Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nebojte se histogramu, pomůže k lepším fotkám

Stále více digitálních fotoaparátů a mnoho grafických editorů nabízí funkci s označením „histogram“. Ta nám mj. přehledně ukáže, zda je pořízený snímek přeexponovaný nebo naopak.
Histogram nemá nic společného s historií, ale s matematikou, a to především s jejím odvětvím - statistikou. Je to graf, který zobrazuje četnost (tedy počet) určitých hodnot v zadaných intervalech. Za příklad si můžeme vzít počasí, například průměrné denní teploty z června. Můžeme si vytvořit např. tři intervaly. Ten první může mít rozmezí 0 až 20° C, druhý 20,1°C až 22° C a konečně třetí 22,1 ° C a více. Jaký je výsledek, můžete zjistit z obrázku níže.

Vyplývá z něj, že celkem 10 dní byla průměrná denní teplota vyšší než 22°C, čtyři dny byla teplota v rozmezí 20,1 a 22°C a jiné čtyři dny byla teplota menší nebo rovna 20° C. Analogicky pak hodnota pro kategorii či úroveň nad 22° C je tedy 10. Snad tento malý příklad ozřejmil schopnosti histogramu.

Histogram červnové teploty

Histogram ve fotografii

Podobným způsobem pracuje i histogram v digitálním fotoaparátu či grafickém editoru. Pouze těch kategorií, či chcete-li intervalů, je poněkud více. Jejich počet je 256 a mají rozmezí od 0 do 255. Tyto kategorie odpovídají všem úrovním jasů (či odstínů barvy), které může mít jeden obrazový bod. V jednom okamžiku tedy může mít jeden pixel jen jednu úroveň jasu v rozmezí 0 – 255.

Platí přitom, že při hodnotě 0 je jas nejmenší a barva nejintenzivnější, zatímco hodnota 255 znamená maximální jas a tedy prakticky bílou barvu.

A právě histogram, tedy graf četnosti, ukazuje, kolik bodů má tu kterou hodnotu jasu. Neříká tedy nic o tom, jakou mají jednotlivé obrazové body barvu, ale informuje, kolik pixelů má tu kterou intenzitu jasu, tedy barevný odstín.

U většiny histogramů je jas vynesen na ose „x“, která je tak rozdělena na 256 intervalů. Osa „y“ pak udává četnost výskytu pro každou z těchto hodnot, přesně tak jako na našem příkladu.

Některé histogramy nabízejí rozdělení grafu na určité úseky. Ty souvisejí s dalším označením jasu bodů. O hodnotách mezi cca 220 a 255 se hovoří jako o světech. Úroveň jasu kolem 125 je pak nazývána středními tóny a konečně body s jasovou hodnotou od přibližně 30 a menší jsou označovány jako stíny. Mezi světly a středními tóny se ještě nachází čtvrt tóny a třičtvrtě tóny se pak pohybují od hranice středních tónů po hranice stínů.

Co lze z histogramu vyčíst

Histogram udává míru zastoupení bodů stejného odstínu jakékoliv barvy. Z toho pak vyplývá, jaký vzhled by měl mít histogram u dobré digitální fotografie. Takový graf by měl pro každou z 256 úrovní mít nějakou hodnotu, aby byla využita celá škála. Také platí, že by hodnota žádné z úrovní neměla přesáhnout horní hranici histogramu a nejlépe je, aby hodnoty byly vyvážené.

Histogram u digitálního fotoaparátu Casio Exilim EX-Z3

Pokud tedy histogram vykazuje přemíru hodnot na levé straně u nižších kategorií, nebo dokonce stíny přesahují horní hranici histogramu a na pravé straně grafu se nevyskytují žádné hodnoty (tedy světlé body), je snímek pravděpodobně podexponovaný. V případě, že je snímán tmavý prostor, je u dobře exponované fotografie také většina hodnot v levé části grafu, ale určité množství bodů je možno nalézt i v pravé části. Jde jen o to, aby bylo využito celé pásmo, tedy maximum kategorií. Pro přeexponovaný snímek platí samozřejmě obrácený příklad.

Jak si s tím poradit?

V případě, že digitální fotoaparát umožňuje zobrazit histogram souběžně se snímaným obrazem, není nejmenší problém upravit expozici tak, aby lépe vyhovovala podmínkám. Využívá se k tomu nabídka menu pro kompenzaci expozice, kterou má snad již každý pořádný digitální fotoaparát.

Pokud se však již fotografie ne zcela podaří a vy posléze při prohlížení a následně v grafickém editoru, který umožňuje zobrazení histogramu, zjistíte, že něco není v pořádku, lze využít různé nástroje na úpravu. V grafických editorech hledejte úpravy úrovní tónového rozsahu obrázku (ang levels = úrovně).

Funkce na úpravu tónového rozsahu v Adobe Photoshop 

Je-li například v obrázku nedostatek světel, tedy bodů v kategorii 220 až 255, pomůže nastavení nové úrovně bílé (nejčastěji pohybem světlého trojúhelníkového kurzoru na ose). Obraz pak bude světlejší a kontrastnější, což je většinou patrné i z náhledu. Adekvátně lze upravit nedostatek v oblasti stínů, kdy je potřeba hýbat tmavým kurzorem, umístěným na ose vlevo.

Naučit se využívat historgramu není nic těžkého. Vhodný objekt pro fotografování si musí najít každý sám, histogram mu však pomůže alespoň k lepší fotografii.

Témata: DigiFoto, matematika
  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 10 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Před 100 lety padl světový rekord v délce letu vrtulníkem

v diskusi je 1 příspěvek

20. dubna 2024

Duben 1924 přinesl další mírný progres lidských schopností v oblasti létání. Světový rekord v délce...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 10 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...