Nechte počítač pracovat, když vy spíte (naplánujte si automatické úlohy ve Windows)

  • 11
Potřebujete od operačního systému, aby něco vykonal za vás, v určitý čas a bez vašeho zásahu? Pak by se vám mohla hodit jedna jeho součást - aplikace s názvem Naplánované úlohy. Pomocí ní si lze nadefinovat několik automatických úkolů, které mají Windows provádět v době vaší nepřítomnosti.

Používáte-li počítač nepřetržitě a necháváte ho odpočinout jen výjimečně, a to zejména tehdy, pokud spíte, pak není zcela jistě od věci využít služeb jedné ze součástí operačního systému Windows.

Kdy se to může hodit?
Mnozí z vás jistě znají využití funkce časovaného nahrávání u videa. Ale věděli jste, že něco podobného lze využít i v operačním systému Windows? Pokud ne, máte tu možnost. Systém totiž disponuje funkcí, díky které můžete načasovat start konkrétní aplikace. V zásadě jde tedy o podobný krok, jako v případě již zmíněného nahrávání u videa. V průvodci si prostě a jednoduše nadefinujete, která aplikace se má spustit, zadáte den, čas a máte hotovo.

Pro koho je funkce určena?
Funkce je natolik jednoduchá, že práci s ní zvládne i začínající uživatel. Spouštět ale nemusíte jen programy. Plánovač si totiž obstojně poradí i se spouštěním skriptu nebo jakéhokoliv dokumentu. V počítači tak můžete zautomatizovat mnoho manuálních kroků, které si nepřejete vykonávat ručně. Za mnohé uveďme jeden modelový příklad.

Hodně uživatelů používá pro svoji práci nejen služeb a funkcí samotných Windows, ale i dalšího nainstalovaného programového vybavení. Řada z nás by si pak jistě nedokázala běžný pracovní den představit bez komunikačního nástroje (ICQ, Trilian atd.), poštovního programu, textového editoru a jiných pomůcek. Přijdeme-li ráno do práce a zapneme počítač, pak nám nezbývá nic jiného než tyto pracovní nástroje zapnout postupně, jeden po druhém.

Jde to i jinak
Zkušenější uživatelé teď jistě namítají, a to oprávněně, že podobného efektu lze dosáhnout i vložením aplikace do složky Po spuštění. Ano, je to tak. Ovšem učiníme-li to tímto způsobem, odpadne nám sice každodenní zapínání konkrétních aplikací, ale na druhou stranu doba pro jejich spuštění bude téměř naprosto stejná, jako kdybychom to dělali manuálně. Moc si tedy nepomůžeme. Naopak, necháme-li počítač běžet, pouze si ho uzamkneme či přepneme do úsporného režimu, můžeme ráno přijít a zadáním hesla ho odemknout, nebo stiskem tlačítka na klávesnici probudit a začít ihned pracovat. Plánovač úloh udělá vše za nás.

Je pravdou, že i toto lze řešit například uvedením PC do stavu spánku, čili hibernace (k dispozici od OS Windows 2000). To ale neřeší takové požadavky, jakými mohou být aktualizace virových definic, stažení záplat programů, prověření obsahu disku na výskyt chyb a mnoho dalších. Data se dají sice přenášet i přes den, ale někteří z nás přece jen nemají neomezený přístup k internetu. Tito uživatelé pak musí brát v potaz vytížení linky. Noční download přijde v mnoha případech mnohem levněji a přitom nedojde ani ke zbytečnému vytížení linky či stížnostem kolegů na pomalé načítání webových stránek (v případě jedné „lajny“ ve firmě).

Pojďme se tedy podívat na to, jak krok za krokem nastavit úlohy na automatické spuštění v operačním systému Windows XP.

Jak postupovat při naplánování spuštění úlohy
Zkušenější uživatelé nebudou naše rady zajisté potřebovat, proto je postup určen především méně znalým uživatelům. Ve Start nabídce vyberte položku Nastavení a klikněte na Ovládací Panely (vlastníte-li OS Win 98, klepněte na ikonu Tento počítač a poté na složku Naplánované úlohy.). Otevře se okno s důležitými funkcemi systému. V něm vyberte ikonku s názvem Naplánované úlohy.

Jak naplánovat úlohu

Po otevření okna si můžete prohlédnout v systému již nadefinované úkony. Používáte-li například Norton Antivirus, určitě zde máte řádek „Norton AntiVirus - Scan my computer“ a jeho další součást pro automatický update. Lze k nim ale přidat jakoukoliv úlohu, jež bude spuštěna v konkrétně nastavený okamžik.

Jak naplánovat úlohu

Dvojitým poklepáním na položku Přidat naplánovanou úlohu spustíte průvodce této funkce. V jeho druhém kroku vyberte program, skript anebo dokument, který si přejete spustit. Není-li uveden v seznamu, pomocí tlačítka Procházet ho můžete dodatečně do řádku přidat.

Jak naplánovat úlohu

V dalším kroku je zapotřebí zadat, kdy má docházet ke spuštění konkrétní aplikace. Například v případě defragmentace disku stačí zatrhnout jednou do měsíce, tudíž boxík Měsíčně.

Jak naplánovat úlohu

Ve čtvrtém kroku je zapotřebí zvolit datum a čas, kdy si budete přát úlohu spustit. Časový interval je 24hodinový. V případě data si lze přesně nadefinovat, ve které dny, po kolika týdnech má k aktivaci docházet, anebo lze pevně nastavit konkrétní datum.

Jak naplánovat úlohu 

Předposlední krok slouží k zadání uživatelského jména a hesla. Bez těchto důležitých údajů systém naplánované akce nespustí. A to i v případě špatného vyplnění informací – neshodují-li se s uživatelským účtem, který je vytvořený ve Windows.

Jak naplánovat úlohu

Nyní již pouze stačí zadané údaje zkontrolovat, případně zaškrtnout volbu Upřesnit vlastnosti této úlohy. Učiníte-li tak, pak se otevře okno s detailním nastavením. Zde se již musíte spolehnout sami na sebe. K některým programům tak lze doplnit další potřebné parametry, které lze nalézt v jejich nápovědě či dokumentaci. V našem případě jsme za slovo defrag doplnili následující parametry – d: /f. Tyto parametry konkrétně určují jednotku (D) k defragmentaci a dále nastavují program tak, aby nebral zřetel na to, zda je defragmentace potřebná.

Jak naplánovat úlohu

Druhá záložka slouží ke změně času a datumu a třetí pak k dalšímu Nastavení. V ní se například nachází užitečná volba Odstranění úloh, není-li naplánováno jejich další spuštění. Tím předejdete zbytečnému hromadění úloh v seznamu, které využijete jen jednou. Ale i další volby tohoto menu jsou velmi zajímavé. Zmiňme snad ještě boxík Ukončit úlohu, přestane-li být počítač nečinný. Ten určuje, zda-li má v případě opětovné práce na PC dojít k ukončení zapnuté úlohy nebo ne.

Jak naplánovat úlohu

Naplánované úlohy se spouštějí na pozadí systému Windows XP.

Tip: Už jsme se již zmínili o hibernaci. Zejména v kombinaci s funkcí Naplánování úlohy dělá z PC velmi silný nástroj pro řadu využití. Chcete svého šéfa oblafnout svým brzkým ranním příchodem do práce a používáte pro komunikaci messengera? Nastavte si jeho automatický start o chvíli dříve, něž skutečně do práce dorazíte. Při namátkové kontrole (není-li tedy v kanceláří a nepožaduje po vás zrovna důležitý pracovní úkon) si bude myslet, že do práce chodíte vždy včas.