Nejen střihem je film živ aneb Jakým programem si otitulkovat domácí video

Máte-li své domácí video z dovolené stažené na pevném disku počítače a provedli jste jeho sestříhání, pak vám již k dokonalosti chybí pouze titulky. Způsobů, jak je k videu přiložit je hned několik. Dnes si představíme několik prográmků, pro které to není problém.

Minulý pátek jsme se v tomto článku zmínili o třech střihových a editačních video programech. Stažením a sestříháním videa však práce režiséra nekončí. Na řadu totiž musí přijít i titulky, protože filmové dílo alespoň bez úvodních a závěrečných titulků by bylo neúplné. Vy, kteří se zajímáte o oblast digitálního zpracování videa jistě víte, který nástroj je pro kompletní úpravu videa včetně otitulkování nejlepší. Zkuste tedy v diskusi pod článku vyjádřit své poznatky a zkušenosti.

Ten umí to a ten zase tohle
Na trhu je celá řada aplikací, které se liší nejen funkcemi, ale i ovládáním, přehledností a především svým vzhledem. My se dnes zmíníme o třech programech, které by měly vyhovovat jak naprostým laikům (teprve se seznamující s problematikou tvorby domácího videa), tak i těm pokročilým. Nebude chybět ani software pro Spielbergy.

Jak se tvoří titulky?
Titulky k domácímu videu si lze vytvořit hned několika způsoby. Asi nejméně pracnou metodou, ale také drahou, je přenechat video profesionálovi. Ten vám na přání video nejen otitulkuje, ale také provede jeho sestříhání a film zpestří různými prolínačkami. Jako další způsob se nabízí tvorba titulků již při pořizování prvních „metrů“ záznamu. Kamery jsou dnes naštěstí vybaveny různými titulkovacími funkcemi, ale ty ne vždy musí vyhovovat našim potřebám. Naštěstí již dávno jsou pryč doby, kdy si amatéři, zejména na analogových kamerách vytvářeli titulky metodou vytiskni na papír a nesnímej kamerou.

Programy jako vhodná cesta k titulkům
Titulky se tedy k dnešnímu domácímu videu dají pomocí softwarových aplikací dodatečně přiložit hned několika způsoby. Od interního, až po externí. Jednodušší programy poskytují pouze základní funkce, ovšem u profesionálních titulkovačů je na výběr z obrovského množství funkcí a předdefinovaných stylů.

Tip: Chcete-li své dílko opatřit titulky a nechcete platit za drahý program, zkuste použít program VirtualDub. Do něho vložte filtr Subtitler, který provádí zpracování titulků.

Windows Movie Maker 2
Naši přehlídku začneme u programu, kterému jsme se věnovali již minulý týden. Windows Movie Maker 2 je program vhodný zejména pro nenáročné uživatele. Zdarma nabízí software pro stažení videa z videokamery, jeho úpravu, dodatečné otitulkování, vložení efektů a přechodů. Zejména díky možnostem film otitulkovat a vložit do něj efekty a přechody, se i z průměrného snímku může stát slušné dílo.

Po načtení vašeho videa do WMM 2 stačí v hlavním menu kliknout na položku Sestříhat film a pod ní se objeví jednotlivé funkce. Tak například efekty videa umožňují vkládat do filmu speciální efekty. Desítky v programu dostupných efektů přinášejí do filmu oživení. Film tedy může být černobílý, rozostřený, zpomalený, zrychlený zrnitý či může dostat podobu historického snímku. Stačí, když si v podokně úloh vyberete možnost Zobrazit efekty videa. Poklepáním na efekt lze spustit jeho náhled. Pokud se pro nějaký rozhodnete, přetáhněte ho na časovou osu. Zde však již musí být umístěn klip. Na jeden klip lze aplikovat hned několik efektů.
Přechody videa se starají o vzájemné prolínání záběrů (prolínačky), kdy jedna scéna mizí a mezi tím se objevuje druhá. Tyto efekty lze použít nejen na videoklip, ale i na obrázky nebo titulky. Velmi dobré jsou i otáčivé přechody. Přechody se do filmu přidávají podobným způsobem jako efekty, jen s tím rozdílem, že se přetahují do oblasti mezi klipy.
No a na konec zbývá dílko otitulkovat. Pomocí funkce Vytvořit titulky, hravě vložíte úvodní a závěrečné titulky. Animované titulky se skládají z textu a lze u nich vybírat požadované písmo, barvu a pozadí. Hračičkové jistě uvítají i nastavení průhlednosti a možnost vybrat si jejich libovolné umístění. Titulky lze vkládat jak na začátek a konec filmu, tak i před, do a za vybraný klip. WMM 2 tedy vřele doporučujeme uživatelům, kteří nepotřebují profesionální nástroje, ale touží po dobře vypadajícím filmu.

Oficiální stránka: Microsoft
Stažení zkušební verze: Windows Movie Maker 2 (12 MB)
Licence: freeware
Cena: zdarma
Jazyk programu: český

Nejen střihem je film živ aneb Jak si otitulkovat domácí video

Adobe Premiere Pro IE
Adobe Premiere Pro je zástupce vyšší třídy video střihových programů. Pomocí něho lze totiž vytvořit plně profesionální film a je s ním radost pracovat. V něm se nachází i funkce pro otitulkování. Jde o klasický interní titulkovač s poměrně jednoduchým ovládáním. Editace se provádí v programu Adobe Title Designer, který je součástí střihového studia. Stačí kliknout na File a z menu vybrat New -> Title. Okno na první pohled vypadá velmi jednoduše, i přes to však nabízí dostatek nástrojů pro tvorbu kvalitních textových titulků. Ani animované titulky nejsou pro tento prográmek problémem. Titulky uložíte klávesovou zkratkou Ctrl+Alt+S. Nyní již stačí pouze importovat video soubor, vložit ho do časové osy, přiložit k němu právě vytvořené titulky a projekt uložit, respektive vyexportovat. Méně zkušeným uživatelům může chybět podpora českého jazyka a místy složité dialogy, menu a tlačítka. Avšak pro uživatele, kteří se v problematice digitalizace videa vyznají, bude titulkování snadnou záležitostí.

Oficiální stránka: Adobe Systems
Stažení zkušební verze: Adobe Premiere Pro IE (107 MB)
Licence: 30-ti denní zkušební verze
Cena: 30 000 Kč
Jazyk programu: anglický

Nejen střihem je film živ aneb Jak si otitulkovat domácí video

TitleMotion 4.2 a TitleDeko Pro 1.2
Ty z vás, jenž si potrpí na dokonalou práci pak mohou vyzkoušet TitleMotion a TitleDekon Pro. Jde o dva samostatně pracující externí plug-iny pocházející z dílen Inscriber, respektive Pinnacle Systems.Ti z vás, jenž chtějí vyzkoušet externí nástroje, pak mohou použít TitleMotion a Title Dekon Pro. Jde o dva samostatně pracující plug-iny pocházející z dílen Inscriber, respektive Pinnacle Systems. Svým zaměřením se pohybují na pomezí DTP aplikací, vektorovým editorem, kreslícím programem s podporou alpha-kanálů a DVE editorem. Obsahují vynikající animační efekty a mnoho vlastností potřebných k tvorbě poutavých video titulů. Oba mají své klady a zápory. TitleDeko je dle našeho subjektivního hodnocení přehlednější a lehce ovladatelnější. Na druhou stranu TitleMotion nabízí předdefinované styly v profesionální kvalitě, které můžete modifikovat dle svých požadavků. Pro české uživatele je potěšitelným faktem, že programy si poradí i s háčky a čárkami. Protože jde však o plug-iny, je zapotřebí obstarat nástroj, který vytvořené titulky zakomponuje do videa. Měly by běžet v prostředí Adobe Premiere, Pinnacle, Avid AVX či DPS Velocity. TitleDeko Pro je obsažen i v některých programech firmy Pinnacle (Pinnacle Studio 9 AV/DV). Jejich nevýhoda je vyšší pořizovací cena.

Oficiální stránka: Inscriber
Stažení zkušební verze: TitleMotion 4.2 (23 MB)
Licence: 30-ti denní zkušební verze
Cena: 7 970 Kč
Jazyk programu: anglický

Nejen střihem je film živ aneb Jak si otitulkovat domácí video

Oficiální stránka: Pinnacle Systems
Stažení zkušební verze: TitleDeko Pro 1.2 (11.2 MB)
Licence: sedmi denní zkušební verze
Cena: 7 774 Kč
Jazyk programu: anglický

Nejen střihem je film živ aneb Jak si otitulkovat domácí video