Krátké zprávy

Diplomová práce (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Počítač umí rozpoznat video i odhalit škůdce, ukázaly nejlepší diplomky

  • 0
Česká a slovenská IT organizace ACM ocenila výjimečné diplomové práce v oblasti výpočetní techniky. Z 1 900 závěrečných vysokoškolských prací vybrala odborná porota tři nejlepší.

V soutěži téměř dvou tisíc diplomových prací z Česka a Slovenska zvítězila práce Adama Blažka z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze. „Moje práce se zabývá unikátním způsobem vyhledávání scén ve videu,“ popisuje Blažek v abstraktu práce (PDF). „Zaměřili jsme se na situaci, kdy uživatel ví, co hledá, a scénu popíše textově nebo vizuálně.“ Výsledkem je vlastní softwarové řešení, které umí například podle hrubě nakreslených křivek nebo barev vyhledat podobné scény ve videu.

Adam Blažek: Efektivní vyhledávání ve videu pomocí komplexních skic a explorace založené na sémantických deskriptorech

Druhé místo přiřkla odborná porota soutěže IT Spy Ramanu Samusevichovi z pražského ČVUT. Jeho diplomová práce ukazuje, jak lze využít teorie her k odhalování podvodníků a falešných účtů v prostředí internetu. Podle něj nestačí využívat klasických metod strojového učení, které se nedokážou vypořádat s novými hrozbami. Naopak metoda založená na principu teorie her může vzít v potaz různé modely protivníka a „vyplnit tak existující mezeru“. Algoritmus z diplomové práce (PDF) už úspěšně vyzkoušela bezpečnostní divize O2.

Raman Samusevich: Herně teoretická optimalizace detekce škodlivého chování

Na třetím místě se umístil projekt Martina Tamajky z bratislavské FIIT STU. Jeho software ukazuje „nový přístup k segmentování lidských orgánů, především lidského mozku v datech získaných magnetickou rezonancí“.

Martin Tamajka: Segmentácia anatomických orgánov v medicínskych dátach

„Porota celkově hodnotí letošní ročník jako velmi úspěšný. Ve finále se objevily velice kvalitní práce s jasným vědeckým přínosem i praktickým využitím. Ocenili jsme také výborné prezentační schopnosti finalistů, kteří dokázali složité projekty a jejich aplikaci vysvětlit nezainteresovanému publiku,” uvedl Jaroslav Zendulka z VUT v Brně, který byl předsedou poroty.