Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nejlepší aplikace roku 2012, které v novém PC nesmějí chybět

  • 35
Celý rok jsme psali o užitečných programech pro Windows, které jsou zdarma. Do tohoto článku jsme vybrali ty nejlepší z nich, rozřadili je podle použití a tak se můžete podívat, které by vám na novém, ale i stávajícím počítači neměly chybět.

Buďte připraveni na nebezpečí

Na novém počítači by neměl chybět antivirový program. Pokud jste dostali ten s operačním systémem Windows 8, tak ho tam máte již v základu. Případně vám jeho výrobce společně se softwarovou firmou zabývající se zabezpečením přibalil nějakou zkušební verzi. Po jejím skončení si ji můžete koupit, anebo odinstalovat a používat již zmíněný antivir od Microsoftu s názvem Security Essentials. Pokud by vám přece jen nevyhovoval, můžete sáhnout po kvalitních českých zdarma dostupných produktech Avast! či AVG.

Avast! Free Antivirus

Také firewall se nachází v systémech Microsoftu standardně a to již od verze Windows XP. Konkurenční řešení např. Comodo Firewall či Zonealarm Free Firewall však mohou nabídnout více funkcí, ale pokud jste běžný uživatel, vystačíte si s tím, co je integrován v systému.

Dokumenty zdarma a snadno

Microsoft Office není jediným programem pro tvorbu a prohlížení textu, tabulek, grafů, prezentací či kreslení. Jsou tu i konkurenční řešení, za která nemusíte platit. Tak například OpenOffice.org nebo LibreOffice, případně EasyOffice nabízejí podobné funkce a vycházejí z jednoho řešení. Můžete využít i on-line služby Zoho.com či Google dokumenty.

LibreOffice

Pro pohodlné procházení internetem

Po prvním spuštění počítače jste měli možnost vybrat si internetový prohlížeč. Pokud byste zatoužili po jiném, je tu velké množství dalších. Využít můžete nejen řešení od Microsoftu (Internet Explorer), ale také všestranný prohlížeč Mozilla Firefox či jedničku na trhu Google Chrome, který je bez zbytečných funkcí. Za povšimnutí stojí i Opera, která je velmi rychlá a má oddělené zásuvné moduly pro snížení rizika pádů. A pokud byste chtěli mít dva browsery v jednom a navíc s 10GB cloudovým úložištěm, zkuste Maxthon 4. Jako vykreslovací jádro používá to z Internet Exploreru či to z Chrome.

Maxthon

Komunikujte s kýmkoliv přes internet

Psát zprávy, vést hovory či videohovory a to nejen s lidmi u PC a smartphonů s připojením na internet, ale také bez internetu přímo na mobil. Tak toto nabízí Skype, který nyní patří do portfolia společnosti Microsoft. U nás je také hodně populární klient ICQ, který navíc na mobily umí posílat zdarma SMS.

Pro poslech hudby a sledování videa

Chcete-li poslouchat hudbu na PC či přehrávat videosoubory, pak není nutné instalovat různé softwarové přehrávače, filtry pro spuštění videa a zobrazovač titulků. Stačí pouze jeden program. Pořiďte si například Media Player Classic Home Cinema a máte vystaráno. Je obdobou klasického Windows Media Playeru s možností zobrazovat obrázky, přehrávat hudbu a filmy na DVD-Video a Blu-ray discích a soubory AVI, MKV, MPEG, RealMedia, Quick Time a desítky dalších. Konkurentem je povedený VLC Media Player. Umí to samé jako předchozí program a navíc ho lze použít i pro vytvoření stream serveru, třeba pro vysílání vlastní televize či rádia. Do třetice zmiňme MPlayer, který vyniká jednoduchým a přehledným rozhraním.

VLC media player

Pro práci s fotografiemi a grafikou

Existuje celá řada zdarma dostupných programů pro prohlížení a nenáročnou editaci fotografií. Dokážou odstranit jev červených očí, zmenšit fotografii, oříznout ji, natočit či vylepšit barvy, kontrast a jas. Zkusit můžete XnView, IrfanView anebo například Picasu od Google, která umí označit obličeje u osob, díky čemuž se vám budou fotografie s konkrétní tváří hledat lépe.

Pokud byste zatoužili po detailnější úpravě, můžete zkusit upravenou verzi českého programu Zoner Photo Studio, avšak oproti placené variantě neobsahuje některé funkce a navíc není v češtině. Pro detailnější práci s grafikou doporučujeme Paint.NET, který bychom s nadsázkou mohli označit za takový odlehčený Adobe Photoshop. Umí podobné funkce jako tento editor pro grafiky, na rozdíl od něj je však zdarma. Za zmínku jistě stojí i legendární GIMP.

Zoner Photo Editor Free 14

Pohodlnější manipulace se soubory

Pracovat se soubory lze v Průzkumníku Windows, avšak mnohem lepší je využít služeb některého ze speciálních dvoupanelových správců souborů. FreeCommander je jedním takovým a jako další můžeme zmínit Unreal Commander či dokonce až čtyřpanelový Q-Dir.

E-mailová komunikace v klidu

Elektronickou poštu lze vyřídit přímo z webového rozhraní e-mailové služby, ale pokud raději dáváte přednost pohodlí, potom využijte jednoho z klientů. Mezi špičku v oboru patří Mozilla Thunderbird a také český eM Client.

eM Client

Další užitečné programy

I přestože ve Windows je integrován i komprimační program, nenabízí pokročilé funkce. Proto doporučujeme nainstalovat specialistu jménem 7-Zip, který pracuje se všemi nejznámějšími komprimačními archívy.

Vypalování na optické placky je sice na ústupu, ale je dobré nějaký software přece jen mít. Zde jednoznačně můžeme doporučit CDBurnexXP Pro, který je nejen v češtině, ale vypaluje na CD-R/RW, DVD+R/RW, DVD-R/RW, DVD-RAM, Blu-ray a HD DVD.

Balík aplikací Windows Live Essentials z dílen Microsoftu potom obsahuje programy jako Messenger (instant messenger), Fotogalerii (práce s fotografiemi), Movie Maker (editace videa), Mail (e-mailový klient), Writer (publikace na blog), Zabezpečení rodiny, Windows Live Mesh a další drobnosti.

Dropbox vám dá na internetu zdarma 2 GB úložného prostor pro cokoliv. Díky tomu ke svým datům následně lze přistupovat odkudkoliv a jak z PC, tak tabletu či smartphonu.

Díky Evernote již budete moci nadobro zahodit poznámkový blok a tužku a začít si vše zaznamenávat elektronicky. Opět je dostupný pro různé platformy (PC, smartphony, tablety) a pokud si v něm uděláte poznámku, automaticky bude synchronizována do dalších vašich zařízení, či kdykoliv po ruce na webových stránkách projektu.

Evernote

Dát sbohem desítkám hesel můžete s programem LastPass

LastPass uchovává vaše přístupová jména a hesla do e-shopů, freemailů apod. a automaticky je vyplňuje do kolonek pro přihlášení. Opět lze použít z jakéhokoliv PC či mobilu. Pro přístup k nim stačí znát pouze jedno heslo – ostatní budete mít uloženy v tomto programu.

A pokud si omylem smažete soubor a odstraníte ho i z koše, pak může pomoci Recuva. Prohledá pevné disky nebo paměťová média a nalezne smazané soubory. Podle označení jejich stavu (barevné a slovní vyjádření) je možné dopředu odhadnout, zda je bude možné obnovit, či nikoliv.

Pro čtení dokumentů v PDF nesmí chybět PDF Reader či jeho konkurent. Zmiňme i PDFCreator, který po instalaci vytváří PDF pomalu z jakékoliv aplikace (pokud z ní lze tisknout). V systému se totiž tváří jako běžná tiskárna.

Recuva

Doplňky pro systém

Nesmíme zapomenout i na ty, které použijete jen příležitostně, ale i na ty, které nejsou na popředí moc vidět, ale na druhou stranu vykonají hodně práce na pozadí, přestože o tom nevíte. Flash Player je nutný pro spouštění flashů (bohužel do některých browserů se musí ještě instalovat zvlášť), i Java je nutná pro spouštění aplikací napsaných v tomto jazyce.