Nejtenčí digitální fotoaparát se stabilizací obrazu

  • 2
Novinka společnosti Konica Minolta nesoucí označení X1, nejenom že luxusně vypadá, ale také nabízí stabilizaci obrazu (známou technologii Anti-Shake) a osmimegapixelový snímač. Typická optika těchto malých stříbrných tabatěrek - periskopický objektiv – nabízí až trojnásobný optický zoom.

Digitální fotoaparát Konica Minolta Dimage X1 byl poprvé představen před zhruba půl rokem, jak se mu dařilo v našem testu?

Vzhled a výbava

DiMAGE X1 je z hlediska designu skutečným šperkem. Tento model společnosti Konica Minolta je placatý drobek do kapsy, jeho rozměry jsou 95 x 68 x 19,5 milimetrů při muší hmotnosti 135 gramů (bez akumulátoru a karty). Oproti předcházejícím modelům oblíbené řady X je tento model více zaoblený, pokud ho vezmete poprvé do rukou, bude vám připadat, že držíte krásnou stříbrnou tabatěrku.

Digitální fotoaparát Konica Minolta Dimage X1

Stříbrnou „metalízu“ střídá pouze úzký černý proužek, který je jemně veden v půlce modelu a obtéká tlačítka na horní straně. Přestože je novinka ultratenká (necelé dva centimetry), tak se výrobci povedlo umístit na spodní stranu kovový závit. Designově ovšem dominuje modelu jeho zadní strana, kde se kolem velkého 2,5 palcového barevného TFT displeje rozkládá zrcadlová plocha, z níž vystupuje jen pochromovaný ostrůvek s ovládacími prvky.

Digitální fotoaparát Konica Minolta Dimage X1

Bohužel tento LCD displej má velmi nízké rozlišení (118 000 bodů) a poskytovaný obraz je vskutku mírně zrnitý. Jinak je novinka vybavena rychlejším rozhraním USB 2.0 a o napájení se stará li-ion akumulátor.

Podrobná specifikace produktu je v našem katalogu digitálních fotoaparátů.

Vlastnosti

Novinka ukrývá ve svém těle CCD snímač typu 1/1,8", který obsahuje celkově 8,3 milionů obrazových buněk, z toho přibližně osm milionů je využito efektivně, proto v Menu objevíte těchto pět rozlišení: 3264 x 2448, 2560 x 1920, 2048 x 1536, 1600 x 1200 a 640 x 480 bodů. Bohužel zarážející je velmi malý rozsah citlivosti snímače, protože maximální dostupná hodnota je pouze 200 ISO. Snímky se ukládají ve třech kompresních poměrech v JPEGu na paměťové karty typu Secure Digital (případně MMC). Model umí natočit i ozvučený videozáznam, a to ve formátu Motion JPEG a v maximálním rozlišení 640 x 480 bodů solidní rychlostí 20 snímků za sekundu. Délka záznamu je omezena pouze volným prostorem na použité paměťové kartě. Velkým plusem je možnost opticky zoomovat i během natáčení a také to,že zmíněná stabilizace obrazu funguje i při natáčení.

Digitální fotoaparát Konica Minolta Dimage X1

Zajímavá je optická část modelu: „periskopický“ (do prostoru se při zoomování nevysouvající) firemní objektiv má rozsah ohniskových vzdáleností od 7,7 do 23,1 milimetrů při světelnosti od F3,5 do F3,8. Tento trojnásobný optický zoom lze podle potřeby ještě doplnit o maximálně čtyřnásobné digitální přiblížení. Pětibodový autofocus zaostří ve standardním režimu již od 10 centimetrů při širokoúhlém snímání a v Makro režimu pak z 5 centimetrů. Stabilizace obrazu fungovala spolehlivě, rozmazanou fotografii jsme pořídili jenom málokdy (například při nočních scénách, kdy při takto dlouhých časech již neměla stabilizace žádný vliv na výsledek). Co se týká expozice, tak je model automatem a expozici měří zonálně (až 300 zón), anebo bodově. Kromě několika přednastavených scén (například portrét, krajina nebo noční snímek) je k dispozici i "klasická" korekce expozice (v rozsahu +/- 2,0 EV po třetinách).

Digitální fotoaparát Konica Minolta Dimage X1

K dalším důležitým funkcím tohoto automatického krasavce patří možnost kalibrace teploty bílé pomocí čtyř přednastavených hodnot (denní světlo, zataženo, žárovka a zářivka) nebo nabídka tří barevných filtrů. Upravit snímek můžete i pomocí editace kontrastu a ostrosti. Relativně omezený je rozsah expozičních časů: od 1/1250 pouze do jedné sekundy.

Digitální fotoaparát Konica Minolta Dimage X1

Novinka zvládá i sekvenční snímání, je ovšem velmi pomalé - sérii tří snímků v maximálním rozlišení (v kompresi Standard) nasnímáte rychlostí jednoho snímku za dvě sekundy. V režimu UHS pak snížíte rozlišení fotografií na 640 x 480 bodů a odměnou vám bude série 15 snímků za sebou rychlostí až 10 snímků za sekundu.

Rychlost modelu

V následující tabulce máte přehledně uspořádané údaje o rychlosti jednotlivých přístrojů. Startem je myšleno rychlost pořízení prvního snímku po zapnutí přístroje. Druhé foto označuje čas, za který je přístroj schopen vytvořit druhou fotografii. Sekvenční foto testuje údaj o rychlosti snímání v rámci kontinuálního fotografování sekvence snímků. Zoom udává rychlost, za jakou je schopen aparát přejít z nejmenší do největší ohniskové vzdálenosti. Údaje jsou v sekundách nebo snímcích za sekundu (fps).

Start Druhé foto Sekvenční snímání Zoom
2,9 s

4,4 s

0,5 fps

1,3 s

DiMAGE X1 nepatří rychlostně ke špičce ve své kategorii, protože první expozici po zapnutí modelu zvládnete udělat až téměř za tři sekundy a také zpoždění spouště bez namáčknutí je znatelné (přes půl sekundy). Jinak ostření je relativně rychlé a ani ukládání snímků (i v nejvyšší kvalitě) vás prakticky nezdrží.

Kvalita snímků

A jaké vlastně X1 produkovala snímky? Fotografie byly mírně přeexponované, což snadno doladíte korekcí expozice.

 Konica Minolta Dimage X1 - den  Konica Minolta Dimage X1 - 3x zoom
Odkaz vede na originální snímky (1,8 a 1,75 MB)

Všimli jsme si také, že na snímcích byly silněji přepálené jasy.

 Konica Minolta Dimage X1 - akce
Odkaz je na originální snímek (1,37 MB)

 Konica Minolta Dimage X1 - makro
Odkaz je na originální snímek (1,54 MB)

Chromatická aberace a vinětace byla jen nepatrně pozorovatelná až při velkém zvětšení.

 Konica Minolta Dimage X1 - aberace
Zde je originální snímek (1,05 MB)

Při širokoúhlém snímání nepřehlédnete relativně výraznou soudkovitost a naopak na nejdelším ohnisku i mírnou poduškovitost (což ovšem u takto mrňavých objektivů nepřekvapí).

 Konica Minolta Dimage X1 - noční snímek
Odkaz je na originální snímek (0,77 MB)

Při maximální hodnotě citlivosti (200 ISO) jsou již snímky relativně dost zašuměné, například snímky s podobnou hladinou šumu produkují jiné kapesní kompakty až při hodnotě 400 ISO.

 Konica Minolta Dimage X1 – bez stabilizace
Odkaz je na originální snímek(1,4 MB) - bez stabilizace

 Konica Minolta Dimage X1 – se stabilizací
Odkaz je na originální snímek (1,75 MB) - se stabilizací

Závěr

Proč ho koupit?
stabilizace obrazu Anti-Shake, design, videozáznam
Proč ho nekoupit?
malý rozsah citlivosti snímače, malý rozsah závěrky, výrazný šum již při 200 ISO
Kdy?
již v prodeji
Za kolik?
9 990 Kč s DPH

S modelem DiMAGE X1 ohromíte své okolí již při samotném fotografování – designem si určitě získá tento model celou řadu zákazníků. Nejsilnější zbraní je ovšem u této novinky kombinace optické stabilizace s osmimegapixelovým snímačem. Ovšem s X1 je to trochu jakou s krásnou, nicméně trochu méně duchaplnou blondýnkou: nemohli jsme si nevšimnout, že tento automatický krasavec nabízí velmi malý rozsah citlivosti snímače (maximální 200 ISO dnes již nikoho neohromí), k tomu omezený rozsah expozičních časů, což často snižuje možnost uživatele trefit tu správnou expozici. Kvalita fotografií na svou kategorii byla velmi dobrá (kresba), šum je ovšem při 200 ISO již snadno pozorovatelný a na zvětšeninách přímo „irituje“.