Černá díra M87

Černá díra M87 | foto: Gemini Observatory/AURA/Lynette Cook

Šest miliard Sluncí. To je hmotnost největší změřené černé díry

  • 358
Američtí astronomové se pokusili co nejpřesněji spočítat hmotnost černé díry v galaxii M87. Jejich výpočet předčil všechna očekávání a tento objekt se rázem stal největší černou dírou vesmíru.

O překvapivých výsledcích studie informoval odbornou veřejnost Karl Gebhardt z Texaské univerzity v Austinu na nedávném zasedání Americké astronomické společnosti. Ve své přednášce uvedl, že hmotnost supermasivní černé díry v galaxii M87 je rovna asi 6,6 miliardám hmotností Slunce. To z ní v současnosti dělá největší černou díru vesmíru, jejíž hmotnost vědci znají.

Hmotnost a rychlosti hvězd

Co je to černá díra

Černá díra je objekt natolik hmotný, že jeho gravitační pole je v jisté oblasti časoprostoru natolik silné, že žádný objekt včetně světla nemůže tuto oblast opustit. Černá díra byla teoreticky předpovězena v obecné teorii relativity publikované v roce 1915 Albertem Einsteinem.

Protože ji není možno pozorovat přímo, nemůžeme stanovit korektně nic jako její datum objevu. Avšak můžeme s určitostí říci, že prvním vážným a dnes již prokázaným kandidátem se stala v roce 1971 hvězda v binárním systému v souhvězdí Labutě kryjící se s rentgenovým zdrojem Cygnus X-1.

Původní odhady hmotnosti se pohybovaly někde kolem 3 miliard hmotností Slunce, takže zjištěná více než dvojnásobná hmotnost byla pro astronomy překvapením. Černá díra ve středu Mléčné dráhy, naší domovské galaxie, nám tak může vedle této kosmické obludy může připadat jako neškodný drobeček. Váží totiž "jen" jako 4 miliony Sluncí.

Hmotnost rekordně velké černé díry astronomové odvodili z oběžných rychlostí hvězd v galaxii, které okolo černé díry v jejím středu obíhají. Tato rychlost se v průměru pohybuje kolem 500 km/s. Jen pro srovnání, Slunce obíhá kolem centra naší galaxie rychlostí asi 220 km/s.

Černá díra M87

Vedle obrovské hmotnosti udivuje černá díra v M87 i svými vskutku monstrózními rozměry. Její průměr se odhaduje na 20 miliard kilometrů, což je třikrát více než vzdálenost, ve které krouží kolem Slunce planetka Pluto. Což mimo jiné znamená, že by se do ní klidně vešla celá naše Sluneční soustava.

Všeobecně se soudí, že černá díra v centru galaxie M87 vznikla postupným sloučením několika menších černých děr. Zajímavá je ale i její hostitelská galaxie M87. Jde o velmi aktivní obří eliptickou galaxii pouhých 50 milionů světelných let daleko od nás, což je mimochodem z kosmologického hlediska takřka za humny. Její hmotnost je zhruba rovna hmotnostem 100 bilionů Sluncí.

Rekord jen na chvíli

Zdá se ale, že novopečený rekordman mezi černými dírami neudrží svůj primát moc dlouho. Vědci se totiž rozhodli v budoucnu spočítat hmotnosti mnoha dalších supermasivních černých děr. Jako například té, která se nalézá ve vzdálenosti asi 3,5 miliard světelných let. Z předběžných odhadů vyplývá, že by mohla vážit až 18 miliard Sluncí.

Zdroj: www.utexas.edu