Česko na Imagine Cupu 2008 v Paříži

Česko na Imagine Cupu 2008 v Paříži

Největší technologická soutěž pro studenty začala. Česko má tři zástupce

  • 8
Finále soutěže Imagine Cup 2008 dnes začalo v Paříži. Tým českých studentů představí porotě svůj softwarový návrh na předcházení škod v případě živelních pohrom.

Finále Imagine Cupu 2008 s podtitulem "Imagine a world where technology enables a sustainable environment" (Představte si svět, kde technologie umožňují udržitelné životní prostředí) se zúčastní 370 studentů z 61 zemí. V národních kolech se přitom utkalo na 200 000 zájemců. Do Paříže se probojovalo 124 týmů z celého světa. Za Českou republiku postupují týmy tři. Dva si zabojují ve hře Hoshimi a projekt DIP (Disaster Prevention System) studentů VŠB - Technické univerzity v Ostravě se uchází o hlavní cenu v prestižní kategorii Software Design (Softwarový návrh).

Již postup mezi prvních dvanáct finalistů lze vzhledem ke konkurenci považovat za obrovský úspěch, první místo je však honorováno částkou 15 000 dolarů.

Software Design - řešení pro životní prostředí

Webová služba Disaster Prevention System (DIP) slouží jak k prevenci a predikci následků škod vzniklých na základě přírodních živlů, tak i k vyhledání vhodného řešení při úniku nebezpečných látek do životního prostředí s cílem zmírnění dopadu na ekosystém.

DIP bude dostupný všem. Program by měl být schopen mimo jiné doporučit v krizových situacích vhodná řešení při přírodních katastrofách. Tím by měl pomoci předejít hrozícím následkům nebo je alespoň minimalizovat.

Systém pracuje s charakteristikou území, která je dána typem půdy, popisem říční sítě, sklonem území, nadmořskou výškou apod. Na základě dalších zadaných dat (již nastalé krizové situace), která budou do systému zadávat uživatelé, organizace, apod., je pak schopen vyhodnotit následky přírodních jevů (sucho, záplavy, sesuvy půdy, požáry, vichřice) a doporučit protiopatření. Dokáže například pro dané místo s předpokládaným množstvím srážek a dalšími výše uvedenými parametry vypočítat potřebnou výšku hráze tak, aby nedošlo k jeho zaplavení.

Projekt realizovali studenti: Petr Heinz, Tomáš Kocyan a Dalibor Janckulík. Mentorem týmu je Jan Martinovič.

Další informace o projektu si můžete nalistovat na stránce: arg.vsb.cz/imaginecup

Imagine Cup 2008
Tým DIP - Disaster Prevention System při slavnostním zahájení v prostorách pařížské radnice

Kvalitu konkurenčních projektů zatím nelze posoudit, neviděla je ještě ani odborná porota. Nejčastěji používaná zkratka ve všech předložených projektech je CO2, mezi projekty je program na záchranu korálových útesů (Singapur), program pro pomoc při boji s lesními požáry (Rusko) a nechybí ani dnes tolik populární "social projects - komunitní sítě" typu Facebook, který umožní sbírat (z fotomobilů, apod.) a sdílet fotodokumentaci o ničení přírody (Norsko).

Slovenský projekt Housekeepers pohlídá, aby spotřeba energie ve vašem domě byla co nejmenší.

Bitva v lidském těle - projekt Hoshimi

Součástí Imagine Cupu je každoročně i souboj programátorů ve hře nazvané Hoshimi. V této kategorii letos máme své zastoupení dokonce dvakrát. Lukáš Perůtka a Imrich Živčák se utkali již v minulém finále v Koreji. Nováčky jsou Marek Skotnica a David Fišer, kteří svůj tým vtipně nazvali Orange Evil Mouse.

Na první pohled se jedná o 3D hru v lidském těle. Myšlenka Hoshimi je však mnohem zajímavější a jednou by podle zakladatelů hry mohla pomoci při skutečném boji proti nemocem.

Soutěžící mají za úkol naprogramovat svůj tým robotů (nanorobotů), kteří pak bez dalších zásahů programátorů soupeří s ostatními roboty a plní zadané úkoly. Hlavním cílem hry je vyléčit nemocnou tkáň v lidském těle.


Co je to Imagine Cup

Zúčastnit se můžete i vy

Imagine Cup je klání mladých technologů a inovátorů, které každoročně pořádá společnost Microsoft. Podle ní se jedná o největší studentskou soutěž na světě. Loňského ročníku se poprvé a úspěšně zúčastnili i studenti z Česka - více v článku Imagine Cup 2007: ohlédnutí za úspěchem českých studentů v Koreji

Imagine Cup má již šestiletou tradici a je určen pro studenty středních a vysokých škol. Cílem soutěže je inspirovat mladé lidi k využití informačních technologií při zvyšování kvality lidského života.

V letošním, již sedmém ročníku zpracovávaly týmy své projekty na téma životní prostředí: Představte si svět, ve kterém technologie přinášejí trvale udržitelné životní prostředí. Studenti si tak mohli zkusit sami definovat svůj pohled na životní prostředí a v celkem devíti vypsaných kategoriích navrhnout vlastní přístup k vylepšení této neoddělitelné součásti lidského života.

Témata soutěže jsou vyhlašována vždy v závěru aktuálního ročníku. Během podzimu se pak může do klání přihlásit každý. Více naleznete na stránkách soutěže nebo v češtině na imaginecup.cz. Vítěz příštího národního kola se podívá do Egypta.

V minulém ročníku, kterého se zúčastnilo přes 100 000 studentů z více než 100 zemí, uspěli studenti Vysokého učení technického v Brně s projektem pomoci neslyšícím v cestě za vzděláním nazvaným SilentBooks. Letos počet zájemců stoupl již na 150 000. Stoupá i počet českých studentů. Letos se jich do soutěže přihlásilo 550.