Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Největší vědeckou loupež i vědci vítají. Dělá jim život pohodlnějším

  10:00
Kontrola databáze Sci-Hub, která shromažďuje načerno staženou vědeckou literaturu, ověřila, že tam lze najít velkou většinu všech existujících vědeckých článků. Nepochybně jde o zločin, ale jeho plodů využívají vědci z celého světa. Někteří kvůli nedostatku peněz, jiní z pohodlnosti.

Technická knihovna na univerzitě v Yorku | foto: koláž Technet.cz, Raysonho @ Open Grid Scheduler / Grid EngineProfimedia.cz

Když chtějí vědci něco sdělit kolegům a potažmo i veřejnosti, jejich nejosvědčenějším komunikačním prostředkem je článek v odborném časopise. Bývá to často na pohled nudné čtení, ale význam těchto textů není radno podcenit. V nich se oznamovaly největší objevy od popisu struktury DNA po třeba speciální teorii relativity.

I když je samozřejmě klíčové, co do článku vloží sami autoři, svou roli hrají v procesu i jiní. V posledních desetiletích například redakce časopisu, ve kterém článek vyjde. Ta by se měla díky vlastní práci a především zajištění tzv. recenzního řízení postarat, aby se nevydávaly paskvily, v nichž obsažené výmysly či nesmysly budou okrádat o čas (což se samozřejmě nedaří vždy). A časopis by se měl také například postarat. aby články byly pro zájemce dostupné i dlouhé roky po vydání.

Proč je důležité recenzní řízení

Jeden ze základních principů seriozního vědeckého publikování je recenzní řízení, anglicky peer-review, tedy “revize sobě rovných”. Když vědec pošle do vědeckého časopisu studii, editor časopisu ji rozešle k posouzení a připomínkám dvěma nebo více recenzentům. Ti mají za úkol posoudit, zda článek odpovídá současnému poznání daného oboru, zda neobsahuje chyby, správně cituje relevantní literaturu apod. Autor často svůj článek upravuje na základě připomínek recenzentů. Teprve po jejich doporučení může editor článek publikovat.

Peer review zajišťuje, že ve vědeckém časopise nejsou publikovány evidentně chybné, pseudovědecké nebo podezřelé články

Z těchto a dalších, třeba jednoduše tržních důvodů se publikování ve vědeckých časopisech a přístup k textům v nich uveřejněných postupně změnilo v drahou záležitost. Jednotlivé články vyjdou na desítky dolarů, předplatné velkých časopisů pak řádově na stovky dolarů ročně. Což by možná nebylo tolik, kdyby vědci nemuseli sledovat obvykle desítky různých titulů najednou, které se věnují jejich oboru.

Samozřejmě, většině z nich zprostředkovává přístup k materiálům jejich ústav, či univerzita, ale ani pro tu nejde o zanedbatelné prostředky. Čtyři největší vydavatelské domy vědeckých časopisů vydávají každý přes tisíc titulů (největší Elsevier přes tři tisíce), a tak není divu, že skutečně neomezený přístup k vědecké literatuře svým výzkumníkům nabízí jen některé elitní instituce světa.

Ceny přístupu k vědeckým článkům (které jsou v mnoha případech hrazeny z veřejných peněz) vedly v posledních několika desetiletích k rozvoji myšlenky tzv. „otevřeného přístupu“ (i mezi českými vědci se často říká „open access“). Časopisy s otevřeným přístupem, kterých v posledních letech stále přibývá, účtují sice peníze od autorů za zveřejnění textu a s tím spojené náklady, přístup k článku už je ovšem zdarma, abychom tedy celou záležitost maximálně zjednodušili. Publikaci v „open access“ časopisech vyžaduje od vědců, kteří využijí jejích grantů, například nadace manželů Gatesových.

Ale někomu přišlo postupné rozšiřování „otevřeného přístupu“ málo. A z těch, kdo něco udělali, měla zdaleka největší dopad činnost Alexandry Elbajkanové z Kazachstánu. Dnes stále ještě ani ne třicetiletá programátorka (ročník 1988), která vystudovala univerzitu v Astaně a pak pracovala ve výzkumu v Německu a USA, v roce 2011 znovu v Kazachstánu založila server Sci-Hub.

Měl jediný účel: umožnit přístup k vědeckým pracím z vědeckých časopisů s placeným přístupem. Pro Eljabakovanou byl podle jejích vlastních slov (PDF) přístup k vědeckým pracím během jejího studia věčný problém. Vyřešila ho stejně jako celá řada jiných studentů či výzkumníků hlavně z chudších zemí a institucí nezákonným kopírováním prací od jiných výzkumníků, kteří je vyvěsili na internet, či na vyžádání poslali. Jedním oblíbeným, ale ne úplně spolehlivým způsobem bylo (a stále je) například vyvěsit na Twitteru žádost o určitý text a připojit k ní hashtag #IcanhazPDF, a čekat, zda se někdo smiluje a článek zašle.

V zemích bývalého SSSR i díky samizdatové tradici existovalo hned několik ilegálních on-line knihoven i s vědeckou literaturou (např. Lib.ru). Postupně se objevovaly i verze s anglickými texty, ale Sci-Hub je všechny svým významem daleko předčil.

Prakticky funguje server tak, že software nejprve zkontroluje, zda už práce není dostupná (jako první kontroluje databázi LibGen). Pokud ne, přistupuje přímo na stránky jejího vydavatele, a k přihlášení přitom používá údaje, které mu - podle Sci-Hubu - poskytli dobrovolníci, kteří mají oficiální přístup. Podle jiných server využíval i hesla získaná ilegálně, například phishingem, což Elbajkanová nikdy nepopřela, prý jen nikdy nic takového nedělala sama. Ať je to jakkoliv, článků v databázi přibývá podle toho, jak je uživatelé vyhledávají. A ti vyhledávají velmi pilně.

Databáze se postupně rozrostla na miliony, pak na desítky milionů prací - podle výsledků nedávné analýzy jich na serveru můžete najít 62 milionů (viz tento článek na serveru PeerJ). Spíše než absolutní čísla je zajímavé, jak ohromný podíl dostupné vědecké literatury to představuje: na Sci-Hubu podle autorů analýzy najdete zhruba 85 procent všech článků, které najdete v placených vědeckých časopisech. A v případě největšího vydavatele vědeckých článků, společnosti Elsevier, je tento podíl dokonce 97 procent. Platí přitom jenom ten, kdo chce server podpořit. Ale Sci-Hub tuto možnost nenabízí příliš agresivně a v podstatě s ní neobtěžuje.

Rozsudek je málo

Je asi jasné, proč vydavatelé Sci-Hub vnímají jako výraznou hrozbu. I pro ně je samozřejmě těžké odhadovat, o jak velkou část příjmů je mohl připravit, ale když společnost Elsevier Sci-Hub v USA zažalovala, soud jí přiznal odškodnění v celkové výši výši 15 milionů dolarů. Rozsudek o odškodném padl letos v červnu, ale zatím neměl vůbec žádný efekt - a nejspíše ani mít nebude. Sci-Hub, který je snad fyzicky v Petrohradu, leží mimo jurisdikci amerických úřadů a ani Elbajkanová nemá v USA žádný majetek. Rozsudek tedy nepostihl zatím nijak ani ji, ani provoz její databáze. A bez opravdu úzké spolupráce s ruskými úřady (tedy pokud je Sci-Hub opravdu v Rusku) se to ani nezmění.

I proto, že Sci-Hub není jen „levnější“ než běžné způsoby získávání vědeckých prací, ale v mnoha ohledech také prostě pohodlnější. V roce 2016 vyšel v časopise Science článek Johna Bohannona, který od Sci-Hubu získal přístup k anonymizovaným datům uživatelů. A podle nich práce ze Sci-Hubu stahuje prakticky celý svět (statistická data jsou dostupná on-line). Ano, největší počet přístupů byl sice z ekonomicky slabších zemích, jako je například Indie, ale přístupy z Evropy či z USA rozhodně nebyly výjimečné.

Není divu. Sci-Hub je něco jako AppleStore pro vědecké práce (navíc s tou výhodou, že vše je zdarma). Na jednom místě máte shromážděné práce od všech vydavatelských domů za celá desetiletí, vyhledávání je rychlé a nikdy nemusíte zadávat žádná uživatelská jména a hesla. Výsledek je tu téměř na jedno kliknutí. To je podstatně pohodlnější než běžný systém, kdy musíte mít pro různé vydavatele (a případně i jednotlivé časopisy) různé účty. Navíc často vázané na počítač v síti dané univerzity, či ústavu, protože předplatné zajišťuje daná instituce. Když dostanete o víkendu nebo večer doma nápad, nebo si chcete něco ověřit, máte smůlu. Nebo můžete na Sci-Hub.

Zakladatelka serveru Sci-Hu, Alexandra Elbajkanová. na konferenci na Harvardově univerzitě v roce 2010

Rozhodně nechceme zpochybňovat závažnost morálních a právních otázek spojených s otázkou publikace vědeckých výsledků. Není pochyb o tom, že správně prováděný proces (tedy včetně pečlivého oponentního řízení a například také zajištění dostupnosti článku i roky či desetiletí po jeho vydání) nepochybně něco stojí. A také je nezpochybnitelné, že ceny za přístup třeba k odborným časopisům a článkům (30 dolarů za kus) jsou pro řadu výzkumníků reálnou překážkou v práci.

Ale za pozornost stojí i ten jednoduchý fakt, že řečeno z čistě obchodního hlediska Sci-Hub nyní „konkurenci“ válcuje jak cenou, tak uživatelskou přívětivostí. Spíše než příměr k AppleStoru by se hodil příměr k Napsteru, tedy dnes už možná trochu pozapomenuté službě na sdílení hudby, která zásadním způsobem přispěla k naprosté přeměně hudebního průmyslu. Protože proč bych si měl chodit někam kupovat CD, když si doma můžu stáhnout, co chci?

Možná, že odborná literatura je příliš specifický obor, a nakladatelé se dokážou změnám ubránit lépe než hudební vydavatelé. Koneckonců mají na své straně i racionální argumenty a není pravda, že jen „vybírají výpalné“ (jak napsala americkému soudu Elbajkanová). Nepochybně se také dá najít lepší, míněno zákonnější způsob, jak rozšířit přístup k vědecké literatuře. Třeba doplněk do prohlížeče a za ním stojící software Unapywall, který za vás prohledá web ve snaze najít zdarma a legálně dostupnou verzi nějakého konkrétního článku (nejčastěji jde o kopii, kterou sami autoři nahrají na web právě proto, aby byla dostupnější - samozřejmě ne všechny časopisy to vidí rády).

Ale fenomenální úspěch Sci-Hubu jen znovu (podobně jako rozmach „open access“ časopisů) ukazuje, že zavedený systém se nejspíše nevyhne ještě dalším zásadním změnám.

  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 40 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 40 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 4 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...