Počítačový pirát (ilustrační foto)

Počítačový pirát. Ilustrační foto. | foto: David Votruba, iDNES.cz

Nejvíce počítačového pirátství v ČR bude v domácnostech

  • 103
Podle odhadů BSA se softwarové pirátství bude šířit především v domácnostech. Velké firmy už si dávají na nelegální software pozor a u těch malých a středních budou prý častější kontroly.

Počet nelegálních instalací počítačových programů v tuzemských domácnostech letos zřejmě poroste, naopak ve firmách bude klesat. Předpovídá to Business Software Alliance, která se potíráním softwarového pirátství zabývá.

V Česku se v současnosti nelegálně užívá 39 procent softwaru, průměr Evropské unie je 36 procent. Tuzemským softwarovým firmám krádeže softwaru ročně způsobují škody přesahující 2,5 miliardy korun. Nově naměřenou míru softwarového pirátství BSA oznámí letos v květnu.

Firmy se podle mluvčího BSA Jana Hlaváče snaží dlouhodobě snižovat rizika spojená s užíváním pirátského softwaru, jakými jsou možné právní postihy, ohrožení zabezpečení počítačové sítě a ztráta firemních dat. "Podle šetření mezi auditory softwaru legálnost užívaných programů pravidelně ověřuje zhruba polovina tuzemských firem. Naopak domácí uživatelé si často s původem a legálností softwaru hlavu vůbec nelámou. Nezdráhají se uchýlit i k vědomé krádeži," dodal.

Stoupající míra softwarového pirátství v domácnostech je také důsledkem pádu cen výpočetní techniky a jednodušeji dostupného nelegálního softwaru prostřednictvím internetu. Letos přibude počet lidí, kteří se stanou obětí podvodných prodejců levného softwaru, který je ve skutečnosti nelegální kopií. "Nabídek softwaru za podezřele nízké ceny ve schránkách elektronické pošty tuzemských spotřebitelů přibývá. Mnozí z nich se nechají zlákat nízkou cenou a vágním ujištěním, že se jedná o speciální akční nabídku.

Instalací takového softwaru se ale vystavují řadě rizik spojených s nelegálním užíváním softwaru," dodal Hlaváč.

Aliance se chce podle Hlaváče letos zaměřit na malé a střední firmy, kde se podle dostupných analýz vyskytuje nejvíce nelegálního softwaru. Výrobci také budou méně vstřícní k mimosoudním dohodám s piráty. Průměrná míra odškodnění by měla dále růst, a to zhruba o čtvrtinu ročně.

Největší softwarový producent Microsoft v Česku minulý týden spustil akci, v rámci které chce odhalit a zablokovat nelegální kopie Windows Vista v tuzemských PC. Následovat bude podobná akce proti rozšířenějším Windows XP.

Produkty Microsoftu jsou vedle her a grafických programů nejoblíbenějším terčem nelegálního kopírování.