Budou se takto usmívat i vydavatelé?

Budou se takto usmívat i vydavatelé? | foto: Profimedia.cz

Nelegální e-knihy mají zmizet z internetu. Postará se o to česká firma

  • 309
Společnost eBookService začala nabízet službu, která dokáže vyhledat a z internetu odstranit nelegální kopie elektronických knih. Chce tak pomoci vydavatelstvím rozjet obchod s elektronickými knihami, který stahování zdarma nemůže konkurovat.

Knižní průmysl aktuálně řeší stejný problém, který již před lety nedokázal v českém prostředí vyřešit průmysl filmový a hudební. A můžeme-li se dopustit subjektivního hodnocení, jde na to mnohem chytřejší a pro všechny strany přijatelnější cestou.

Společnost eBookService nabízí vydavatelstvím službu, kdy speciální program vyhledá na sdílecích serverech a warezových fórech výskyt nelegálních kopií elektronických knih. Pracovníci firmy odkazy ručně prověří a pokud míří na nelegální obsah, nahlásí jej provozovateli sdílecí služby. Zástupce eBookService si pochvaluje spolupráci se službami Ulož.to, HellShare nebo HellSpy.

Nelegální trh láká množstvím titulů i jednoduchostí

Na rozdíl od většiny světa nejsou v českém prostředí elektronické knihy opatřeny softwarovou DRM ochranou. "Nechceme se k zákazníkům chovat jako k potenciálním zlodějům," vysvětlil na přednášce při veletrhu Svět Knihy Jiří Vlček ze společnosti Palmknihy. "Raději volíme sociální DRM, kdy je součástí souboru s knihou záznam o tom, kdo si jej koupil. Pokud knihu nahraje na sdílecí služby, je tento původní majitel zpětně dohledatelný." doplnil Vlček.

Nelegální trh s elektronickými knihami je v českém prostředí mnohem větší než ten legální. Důvody jsou logické.

Smlouva s Xtrance

Ohled na legálně dostupné tituly

Největším nelegálním "knihkupectvím" je na českém internetu server XTrance, který nabízí zhruba 20 tisíc titulů. V přehledně členěné a detaily o knihách vybavené databázi jsou zákazníci odkazování na konkrétní soubory na sdílecích serverech.

"Server XTrance není organizován zapřísáhlými piráty, ale spíše fanoušky elektronických knih. Podařilo se nám tedy dohodnout, že u titulů, které lze v čechách legálně v elektronické podobě zakoupit, nebude odkaz na stahovací služby, ale na legální obchod" řekl Koutský. "Měsíčně to představuje obrat zhruba 25 tisíc korun" doplnil Vlček.

"Hlavním důvodem je omezená nabídka legálních titulů na českém trhu. Ten čítá šest tisíc titulů, zatímco ten nelegální zhruba dvaadvacet tisíc. Navíc stahování z úložišť je zpravidla jednodušší než nákup v oficiálním obchodě" přiblížil situaci Pavel Koutský ze společnosti eBookService.

V nelegální distribuci jsou totiž tisíce amatérsky zdigitalizovaných titulů, které vyšly pouze v papírové podobě. Se současnými technologiemi je převod papírové knihy otázkou nejvýše několika málo hodin a technická úroveň vzniklého souboru může být velmi dobrá. "Rozhodnutí nevydávat tituly v elektronické podobě nezabrání nelegálnímu šíření," shrnul především pro přítomné vydavatele Koutský.

Konkurovat na komerční úrovni něčemu "zdarma" je velký problém. Mnohá vydavatelství se do vydávání elektronických knih raději ani nepouštějí. eBookService nabízí službu, která má knihkupcům zajistit, že se jimi vydaný titul nebude nekontrolovaně potulovat po serverech jako jsou Ulož.to, HellShare, nebo HellSpy.

Kladivo versus skalpel

eBookService vyvinula software, který vyhledává na populárních sdílecích serverech nelegální kopie souborů elektronických knih. Zároveň prohledává i warezová fóra a warezové servery, díky čemuž se snaží dohledat knihy i v případě, že se sdílený soubor nejmenuje  kupříkladu "Jo Nesbo - Netopyr.epub", ale například "sh4kl.rar".

Po tomto hrubém hledání nastupuje manuální lidská práce, která jednotlivé odkazy prověří a rozpozná, zda jde opravdu o nelegálně nabízený titul, nebo o chybné varování. Seznam odkazů na "závadné" soubory pak pracovníci eBookService pošlou provozovatelům úložišť s žádostí o jejich smazání.

Testovací data za jeden den

36 knih, 3 sdílecí servery

Serveru Ulož.to nahlásili 438 souborů, nesmazány zůstaly tři.
Serveru Hellspy nahlásili 249 souborů, nesmazány zůstaly dva.
Serveru eSoubory nahlásili 288 souborů, smazali je všechny. 

eBookService má smlouvu s největším sdílecím serverem Ulož.to. Podle Pavla Koutského smažou správci všechny nahlášené soubory zhruba během dvou hodin. Velmi dobře prý spolupráce funguje i s HellShare, HellSpy, eDisk a eSoubory.

To je překvapující informace. Ředitel agentury Dillia Jiří Srstka totiž v rozhovoru pro server Lupa.cz uvedl, že jim Ulož.to vypovědělo službu a jimi hlášené odkazy nemaže.

Oficiálním důvodem byla vysoká chybovost, kdy Dillia ze systému mazala i nezávadné soubory. Podle Srstky šlo zhruba o chybovost zhruba 0,5 procenta. Automatizovaný systém nedokázal vždy správně rozlišit závadnost, či nezávadnost souboru. "Lidská práce je v tomto případě zatím nezastupitelná" doplnil při přednášce ze zkušenosti Koutský.

eBookService v praxi

Rozdíl "s a bez" byl zástupcům vydavatelů předveden na příkladech dvou populárních autorech, Danu Brownovi a Jo Nesbovi. Na Ulož.to bylo ve stejné chvíli 400 exemplářů elektronických knih Browna, ale žádná kniha Nesba. Druhý jmenovaný totiž v uplynulých dnech prošel čištěním službou eBookService.

Vydavatel zaplatí za ochranu jednoho titulu 300 - 1000 Kč za měsíc, podle domluvené četnosti kontrol.