Nenechte si vnutit pozemní digitální televizi. Stovky programů můžete chytat i jinak

Více služeb, více programů a často i vyšší kvalitu nabízí kabelové, satelitní nebo IPTV televizní vysílání. DVB-T není jedinou možností a už vůbec ne tou nejlepší. Máme pro vás velký přehled nabídek televizních operátorů.

ilustrační foto | foto: Václav Nývlt, Jan Kužník - Technet.cz

V poslední době se všude píše o pozemním digitálním vysílání, které již brzy (a neodvratně) nahradí to analogové. Skoro by se zdálo, že nezbývá než běžet do nejbližšího elektra pro set top box. Ne vždy je ale DVB-T, jak se pozemní digitální vysílání nazývá, nejlepším řešením.

Již v současné době je dostupná řada alternativ, které vám umožní začít přijímat televizi digitálně téměř okamžitě. Ať už se rozhodnete pro satelit, kabelovou televizi nebo IPTV, obvykle nemusíte na nic čekat. A ani se nemusíte starat o konstrukci společné antény (což u DVB-T musíte, viz tento článek).

Souboj O2TV versus UPC

Největší slabinou pozemního vysílání je totiž ten samotný fakt, že je pozemní. Pokud ho tedy chcete přijímat, musíte být v oblasti pokryté signálem. Například v Praze je to většinou poměrně bez problémů, ačkoli ani zde to neplatí úplně.

Vše o DVB-T

Naleznete ZDE.

Daleko větší problém ovšem nastane mimo velká města. Vzhledem k tomu, že digitální vysílání se šíří ve více multiplexech (aktuálně ve čtyřech), mohlo by se docela dobře stát, že místo většího počtu programů jich po vypnutí analogového vysílání budete mít méně. Tento stav může být pouze dočasný, ale i tak zůstanou v republice místa, kde DVB-T nikdy nebude, stejně jako tam nebylo analogové vysílání.

Mírně vyšší cena, výrazně vyšší komfort

Odvrácenou stranou všech alternativ k pozemnímu digitálnímu vysílání DVB-T jsou o něco vyšší náklady na pořízení. Nejlevnější set top boxy pro DVB-T totiž pořídíte už od 700 Kč, v případě kabelové televize, IPTV či některých satelitních služeb sice ušetříte za vybavení, ale zase budete muset platit měsíční paušál. Pokud sáhnete po satelitu bez paušálu, budete muset zase investovat do vybavení.

Zkratky kolem digitální televize

DVB-T

digitální pozemní vysílání; k jeho příjmu je potřeba anténa a set top box, případně televize se zabudovaným set top boxem

DVB-C

digitální vysílání po rozvodech kabelových televizí; k příjmu musíte mít rozvody operátora ve svém domě, následně od něj dostanete speciální set top box

DVB-S

digitální vysílání ze satelitů, pro příjem potřebujete satelitní anténu s konvertorem, a také satelitní set top box; u variant s měsíčním paušálem potřebné vybavení dostanete od poskytovatele

DVB-S2

digitální satelitní vysílání ve vysokém rozlišení; vybavení je stejné, odlišný je set top box, který musí podporovat HD

DVB-H

digitální vysílání pro mobilní telefony; jde o technologii velmi podobnou DVB-T, ale mírně upravenou pro příjem v pohybu a sledování na menších displejích; v Česku ho žádný z operátorů nenabízí

Vyšší náklady jsou však vyváženy mnohem vyšším komfortem a řadou služeb, kterých se v pozemním vysílání dočkáme až za pár let, pokud vůbec. Nesmíme samozřejmě zapomenout ani na daleko širší paletu programů. Ať už zvolíte kteroukoliv ze zmíněných alternativ, místo třinácti kanálů aktuálně vysílaných v DVB-T jich budete mít ve své televizi hned několik desítek, nebo dokonce stovek.


Zaměňte anténu za talíř

Co budete potřebovat:

Satelitní anténu, konvertor, satelitní set top box, přístupovou kartu

Proč satelit

Jestliže jsme zmínili, že základní nevýhodou pozemního digitálního vysílání je závislost na pokrytí, pak právě to je jedním ze zásadních argumentů pro satelit. Pokud totiž nebydlíte zrovna v podzemním bunkru a jste schopni namířit talíř satelitní antény na oblohu, se signálem nebudete mít problém. A to zcela bez ohledu na to, jestli bydlíte ve městě nebo na samotě poblíž hraničních hor. Družice jsou totiž dost vysoko na to, aby hravě pokryly celé území Česka, přesně celé území Evropy.

Satelitní připojení k internetu Astra2Connect

Kromě bezproblémové dostupnosti patří satelit na špičku ještě v jednom parametru – v počtu programů. I když se zaměříte jen na nejoblíbenější "český" satelit Astra, budete moci téměř okamžitě sledovat několik stovek programů v řadě jazyků – češtinou počínaje přes němčinu, angličtinu či francouzštinu až po méně obvyklé jazyky, jako jsou italština, lucemburština nebo třeba arabština. Navíc vysílací kapacita je téměř neomezená, takže denně vzniká hned několik nových televizí.

Dalším kladným bodem pro satelitní vysílání je také nejdelší zkušenost s digitálním vysíláním. Digitální varianta satelitního vysílání, tedy DVB-S, se stala realitou už před několika lety. Technologie je proto v podstatě odladěná, takže nehrozí, že za pár týdnů bude nutné vyměnit veškeré vybavení, protože dojde ke změně technologie. To se u DVB-T stát může.

S tím souvisí i nabídka kanálů ve vysokém rozlišení. V pozemním vysílání se sice s multiplexem pro HD počítá, ovšem kdy dojde k jeho spuštění, je ve hvězdách. Drobnou výjimkou je zkušební vysílání v multiplexu 4, který provozuje Telefónica O2. Ze satelitu můžete okamžitě přijímat už více než tři desítky kanálů ve vysokém rozlišení.

Zadarmo, jednorázově nebo za paušál

Když se rozhodnete pro digitální televizi ze satelitu, máte v podstatě tři základní možnosti. Tou úplně nejjednodušší je sledovat jen programy zdarma (FTA – Free To Air). Těch je na v Česku dostupných satelitech několik stovek. Jistým nedostatkem je, že v češtině je jich jen pět – zpravodajské ČT24, Z1 a Public TV, hudební TV Óčko a křesťanská TV Noe. Ty vysílají z družic Astra, na nichž pak najdete především německé stanice, nechybí ale ani hlavní zpravodajské a řada dalších. Například politické diskuse na marocké televizi (RTM Morocco) jsou skutečně hlubokým zážitkem.

Pokud budete chtít sledovat jen české (a slovenské) volně šířené kanály, můžete si pořídit přístupovou kartu za jednorázový poplatek. Ten se pohybuje kolem 2 tisíc korun a získáte přístup k paketu CS Link. S touto kartou pak můžete bez časového omezení sledovat celkem třináct programů v češtině a slovenštině. Jde o všechny programy šířené přes DVB-T v Česku (ČT1, ČT2, ČT4 Sport, Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Cool a TV Barrandov). K tomu navíc slovenské STV1, STV2, STV3, Markíza a Joj. Prakticky za stejných podmínek jako v případě CS Link si můžete pořídit dekódovací kartu SkyLink. Právě v tomto balíku se poprvé objevily společně české i slovenské programy. 

Satelit

K těmto programům si pak můžete přikupovat další prémiové kanály (např. filmové HBO a Cinemax, dokumentární, erotické atp.). Výhodou je, že jednotlivé kanály či jejich balíčky si můžete objednat nejen na celý rok, ale také na měsíc či týden. Za příplatek jsou k dispozici i některé kanály v HD, ovšem HD vysílání ČT1 a Novy je pro majitele karty bez dalších poplatků.

Poslední možností jsou placené satelitní balíčky. Ty u nás nabízí UPC (UPC Direct) a také DigiTV. Rumunská společnost DigiTV boduje u zákazníků především cenou. Základní programový balík DigiTV totiž stojí jen 280 Kč a zahrnuje 49 programů, z nichž velká část je v češtině. Nižší cena je u DigiTV ovšem vyvážena o něco nižší kvalitou obrazu a také absencí doplňkových služeb. Nefunguje ani programový průvodce EPG.

Naproti tomu konkurenční UPC Direct nabízí o něco méně kanálů, většina z nich je ale ve viditelně vyšší obrazové kvalitě než v případě DigiTV. Za základní balík ale zaplatíte 699 Kč, i když nyní je v rámci akční nabídky cena snížena na 399 Kč. I v případě UPC si můžete přikoupit další sady kanálů, kdy v nejvyšší konfiguraci budete platit 1 485 Kč měsíčně. Fungují navíc i doplňkové služby, jako je EPG. Pořídit si můžete i přijímač s možností nahrávání.

Plusem u obou balíků placených měsíčním paušálem je možnost získat veškeré potřebné vybavení od poskytovatele. Domů vám tak přijde anténa, konvertor i satelitní set top box a vy už se nemusíte o nic starat. V případě neplacených kanálů či karty CS Link budete muset investovat do vlastního vybavení. Můžete si ale zase vybrat přijímač podle svého gusta.

Co to bude stát:

Příjem FTA programů

Satelitní komplet: od 1 000 Kč

CS Link + FTA programy

Satelitní komplet: od 2 000 Kč (nutný slot pro kartu)

Dekódovací karta: 1 999 Kč

Měsíční paušál: volitelně (99 Kč – 200 Kč měsíčně)

UPC Direct + FTA programy

Satelitní komplet: 1 Kč

Dekódovací karta: 1 Kč

Měsíční paušál: 399 Kč až 1 485 Kč

DigiTV + FTA programy

Satelitní komplet: 1 Kč

Dekódovací karta: 1 Kč

Měsíční paušál: 260 Kč až 500 Kč


Na anténu zapomeňte, je tu kabel

Co budete potřebovat:

Kabelový set top box, přípojku kabelové televize

Když k vám vedou dráty

Také operátoři kabelových televizí postupně opouštějí analogové vysílání a přecházejí na digitální, označované jako DVB-C. V Česku existuje několik desítek menších operátorů kabelových televizí, největší část trhu ale patří společnosti UPC. Ta nabízí několik programových balíčků s měsíčními paušály od 299 Kč do 1 099 Kč. V základní nabídce získáte všechny programy šířené přes DVB-T a k tomu Meteo TV, TV Noe, reklamní UPC Express a také slovenské stanice STV1, STV2, Markíza, Joj, TA3 a hudební Music Box.

Poměrně velkou nevýhodou kabelových operátorů je malé pokrytí českých domácností. Až na výjimky se totiž soustředí pouze na velká sídliště, takže pokud nebydlíte v paneláku, máte zřejmě smůlu. Jeden digitální set top box dostanete od UPC za 1 Kč, pokud chcete sledovat digitální kabelovou televizi na více přístrojích, můžete si přikoupit další set top box. Přes digitální kabelovou televizi můžete přijímat i programy ve vysokém rozlišení (HD).

Co to bude stát:

Set top box: 1 Kč / 90 Kč měsíčně

Měsíční paušál: 299 Kč – 1 099 Kč


Internetové dráty vedou obraz

Co budete potřebovat:

IPTV set top box, telefonní přípojka

Na televizi, přesto po internetu

IPTV neboli televizi přes internetové připojení si někteří uživatelé pletou s internetovými televizemi. Je tu ale jeden základní rozdíl. Zatímco internetové televize sledujete většinou na monitoru svého počítače, IPTV má klasický set top box, který pouze místo do antény vede do modemu. Obraz ze set top boxu se pak přenáší na vaši běžnou televizi.

O2 TV

To znamená, že když sledujete IPTV, jediný významnější rozdíl oproti jiným způsobům příjmu digitálního obrazu je o něco vyšší zpoždění při přepínání kanálů. Jedná se totiž o datové streamy, takže přepnutí programu znamená komunikaci set top boxu se serverem poskytovatele. Na druhou stranu, přepnutí netrvá o mnoho déle, než když přepínáte programy s různou polarizací na satelitu.

Stejně jako kabelové televize i IPTV nabízí v Česku několik menších firem. Největší část trhu ale patří O2. Jediný významnější konkurent, společnost Volný, svou Volný TV stáhla z nabídky (jak uvádí jejich stránky). Za zmínku stojí i menší provider 802.cz, který jako jeden z prvních poskytovatelů u nás nabídl programy v HD. Ten nabízí kromě IPTV také připojení k internetu i telefon. Jeho výhodou je, že kromě klasického sledování na běžné televizi nabízí i přehrávač pro příjem běžného televizního vysílání přímo na počítači (bez přídavné TV karty).

K tomu, abyste si mohli pořídit IPTV od O2, stačí mít domů přivedenou telefonní linku. Podle informací O2 je služba dostupná na více jak 90 % pevných linek v Česku. Až dosud bylo nutné k IPTV platit ještě nějaký hlasový paušál. Od 11. května si ale budete moci pořídit O2 TV i bez něj za cenu od 650 Kč do 1 180 Kč, podle toho, jaký programový balík zvolíte. Další možností je pořídit si připojení k internetu přes ADSL, ke kterému získáte 11 programů přes O2 TV (jde o programy šířené i přes DVB-T).

Základem programové nabídky jsou tři balíčky. Zábava obsahující dokumentární kanály, dětské kanály a některé sportovní kanály, dále Kino se třemi programy HBO a dvěma Cinemax a také Sport s 11 sportovními kanály. Součástí všech balíčků jsou všechny české televize šířené přes DVB-T, u zábavy také slovenské Markíza a STV1. Programová nabídka O2 TV Plus pak zahrnuje všechny kanály včetně dětských. Základní programové nabídky si lze rozšiřovat ještě o tematické balíčky s cenami od 59,50 Kč do 249,50 Kč.

Co umí navíc

Trumfem IPTV jsou služby, které jiná digitální technologie zatím není schopná nabídnout. Jednou z nich je virtuální videopůjčovna, což je v podstatě video na přání. Z katalogu poskytovatele si zákazník vybere film, který si přímo objedná a může přehrát. Cena se pak objeví na jeho měsíčním vyúčtování.

HBO Digital v O2 TV

Další podobnou vychytávkou je TV Archiv, umožňující přehrát si některé programy až týden zpětně, případně HBO Digital. Tato služba umožňuje přehrát si filmy vysílané na kanálech HBO v daný měsíc kdykoli chcete. Specialitou O2 TV jsou pak přenosy z osmi stadionů, na kterých se hraje extraliga ledního hokeje. Jde o přenosy přímo ze stadionů, které lze sledovat bez ohledu na to, jestli je přenáší některá jiná televize.

Pokud chcete O2 TV sledovat na více než jednom přijímači, je k dispozici služba Multi za měsíční poplatek 50 Kč. Druhý set top box si už ale musíte zaplatit (2 900 Kč), respektive pronajmout za 149,90 Kč měsíčně.

Co to bude stát:

O2 TV

Set-top-box: 1 Kč / 2 900 Kč

Měsíční paušál: od 650 Kč

802.cz

Set-top-box: 150 Kč měsíčně

Měsíční paušál: 95 Kč až 990 Kč

Autor:
  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Polopás není polovičaté řešení. Třetí říše byla mistrem v oboru

v diskusi je 9 příspěvků

18. března 2024

Druhá světová válka byla zlatým věkem polopásových vozidel. Vyráběli je především Němci a...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

v diskusi je 11 příspěvků

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 22 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Apple přidá do svých zařízení generativní AI, využije k tomu Google

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  13:34

Apple jako jedna z mála technologických společností nezachytil příchod vlny generativní umělé...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...