Celý rok jsme publikovali články s tematicky zaměřenými aplikacemi. Vždy jsme se snažili vybrat ty nejlepší z daného oboru. Poté jsme v anketě dali možnost čtenářům, aby vyjádřili, které programy u nich zabodovaly. Z toho vyplývá, že na druhé straně budou aplikace, které moc nenadchly. Dnes se tedy ohlédneme za dvacítkou z nich.
Nejméně oblíbený program pro připojení k PC na dálku
TipPod každým z programů je uveden odkaz na článek se všemi programy z dané kategorie, které jsme doporučovali. Díky anketě na jeho konci máte možnost zjistit i nejoblíbenější programy. |
WinRemotePC Lite – freeware
Umožňuje převzít kontrolu nad vzdáleným PC a je jedno, zda je připojen k internetu, či místní síti. Produkt je složen ze serverové a klientské části. Obsahuje vlastní videoovladač, který poskytuje téměř v reálném čase celoobrazovkový režim. WinRemotePC Lite dále navíc umí i odesílat zvláštní klávesové sekvence, IP filtrování a integraci s logovacími mechanismy ve Windows.
- Celý článek najdete zde.
Nejméně oblíbený prohlížeč PDF souborů
Malý, rychlý a s několika zajímavými funkcemi. Je s ním možné otevírat a tisknout PDF dokumenty, kopírovat texty, vyhledávat v dokumentu, zoomovat, vybrat text a zkopírovat do schránky Windows atd.
- Celý článek najdete zde.
Nejméně oblíbený komprimační program
Vytváří a rozbaluje archivy ZIP, 7-Zip, CAB, LHA (LZH), TAR, GZIP, BZIP2, BH, XXE, UUE a MIME (Base 64). Archivy typu RAR, ARJ, ARC, ACE, ZOO umí pouze rozbalovat. Nechybí mu funkce pro šifrování archivů, má nástroj na zálohování důležitých dat v komprimovaném souboru, vytváří samorozbalovací archivy, provádí jejich kontrolu, konverzi či opravu těch poškozených.
- Celý článek najdete zde.
Nejméně oblíbený internetový prohlížeč
SlimBrowser – freeware
Umožňuje měnit vzhled, ale vzhledem moc nenadchne: je o několik generací konkurenčních browserů zpět. Ve výchozím stavu má řadu funkcí: RSS čtečku, čtení e-mailů, možnost vyplňovat formuláře, blokování reklamy, vytváření screenshotů, stahování z YouTube, je integrován s Facebookem, umí překládat stránky apod.
- Celý článek najdete zde.
Nejméně oblíbený program pro tvorbu rodokmenů
GenSmarts – trial
GenSmarts je genealogický software, který využívá umělé inteligence pro analýzu vaší rodinné historie. Díky tomu lze vytvářet působivé rodokmeny, které jsou specifické pro vaši rodinu. GenSmarts nevytváří pouze rodinné stromy, ale pracuje s daty, která shromáždíte a následně je máte k dispozici v elektronické podobě.
- Celý článek najdete zde.
Nejméně oblíbený program pro grabování hudby
FairStars CD Ripper – freeware
Tento čínský program umožňuje ukládat hudbu z Audio CD do formátu WMA, MP3, OGG, VQF, FLAC, APE nebo WAV. Podporuje stahování informací o skladbách z databáze CDDB do ID3 tagu, normalizaci hlasitosti či automatické pojmenování souborů.
- Celý článek najdete zde.
Nejméně oblíbený správce souborů
File Commander – freeware
Ušetří čas při uspořádání souborů na disku. Jeho výhoda spočívá v tom, že lze vytvořit jakési makro (pomocí průvodce), a naprogramovat tak třeba automatické funkce: kopírování z jednoho místa na druhé, synchronizaci, mazání, přesunutí všech obrázků z jedné složky do druhé apod. Postačí jediné kliknutí myši.
- Celý článek najdete zde.
Nejméně oblíbený antispam
SpamPal – freeware
Pracuje se schránkami používajícími protokoly POP3 a IMAP4. SpamPal sedí mezi e-mailovým programem a poštovním účtem a při stahování pošty e-maily prověřuje. Pro identifikaci používá DNSBL seznamy, ve kterých se nacházejí informace o spamech. Seznamy se denně aktualizují.
- Celý článek najdete zde.
Nejméně oblíbený program pro měření přenesených dat
NetTrafficStat – freeware
Český program, který vyniká informacemi o přijatých a odeslaných datech, má plovoucí okno, denní až měsíční statistiku, export do Excelu či HTML. Využít můžete i automatické schování plovoucího okna při nulovém přenosu dat a smazání dat ze statistiky podle data.
- Celý článek najdete zde.
Nejméně oblíbený program pro tvorbu screenshotů
FireShot - open source
Zachytí screenshot z webové stránky (uloží ji celou bez nutnosti skrolovat, či jen vybranou část), který lze hned editovat s doplňkem pro Chrome, Firefox a Internet Explorer. Obsahuje navíc řadu nástrojů, díky kterým lze pořízené obrázky dále zpracovávat, třeba vkládáním textu nebo grafickými poznámkami (lehce např. zhotovíte šipku). Existuje i profesionální placená verze s dalšími funkcemi.
- Celý článek najdete zde.
Nejméně oblíbený program pro tvorbu elektronických knih
Writer2epub – freeware
Jste-li uživateli OpenOffice.org, nebo LibreOffice, potom by se vám mohl hodit tento doplněk. Díky němu máte možnost vytvořený text ve zmíněných textových editorech převést do formátu ePub. Po kliknutí na export v okně zadáte metadata knihy a máte možnost vložit obrázek jako obálku.
- Celý článek najdete zde.
Nejméně oblíbený program pro řízení spotřeby energie v PC
SetPower – freeware
Nahrazuje standardně obsažený mechanismus spoření ve Windows. Podle potřeby automaticky aktivuje požadované schémata napájení. Parametry se nastavují pomocí průvodce s předvolbami. Užitečná je i možnost využít časový harmonogram. V něm zadáte, kdy a jakým způsobem s počítačem pracujete, a program se pak řídí sám (přepíná napájení).
- Celý článek najdete zde.
Nejméně oblíbený program pro střih videa
Nero Video – 15denní trial
Nero se čím dál více zaměřuje na programy mimo vypalování. Další verze střihového programu umí stříhat a vytvářet videa v HD rozlišení s formáty obrazu jako 16:9, 16:10 atd. S úpravami pomůže funkce stabilizace obrazu i nově přidané efekty. Samozřejmostí je přímý export videa na videoservery jako YouTube nebo vytvoření menu DVD či Blu-ray disku.
- Celý článek najdete zde.
Nejméně oblíbený program pro elektronickou poštu
Postbox – shareware
Je postavený na Thunderbirdu a umožňuje spravovat více účtů najednou. Na pozadí katalogizuje e-maily, přílohy a kontakty a všechny je uspořádá tak, aby byly snadno k nalezení. Chcete-li tak například najít nějaký obrázek, pak zadáte klíčové slovo a zobrazí se stránka s náhledy obrázků, a vám tak odpadá nutnost otevírat jeden po druhém, abyste zjistili, který je ten pravý.
- Celý článek najdete zde.
Nejméně oblíbený program pro analýzu místa na disku
DiskSavvy – freeware
Po analýze datových úložišť zobrazí nejen využití jednotky, ale také čas poslední úpravy dat. Filtrovat lze podle koncovek, velikosti, času posledního přístupu, úpravy, vytvoření a také typu. Verze zdarma je značně omezena: proskenuje 500 tisíc souborů nebo 2 TB kapacity a má i další omezení.
- Celý článek najdete zde.
Nejméně oblíbený program pro tvorbu wi-fi hotspotů
Maryfi – freeware
Opět jedna z nejjednodušších aplikací pro zprovoznění wi-fi hotspotu v PC. Stačí zadat název sítě, heslo a spustit síť. Nic dalšího není potřeba, tudíž je program vhodný také pro uživatele bez hlubších znalostí sítí.
- Celý článek najdete zde.
Nejméně oblíbený program pro spouštění Windows
EBCD – demo
EBCD (Emergency Boot CD) je bootovací operační systém (postavený na Linuxu) pro obnovení dat na PC v nouzových situacích. EBCD obsahuje správce souborů pro zálohu dat a funkci jako Windows Password Wizard, kterou lze použít k obnovení přístupu k počítači, pokud jste zapomněli heslo k účtu uživatele systému Windows. Demoverze může z disku jen číst, nikoliv na něj zapisovat.
- Celý článek najdete zde.
Nejméně oblíbený program pro přehrávání videa a hudby
FoxyTunes – freeware
Program pro přehrávání audia ze souborů uložených na datových úložištích přímo v Internet Exploreru či Firefoxu zvládne přehrávat hudbu i ze služeb, jako je například Last.fm.
Celý článek najdete zde.
Nejméně oblíbený program pro skartaci dat
Ss Data Eraser – freeware
Zničí soubory, složky a také přepíše volné místo na pevném disku. Jeho funkce lze vyvolat z kontextové nabídky pravého tlačítka myši v prostředí Průzkumníka Windows. Pro skartaci dat používá algoritmus US DoD 5220.22-M E.
Celý článek najdete zde.
Nejméně oblíbený program pro hovory na internetu
Simple Instant Messenger (SIM) – open source
Lze s ním komunikovat v sítích ICQ, AIM, Jabber/XMPP, Google Talk, LiveJournal, Windows Live Messenger a Yahoo!. Umí posílat a přijímat SMS zprávy, obsahuje i spam filtr, klávesové zkratky, přeposílání zpráv, možnost poslat zprávu více uživatelům najednou atd.
- Celý článek najdete zde.