Krátké zprávy

Wikipedia.org

Wikipedia.org | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Neodmítejte Wikipedii. Přemýšlejte kriticky, může to být dobrý zdroj

  • 60
Zástupci české Wikipedie chtějí podpořit povědomí o největší on-line encyklopedii. Učitelé by prý neměli odmítat Wikipedii, ale naučit žáky kritickému myšlení.

Česká pobočka nadace Wikimedia představila projekt Uč (s) Wiki zaměřený především na učitele v českých školách. Cílem je vysvětlit, jaké jsou výhody a nevýhody této on-line encyklopedie jakožto zdroje informací například pro referáty nebo získávání základních a doplňujících informací k probírané látce.

„Wikipedii učitelé většinou spíše ignorovali, nebo se nad jejím používáním pohoršovali. Tento projekt se to snaží změnit a dát žákům kritický, ale realistický pohled na tuto největší internetovou encyklopedii v dějinách,“ vysvětluje předseda Wikimedia ČR Vojtěch Dostál.

Kritické myšlení místo obecných zákazů

Program má formu „volně navazujících aktivit“ a opírá se o stávající Rámcový vzdělávací program. Konkrétní metodika bude údajně ke stažení během září, organizátoři také připravují přednáškový cyklus na říjen 2016. Lekce již byly ozkoušeny v praxi, konkrétně v červnu 2016 v Základní škole Jih v Mariánských Lázních. “Hodina se setkala s velkým zájmem nejen učitelů, ale i žáků,” myslí si Gabriela Boková, manažerka vzdělávacích aktivit Wikimedia ČR. “Ti nám průběžně pokládali mnoho otázek a zároveň možnosti Wikipedie okamžitě testovali i na svých mobilních telefonech.”

Podle Vojtěcha Veselého, lektora z Wikimedia ČR, nejde o nějaké násilné vnucování Wikipedie, ale o snahu zlepšit současnou patovou situaci, kdy je využívání Wikipedie zakazováno, ale stejně to všichni dělají. „My se snažíme místo zákazu (...) se k té realitě postavit čelem a žáky informovat, jaké plusy a minusy to s sebou nese. Na konci budou děti Wikipedii používat asi zhruba stejně jako dřív, ale aspoň při tom budou o chlup víc přemýšlet. A pokud tohle kritické myšlení dokážou aplikovat i mimo Wikipedii, tím líp.“