Nerozbitný MP3 přehrávač přichází z Matrixu (Monolith II - recenze)

  • 18
Šlápněte na něj, praštěte s ním o zem a stále bude hrát. Takový je nový flashový přehrávač Monolith MX-7010. Svým vzhledem připomíná 2001 Vesmírnou Odyseu a menu zobrazující se na grafickém OLED displeji vám zase připomene magický svět Matrixu.

Tajemný Monolith II od, u nás zatím neznámé, společnosti Star Laboratories pochází odkud jinud než z Koreje. V pořadí je to již druhý výrobek s označením Monolith, proto ta číslovka za názvem. Monolith I se u nás prodává pod značkou MP Man-F777. Monolith II bude dovážet společnost Fast, která mimo jiné distribuuje výrobky iRiver.

Pokud znáte film Stanleyho Kubricka 2001 vesmírná Odysea, bude vám tvar i barva MP3 přehrávače povědomá. Podobný(é) obelisk(y) měl(y) ve filmu velmi podstatnou roli. Vývojářům, u Star Laboratories, však stylovost Kubrickova vrcholného scifi díla nestačila a rozhodli se, pro dnes tak populární, crossover (Alien vs Predator, Freddy vs Jason apod.). Pokud totiž Monolith zapnete, začnou na vás padat písmenka stejně jako v titulcích Matrixu. Úvodní menu lze samozřejmě změnit a tak o tuto parádičku přijdete, ale nápad je to roztomilý a bylo by škoda se o něm nezmínit. 

K redakčnímu testu doputoval nekonečným vesmírem model s 512 MB paměti.

Monolith MX - 7010

Ovládání podle Kubricka

Přehrávač připomíná svým ovládáním počítač Hal9000, čudlíky a zase čudlíky. Disponuje dokonce sedmi ovládacími prvky (tlačítka pro zapnutí/vypnutí přístroje, Rec, Menu, Bookmark a Tempo). Uprostřed posuvného ovladače pro přetáčení skladeb je umístěno tlačítko play/stop. Bohužel dosti nutno dodat, že dosti nešikovně. Na jeho stisknutí budete potřebovat silné nehty a jistou dávku trpělivosti. Kolečko pro regulaci hlasitosti zároveň slouží pro zobrazení stromové struktury adresářů a pohyb v ní. Tím však jeho funkce nekončí. Jedním stiskem zobrazíte informaci o právě přehrávaném souboru (bitrate, vzorkovací frekvence, délka, velikost v MB, formát), dalším stiskem se zobrazí text písně (lyrics), tedy pokud nějaký je, dalším pak hodiny a datum. Předposlední stisk odhalí informace o systému (volná paměť, celková paměť, počet souborů a adresářů, počet záložek- bookmark, verze firmwaru) poslední zmáčknutí displej po pěti sekundách přepne do úsporného režimu.

Monolith MX - 7010 Monolith MX - 7010

Menu je řešeno pomocí rolujících ikonek, které někomu mohou připadat hůře čitelné. Grafický OLED Displej není příliš velký (cca 2 x 1,5 cm, 96 x 63 obr. botů) a text bez obrázku by byl jistě lépe rozpoznatelný. Prostřednictvím menu lze jednoduše sestavovat dynamický playlist (včetně mazání), mazat jednotlivé soubory i adresáře, zvolit si jeden ze světových časů apod. Nechybí funkce sleep ani automatické vypnutí při nečinosti. Také displej se automaticky deaktivuje po uplynutí nastaveného času. Na přímém slunci je obrazovka poměrně dobře čitelná. Představu o přesné podobě displeje si můžete udělat z následující galerie.

 Monolith MX - 7010 Monolith MX - 7010 Monolith MX - 7010
Monolith MX - 7010 Monolith MX - 7010 Monolith MX - 7010
Monolith MX - 7010 Monolith MX - 7010 Monolith MX - 7010
Monolith MX - 7010 Monolith MX - 7010

Výborné je vkládání záložek (max 30). Krátkým stiskem tlačítka "B. Mark" záložku vložíte a dlouhým se vrátíte na označené místo. Záložku lze buď nastavit přímo na určené místo ve skladbě, nebo pouze pro danou píseň (tj na začátek skladby).

Ovládání sice působí na první pohled složitě, ale dá se na něj rychle zvyknout. Dokonce by se dalo říci, že po delším používání, více ovládacích prvků oceníte. Rozsáhlost uživatelských nastavení může směle konkurovat například iRiveru nebo iAudio.

Monolith MX - 7010 Monolith MX - 7010

Umí ta kostka hrát?

Přehrává pouze MP3 (8 -320 kbps, VBR) a WMA, ale zato je přehrává spolehlivě. Přednastavené křivky sice nejsou příliš použitelné, ale naštěstí je zde k dispozici libovolně upravitelný pětipásmový ekvalizér (-5 až + 5 dB, 150 Hz až 15 kHz). Zvuk je dynamický a plný.

Monolith MX - 7010 Monolith MX - 7010

Populární funkce s názvem "tempo" vám umožní zrychlit nebo zpomalit (75 až 140 %) nahrávku jak v MP3 tak ve WMA.

Z ID3 tagů na displeji roluje název skladby a alba a jméno interpreta. Čeština je bohužel pro Monolith neznámým jazykem a písmena s diakritikou nahrazuje otazníkem.

  • FM tuner

Není bohužel vybaven funkcí autoscan a je tedy nutné provádět ukládání stanic do paměti ručně. Zato však nabízí rovnou třicet volných pozic pro jejich uložení a spolehlivý příjem. Pomocí obyčejného textového souboru vytvořeného v Notepadu a nakopírovaného do adresáře System, si můžete uložené stanice pojmenovat.

Monolith MX - 7010

Nahrává v předem určený den a čas

Monolith umí pořizovat záznam z interního mikrofonu, line-in vstupu a integrovaného rádia. Bitrate výsledné nahrávky nastavíte v rozmezí 32 až 256 kbps a vzorkovací frekvenci v rozsahu od 32 kHz do 48 kHz.

Trošku nepohodlné je přepínání mezi jednotlivými zdroji. Je nutné nejprve skočit do menu, tam nalistovat položku REC a v ní teprve vybrat zdroj (line-in, diktafon, FM), případně nastavit parametry nahrávky. Pak opět v normálním režimu přehrávání (nebo rádia) zmáčknout krátce tlačítko rec a záznam se aktivuje.

Monolith MX - 7010 Monolith MX - 7010

  • FM tuner podruhé

Monolith nabízí, podobně jako iRiver, možnost časového nahrávání. Jednoduše určíte frekvency ze které chcete záznam pořídit, nastavíte datum, čas a délku nahrávky (max 120 min, nastavitelné po deseti minutách) a ostatní již zařídí automat sám. Až jednou budou v rádiu dávat zajímavé pořady, Monolith je ideálním nástrojem pro jejich archivaci. Nahrávka je i při průměrné kvalitě (128 kbps/ 44,1 kHz) velmi dobrá.

  • Linkový vstup - Line-in

U námi testovaného kusu (testovací vzorek - prototyp) se ve výsledné nahrávce vyskytoval nepříjemný brum. Je pravděpodobné, že v sériově vyráběných kusech se tato chyba vyskytovat již nebude. Jinak je nahrávka velmi kvalitní a od originálu nerozpoznatelná.

  • Diktafon

Nahrává spolehlivě a čistě cca do dvou metrů. Pak síla nahrávky rychle klesá. Pro běžné použití (rozhovory apod.) je však plně dostačující.

Nerozbitné, hliníkové provedení

Přehrávač jsme podrobili nemilosrdnému testu. Přežil pád z výšky dvou metrů, prudký náraz  na podlahu pokrytou kobercem i zatížení téměř devadesátikilogramovým členem naší redakce. Funguje dodnes. Pokud tedy máte na svůj přehrávač vyšší nároky týkající se jeho odolnosti, Monolith II je ta pravá volba na vás. Výlet do hor ani pád na kámen mu neuškodí.

Rozměry výrobku: 39,5 x 78 x 15,5 mm
Hmotnost: 65 g

Monolith MX - 7010 Monolith MX - 7010 

Výdrž baterie je nad průměrem

Z praxe můžeme potvrdit výrobcem uváděnou dobu nabíjení - 2 hodiny. Výdrž vestavěného akumlátoru se pohybuje mezi 14 až 15 hodinami. Záleží samozřejmě na stylu užívání. Naměřené hodnoty jsme získali při neustálém přehrávání jedné skladby (128 kbps, 44,1 kHz) na poloviční hlasitost a s firemními sluchátky. Výrobce udává 17 hodin.

Komunikace s PC

USB 1.1 již dnes není žádný zázrak, ale přenosová rychlost 700 kB/s nepatří mezi nejhorší. Přesto musíme podotknout, že pro naplnění 512 MB paměti by se rychlejší USB 2.0 hodilo.

Monolith podporuje Mass Storage a po připojení k PC se hlásí jako další disk.

Monolith MX - 7010

Hal9000 vs Konstruktér aneb Koupit-nekoupit

Hal9000 byl dokonalý výrobek, který však nakonec ohrozil (v některých případech i zmařil) život posádky jím ovládané kosmické lodi. Monolith je také kvalitní výrobek, ale nic podobného u něj nehrozí. Vyniká několika drobnostmi jako je časové nahrávání, velká odolnost proti opotřebení a kvalitní dílenské provedení. Mezi zápory můžeme zařadit horší ovládání tlačíta play a nepříliš rozsáhlou podporu kompresních formátů.

Cena za 256 MB by se podle našich odhadů měla pohybovat v běžné hladině v rozmezí 5000 - 6000 Kč. Přesný údaj zatím bohužel neznáme.

Monolith MX - 7010

K testování zapůjčila společnost Fast ČR, a.s.

Více informací o Monolithu II naleznete na strákách výrobce. Na těchto stránkách naleznete ke stažení uvítací loga i nový firmware.