Nespěchejte s nákupem set-top boxu. Počkejte si na MPEG4

  • 124
Na konferenci Milníky Digitální televize, která se nedávno uskutečnila v Praze, zazněla mimo jiné informace, že výrobci chtějí po roce 2007 vyrábět pouze set-top boxy s podporou formátu MPEG4 a HDTV.

V současnosti se pro digitální vysílání používá formát MPEG2, který stejně jako MPEG4 vychází z kódování první generace. MPEG4 je však na rozdíl od dvojkové verze otevřeným formátem, který v sobě zahrnuje všechny existující i budoucí obrazové i zvukové komprese.

Ve verzi H.264/AVC potřebuje MPEG4 oproti MPEG2 zhruba poloviční datový tok, při zachování srovnatelné kvality obrazu. To znamená, že při použití formátu MPEG4 je možné do jednoho multiplexu umístit místo osm až deset kanálů. Současné maximum je přitom pět kanálů.

Předpokládá se, že by se do několika let u nás mělo objevit asi šest digitálních sítí. Pokud bude použit MPEG4, mohli by se diváci dočkat přibližně 48 televizních a další rozhlasových programů. Menší nároky na datový tok přijdou vhod i v okamžiku, kdy se bude spouštět televizní vysílání ve vysokém rozlišení (HDTV), které se již v současnosti rozjíždí například v Německu. 

Má MPEG4 nějaké nevýhody?

Jistěže ano. Kromě placení licenčních poplatků, je také nutné, aby provozovatelé vysílačů a výrobci digitálních přijímačů implementovali potřebné kodéry a dekodéry, které jsou několikanásobně složitější než je tomu u MPEG2.

Dnes je na trhu mnoho typů set-top boxů, kterých se dohromady prodaly desítky tisíc kusů. Většina z nich však není vybavena dekodérem na MPEG4. Uživatelé, kteří si set-top box již zakoupili, si tak v případě přechodu na formát MPEG4 budou muset pořídit nový přístroj.

Více set-top boxů s podporou MPEG4 by se na českém trhu mělo objevit již v průběhu letošního roku. Jejich ceny však budou o něco vyšší než u přístrojů s MPEG2. Ty seženete již za méně než dva tisíce korun. Pokud chcete digitální televizi sledovat již dnes, vyplatí se šetřit. Životnost nejlevnějšího set-top boxu sice pravděpodobně o mnoho nepřesáhne rok 2007, ale to vás jistě nebude mrzet.

Nový formát v Evropě

V současnosti v Evropě, s výjimkou jedné francouzské stanice, funguje řádné digitální vysílání pouze ve formátu MPEG2. To však neznamená, že by se s MPEG4 neexperimentovalo. V polovině ledna oznámil Český Telecom, který u nás provozuje multiplex C, že uvažuje o vysílání v MPEG4 (více zde). Jen o pár dní později zahájila testovací vysílání v MPEG4 společnost Czech Digital Group v multiplexu B (více zde). Poslední z provozovatelů Radiokomunikace, zatím MPEG4 netestují. Podle ředitele divize vysílacích služeb Martina Roztočila, však umožňuje použitá technologie vysílání i v MPEG4.

Na vysílání v novém formátu se chystají i naši severní sousedé. Loni v listopadu oznámila polská Rada pro rozhlas a televizi, že vypíše licenční řízení na programové pozice v prvních dvou pozemních digitálních sítích vysílajících ve standardu MPEG4. Multiplex 1 a 2 pokryjí nejprve Velkopolské vojvodství a Varšavu. V každé síti může vysílat maximálně osm televizních programů.

Přečtěte si také:

  • Vychutnejte si olympiádu naplno. Nejlevnější set-top boxy na trhu
  • Dnes v noci se rozjíždí ČT 4 Sport. Naladíte ji?
  • Nekonečný příběh novely zákona o rozhlasovém a TV vysílání pokračuje
  • Olympiádu si na internetu nepustíte
  • Olympiáda vyprázdnila sklady s přijímači na digi TV
  • Dnešní televize skončí možná již za čtyři roky
  • CDG otestuje DVB-T televizi v moderním formátu MPEG4
  • ČTc uvažuje o digi TV v MPEG4, nejsou však přijímače
  • ČTÚ hledá sexy datum pro ukončení analogového vysílání
  • Digitální televize již opustila kolébku. Bude letošek v této oblasti revoluční?
  • Diváci v Brně dostali k Vánocům digitální televizi
  • Nabídka digitálních kanálů se od ledna zvětší
  • Co musí Ježíšek vědět o digitální televizi