Netěšte se na nové televizory. Jsou dokonalé, ale v Česku nic moc neumí

  • 181
Berlín (Od zvláštních zpravodajů Technet.cz) - Chytré televize vám umožní prohlížení internetu, hraní her bez nutnosti pořizovat počítač a například sledování vybraného filmu na přání. Zdaleka ne všechny služby jsou však dostupné i pro ČR.

Komfort, jaký znají filmoví diváci a hudební posluchači v USA a rozvinuté části Evropy, si v Česku zatím užívají jen internetoví piráti. Zatímco chytrou televizi, tablet nebo MP3 přehrávač si jednoduše koupíte, hudební a hlavně filmový obsah už nikoliv.

Takzvané chytré televize (Smart TV) byly jednou z hlavních atrakcí veletrhu IFA v Berlíně. A ačkoliv nejde o úplnou novinku, teprve teď kolem nich vypukne ta pravá marketingová mánie. Výhody těchto televizí jsme pro vás již shrnuli v tomto článku z letošního veletrhu CES v Las Vegas. Našinec si však užije pouze menší část z dovedností těchto přístrojů.

U většiny internetových služeb poskytujících audio nebo video obsah narazíte
U většiny internetových služeb poskytujících audio nebo video obsah narazíte

U většiny internetových služeb poskytujících audio nebo video obsah narazíte dříve nebo později na obdobu hlášky: Tato služba není ve vaší zemi dostupná. Zkuste to později.

Pirát a Němec může, vy nikoliv

Chcete se dnes večer kouknout na film a zrovna není v obchodě na blu-ray k mání? Máte jedinou možnost, stáhnout si ho z internetu. Zdarma, v rozporu s dobrými mravy, ale nikoliv nelegálně. Divák ve výše zmíněných částech světa přijde domů, zapne chytrou televizi (Smart TV), přes dálkový ovladač si on-line vyhledá film nebo seriál a za pár okamžiků se dívá. Buď si ho koupí, nebo půjčí. V Česku zatím utopická představa. Ne snad proto, že by to sem dovážené televizory neuměly, ale služby s tím spojené nejsou dostupné.

Hulu, Netflix, Pandora, Vudu, Video Unlimited, Music Unlimited, iTunes, Napster, Amazon MP3, kvalitní obsah na YouTube nebo třeba systém hybridní televize Hybrid TV a další byť menší nebo lokální služby, nabízející video a hudbu na přání, jsou tuzemským zákazníkům téměř zcela zapovězeny. Oficiálním důvodem jsou autorská práva, jejichž ochrana napříč státy je pokaždé vymáhána jinak, a jednotná legislativa zatím neexistuje.

Nepříznivý stav by se sice měl už brzy změnit - více v tomto článku, ale druhý důvod, který brání rozvoji podobných služeb v Česku zřejmě mnohem více, zůstane. Trh se zvláštním jazykem a o velikosti metropolitní oblasti New Yorku není pro většinu výše uvedených služeb nejlepší pozvánkou. K tomu připočtěme i nízkou kupní sílu.

Většina nových služeb už nabízí videa uzpůsobená ke stažení nebo streamování pro jakékoliv zařízení. Od mobilního telefonu přes tablet až po televizi. Vše můžete mít samozřejmě i ve Full HD a s Dolby Digital zvukem.

Vše je o službách a o zákazníkovi

Tuzemský zákazník není příliš náročný a prodají se zde výrobky i bez dodatečné podpory, bez které by se v jiných státech neobešly.

Co všechno může umět televize,

když žijete ve správné zemi

Je to jako s hotelem. Zatímco v centru Berlína vám s úsměvem nabídnou večerní saunu s ovocem zdarma, ke snídani lososa i nadívaná rajčátka, v Ostravě ve srovnatelném hotelu nadnárodního řetězce za tutéž cenu dostanete hůře vybavený pokoj a snídani bez rajčat a bez lososa. 

I za televizi, tablet nebo MP3 přehrávač zaplatíte v Česku stejně, nebo dokonce více než například naši němečtí sousedé. Zakoupený přístroj z výroby také umí to samé, co ten německý, jen se zapojením do tuzemské zásuvky promění z chytrého na blbý. Chybí totiž služby.

Když se na trhu kdysi objevila první audio CD chráněná proti kopírování, prodej MP3 přehrávačů v Česku to nijak neohrozilo. A to přesto, že tehdy ani nyní neexistoval jediný zdroj (až na několik málo výjimek většinou s hudbou menšinových žánrů), kde by si mohl zákazník legálně koupit MP3 soubory s hudbou. Češi jsou totiž v tomto ohledu velmi šikovní. Když chce máma nějaké písničky od Pavla Bobka, jednoduše řekne synovi a ten je odněkud stáhne. Dost možná, že dnes už si je stahuje sama. To samé platí o filmech a seriálech.

Relativně krátkou dobu fungoval projekt iLegálně.cz, kde bylo možné nakupovat hudbu v digitální podobě. Mělo to jednu zásadní vadu, na přání hudebních vydavatelství byla většinu času fungování služby opatřena ochranou, kterou většina přehrávačů neuměla rozluštit, a tedy ani soubory přehrát. Stejná vydavatelství projekt nakonec i zabila - více zde.

Chytrá televize toho dokáže hodně, potřebuje k tomu však zdroj dat. Němečtí diváci se těšit mohou, čeští zatím ne.

Všechno je v cloudu

Na trh už teď míří i tablety, které většinu své funkčnosti svazují s programy a službami v cloudu. Je to podobné jako u chytré televize. Budete-li se chtít po cestě nebo doma podívat na film, tak si ho stáhnete nebo necháte nastreamovat přímo z on-line uložiště dané služby. Z tabletu půjde také film bezproblémově a bezdrátově pustit i do televizoru na větší obrazovku.

Asi není nutné jmenovat iTunes, ale nově podobné služby nabídne i Sony prostřednictvím Music Unlimited a Video Unlimited. Obě služby jsou dostupné jak pro tablety s operačním systémem Android, tak pro televize a zřejmě i Google a potažmo Android TV, chytré telefony i konzole PS3.  Za paušální měsíční poplatek si můžete poslouchat hudby, kolik je libo. Na serverech má zatím Sony přes 10 milionů skladeb. 

Podobné je to s videem. Půjčíte si film a během třiceti dnů se na něj můžete kdykoliv podívat. Ačkoliv není uložený na disku tabletu nebo v televizi (vše je streamované), můžete jej přetáčet, jako by byl, a systém si dokonce pamatuje, kde jste se sledováním minule přestali. Sony uvádí, že seriály od hlavních filmových studií (nejen Sony Pictures) se ve službě objeví den po odvysílání v televizi, a tedy dřív než u konkurence (Netflix). Filmy i seriály si můžete samozřejmě i stáhnout natrvalo nebo pro případ, že budete mimo dosah internetu.

Své půjčovny ve Smart televizích nabízí Panasonic (prostřednictvím služby Viera Connect) i Samsung (Smart Hub). Konkurenční společnosti LG, Loewe a Sharp se dokonce spojily kvůli poskytování obsahu přes chytré televize. Jejich cílem je jednotného rozhraní se společným SDK (sada nástrojů a knihoven pro vývoj softwaru), a tedy i větší nabídka služeb a aplikací.

Zákazník už nekupuje černou krabici, aby si pustil nějaký televizní program. Zákazník (kromě toho tuzemského) si kupuje multimediální centrum, kde vždy hrají to, co právě chce.

A co u nás?

Situace není úplně bezvýchodná, jak by se mohlo z předchozích řádků zdát. Již nějakou chvíli je v televizích Samsung dostupná služba Topfun. Nabídka zatím není příliš bohatá, ale od září jsou on-line dostupné i první 3D filmy, a to dokonce z produkce IMAXu. Více v tomto článku.

Velmi dobře už funguje archiv České televize, zejména aplikace pro iPad iVysílání a ČT24 s archivy vybraných pořadů roztříděných podle abecedy, žánru i data vysílání. Některé své produkty nabízí přes internet také Nova.

Do Evropy má namířeno i platforma Google TV. Ta sice v USA neuspěla (právě i kvůli sporům o autorská práva), ale nabízí velmi lákavý koncept. Navíc Google se k Česku chová velmi vstřícně a většinu svých novinek zde rychle zavádí. Existuje tedy určitá naděje - více zde.

Svou půjčovnu pro ČR chystá podle informací redakce také Panasonic. Rozběhnout by se měla už na podzim. Bližší informace zatím nemáme. Prý se něco děje i u Sony. Zda se ale dočkáme zpřístupnění nabídek Music a Video Unlimited, není vůbec jisté.

Na podzim by u nás měla začít také fungovat hudební služba MusicJet - více zde. Do pestrosti nabídky iTunes, Hulu nebo Netflixu mají však všechny ještě hodně daleko.