Neviditelná klávesnice

Cenu The Best of Comdex za nejlepší novou technologii si odnesl produkt švédské společnosti Senseboard technologies AB s názvem Virtual Keyboard. Jak vypadá neviditelná klávesnice a pro koho je určena?
Lidé se od začátku své existence snaží zjednodušit si život. Aby ušetřil prostor a nemusel přenášet různé přístroje a jejich více či méně těžké příslušenství, začal člověk různá zařízení zmenšovat. U některých dospělo zmenšování až do fáze úplného zmizení a nahrazení jiným produktem. Třeba taková klávesnice. Rozložení jejích kláves bylo převzato z psacích strojů a v podstatě neměnné vydrželo donedávna. Poměrně starý vynález se však musel přizpůsobovat potřebám stále menších výrobků. Výrobci přenosných zařízení na to šli různě. Jedni klávesnici zmenšovali až do téměř nepoužitelných rozměrů, druzí pospojovali několik znaků do jedné klávesy a další zase umožnili psaní písmen na dotykový displej. Řešení se objevilo opravdu mnoho. Jedno opravdu zajímavé bylo předvedeno na veletrhu Comdex 2001 jmenuje se "virtuální klávesnice" a hned si odneslo cenu za nejlepší novou technologii.

Kouzla a čáry?

Práce s Virtual keyboard Člověk si při pohledu na uživatele, který tuto virtuální klávesnici používá, může připadat jako v pohádce o neviditelném království. Na jedné straně vidí, jak na monitoru či displeji nabíhají znaky a vidí i dotyčnou osobu, která svými prsty tyto znaky píše. Jediný problém je, že nevidí nic co by se byť vzdáleně podobalo klávesnici, přestože prsty klepou do prostoru, kde by daný znak byl, pokud by tam byla klasická klávesnice. Prostě a jednoduše vše je v pořádku, až na tu klávesnici, prsty tak píší do vzduchu nebo klepají do desky stolu.

Jak to funguje ?

Na první pohled velice jednoduchý přístrojPozorný pozorovatel si však všimne ještě další zajímavosti. Jsou jí dva pásky, které má pisatel připevněné na ruce. Právě ony jsou zodpovědné za ten “zázrak“. Senzory v těchto zařízení snímají pohyb prstů, aby v okamžiku, kdy je virtuálně stisknuta klávesa, tuto skutečnost nechaly vyhodnotit. Posléze je výsledek předán počítači, který znak zpracuje. Přenos je veden bezdrátově standardem Bluetooth nebo kabelem po USB. V tomto zařízení je dle údajů výrobce poprvé v tomto druhu produktů použita technologie umělé neuronové sítě. Na vývoji spolupracovali dvě švédské univerzity Uppsalská a Malardalenská.

Kdo virtuální klávesnici využije?

Luxusní verze snímačeTuto novinku mohou využívat pouze lidé píšící všemi deseti prsty. Virtuální klávesnice je založena klasickém QWERTY modelu. Nesporná výhoda tohoto zařízení je v snadné přenositelnosti, tichém chodu (nepředpokládá se, že by uživatel mlátil holými prsty do stolu tak, aby to bylo slyšet na celé okolí) a využití u široké škály zařízení - notebooky začínaje a mobilními telefony konče. Je tak určena pro lidi, kteří jsou často na cestách a rádi využijí komfort velké klávesnice, když už se naučili psát všemi deseti. Společnost dokonce tvrdí, že rychlost psaní těchto lidí se zvýší o 70% oproti psaní na současných miniaturních klávesnicích. Žurnalisté, obchodníci, studenti tak patrně budou prvními zákazníky.

Zařízení by mělo být dostupné kolem března roku 2002 a předpokládaná cena je nastavena na přibližně 150 amerických dolarů. Hlavními konkurenty tohoto zařízení jsou různá digitální pera, jejichž pohyb snímá podložka či dotykový displej a zařízení, které umějí rozpoznávat lidský hlas.

Neviditelná klávesnice Neviditelná klávesnice Neviditelná klávesnice