Nevyznáte se v paměťových kartách? Pomůžeme vám - díl 2.

V další části přehledu paměťových flash karet se na formáty podíváme podrobněji. Uvidíte jaké parametry mají jednotlivá média a pochopíte například, proč se již příliš nepočítá s kartami Smart Media.
V minulém dílu přehledu paměťových flash karet jsme se podívali do minulosti a historie tohoto paměťového formátu. V následujících řádcích se zaměříme na podrobnější detaily o jednotlivých kartách.

Jakkoliv se vám to může zdát podivné, všechny druhy paměťových flash karet se od sebe svými „vnitřnostmi“ liší jen velmi málo. Záznamová flash zařízení tak můžeme v podstatě rozdělit na dvě skupiny. Jednu s integrovaným řadičem a druhou bez řadiče.

Karty s interním řadičem

Karty s integrovaným řadičem mají výhodu v tom, že při jejich použití v různých zařízení, není zase až takový problém s kompatibilitou, jako u karet, které musejí používat řadiče integrované v přístroji, ve kterém slouží jako záznamové zařízení. Z toho také vyplývá jedna důležitá věc. V okamžiku, kdy si budete do svého přístroje kupovat novou paměťovou flash kartu, zjistěte si zda vám bude v přístroji fungovat. I když existují standardy, které musí výrobci takových karet dodržovat, setkáte se bohužel až příliš často s tím, že váš přístroj bude mít s některými flash pamětmi problém, zatímco jiné rozezná bez problémů.

Podobný přístup samozřejmě uplatněte i v okamžiku, kdy si budete kupovat nové zařízeni a budete v něm chtít využít paměťovou kartu, kterou již vlastníte. Zde je však ještě jedno úskalí. Mnoho přístrojů si musí karty zformátovat, takže se vám může nakonec stát, že soubory na kartě nebudete moci přesunovat mezi více přístroji. Což je praktický nedostatek například v okamžiku, kdy máte na kartě pár skladeb v MP3, které posloucháte na svém MP3 přehrávači a zároveň chcete kartu použít pro záznam fotografií z vašeho digitálního fotopřístroje.

Ale vraťme se zpátky ke kartám s vlastním řadičem. Mezi ně patří oba typy Compact Flash karet, MemorySticky (i Duo), MMC a SD karty. Pojďme se na jednotlivé karty podívat podrobněji.

Compact Flash typ I (CF I)

Rozměry 42,8 mm na šířku, 36,4 mm na délku a 3,3 mm na výšku ji rozhodně neřadí mezi nejmenší. Váží přibližně 10 gramů. S přístrojem CF komunikuje přes dvojřadový 50-pinový konektor, který v podstatě i zapříčiňuje větší rozměry v porovnání s konkurencí. Takový počet pinů je potřeba především proto, že komunikace probíhá paralelně. Z toho na druhou stranu vyplývá vyšší přenosová rychlost - kolem 1 MB/s, než jaké donedávna dosahovaly karty se sériovým přenosem dat. Pevný obal zajišťuje velice slušnou ochranu proti poškození. A pokud vám teplota v autě za sklem nepřekročí 75 stupňů Celsia, tak by měla být data bezpečně uložena i v takovém horku. V současnosti se maximální kapacita tohoto formátu pohybuje na 512 MB a blíží k 1 GB.

CF karta získala podporu snad největšího počtu firem, kterého doposud jakákoliv flash karta dosáhla. Jmenujme jen nejznámější Agfa, Canon, Casio, Epson, HP, Minolta, Kodak, Nikon. O tom že slot pro CF karty již neslouží jen pro tato paměťová média a o dalších perspektivách si povíme v dalším pokračování.

Paměťová karta Compact Flash 

Compact Flash typ II (CF II)

U tohoto formátu platí v podstatě ty samé informace jako v předchozím případě. Rozdíly jsou prakticky jen ve výšce média, která činí 5 mm a v hmotnosti, jenž se pohybuje kolem 15 g. Podpora přichází i od jiných výrobců naž u CF I. Někteří v CF II slotu vidí rozhraní, díky kterému mohou přidat určitému zařízení další funkce.

Multimedia Card (MMC)

Karty typu MMC mají následující rozměry 32 x 24 x 1,4, což je rozměr podobný poštovní známce. Jejich hmotnost se pohybuje mezi 1 –2 gramy. Sedmipinový konektor dává tušit, že tato flash paměť bude komunikovat sériově. Rychlost přenosu dat by se měla pohybovat kolem 1/10 MB za sekundu. Relativně pevné pouzdro zajišťuje dobrou ochranu, i když v extrémních podmínkách bude asi mít navrch CF karta. Maximální kapacita, která se již do budoucna nebude zvětšovat, je u této karty 128 MB. Také v tomto případě je k dipozici podpora celé řady výrobců, kteří se ale pomalu přiklánějí k modernější Secure Digital. Nejznámějšího využití se MMC kartě patrně dostalo v mobilních telefonech Nokia a Siemens.

Paměťová karta Secure Digital 

Secure Digital (SD)

SD paměťové flash karty jsou v podstatě nástupci MMC. Mají i stejné rozměry až na tloušťku, která činí 2,1 mm. Hmotnost se pohybuje kolem 2g. Jak již bylo řečeno byla přidána podpora SDMI neboli „Secure Digital Music Intitiative“, která má zajistit ochranu autorských práv u digitálních nahrávek. Oproti MMC kartám jsou SD vybaveny posuvným zámkem, který zamezí smazání dat na médiu. Také byl přidán jeden pin. Hlavního vylepšení se pak SD karty dočkaly v podobě výrazně vyšší přenosové rychlosti, která se pohybuje kolem 0,9 MB/s. Současná maximální kapacita je cca 512 MB a očekává se její brzké zvýšení. Podpora výrobců je opravdu široká, největšího uplatnění se SD kartám dostalo prozatím na poli MP3 přehrávačů.

Memory Stick (MS)

Sony pro svůj formát flash paměťové karty zvolilo poněkud větší rozměry, než je na tomto poli zvykem. Karta MS je široká 21,5 mm, dlouhá 50 mm a vysoká 2,8 mm. Váha média se pohybuje kolem 4 g. Sériový přenos dat probíhá přes 10 pinů. Rychlost přenosu dat se pohybuje pod 0,5 MB/s. Pevná schránka nabízí podobnou úroveň ochrany jako u CF karet. Maximální kapacita Memory Sticků se prozatím ustálila na 128 MB. Asi nebude překvapením, že MS karty nalezneme především u produktů se značkou Sony. Ale podporuje je například i HP. Karta je vybavena ochranou proti přepsání v podobě posuvného kolíčku. Ve verzi MagicGate pak podporuje SDMI, o kterém jsme již psali u SD karet.

Paměťová karta Memory Stick 

Memory Stick Duo (MSD)

MSD je zmenšený Memory Stick. Jediný podstatný rozdíl je ve velikosti a hmotnosti. Rozměry tedy jsou 20 x 31 x 1,6 a váha kolem 2 g.

Karty s externím řadičem

Paměťová karta Smart Media 

Smart Media (SM)

První paměťová flash karta, která nemá vlastní řadič je SM. Díky tomu byla v podstatě nejtenčí ze všech doposud popsaných karet. Rozměry karty jsou 37 x 45 x 0,78 mm. Váha pak cca 2g. Paralelní komunikace probíhá přes několik desítek vodičů. Rychlost přenosu je cca 0,6 MB/s. Smart Media je bohužel poněkud více náchylná k poškození než její konkurence. To, že karta nemá vlastní řadič, se jí ale bohužel stalo osudným. Byla totiž navržena tak, aby její maximální kapacita dosáhla 128 MB. Další rozšíření by bylo již na úkor kompatibility. Tak se výrobci raději rozhodli o přijetí nového formátu. Podpora těchto karet byla značná, ale do budoucna s nimi příliš nepočítejte.

xD Picture Card (xD)

V létě roku 2002 přišel nástupce formátu Smart Media. Rozměry se řadí k nejmenším flash kartám na trhu – posuďte sami 24,9 mm na šířku, 20,1 mm na délku a 1,8 mm tloušťky. Váha je cca 3 g. Rychlost sériového přenosu dat je různá podle kapacity. U 16 –32MB modelů dosahuje 1,3 MB/s, pro vyšší kapacity pak je pak rezervována propustnost 3 MB/s. Díky svému balení a rozměrům, by měla být karta mnohem odolnější než je tomu u SM médií. Současná maximální kapacita je 128 MB, ale bude velice rychle růst. Karty mají jiný systém ochrany proti nelegálnímu kopírování než SD či MS. Tento systém souvisí s unikátním ID každého vzorku.

Tolik tedy k současnosti. Příště porovnáme ceny těchto karet, zjistíme, jak se rozšiřují jejich schopnosti a možnosti a jaké rezervy mají jednotlivé formáty.

<-- Přehled pamětových karet - díl.1

Přehled pamětových karet - díl.3 -->