Nevyznáte se v paměťových kartách? Pomůžeme vám - díl 3.

  • 18
Poslední díl přehledu formátů paměťových flash karet věnujeme dalším rozšířením jejich vlastností a praktickýcm radám. Víte například, kolik stojí 1 MB Smart Medie nebo že existují fotoaparáty pro CF slot?

Pokud jste sledovali předchozí díly našeho malého seriálu o paměťových flash kartách, již víte jaký vývoj probíhal v tomto oboru a znáte základní rozdíly mezi jednotlivými formáty. V dnešním pokračování, které bude zároveň posledním, vás seznámíme s perspektivou jednotlivých formátů a porovnáme jejich ceny.

Kolik stojí 1 MB?

Podle našeho názoru nejlépe uvidíte rozdíl cen médií, pokud budeme porovnávat přibližnou cenu za 1 MB. Je potřeba dopředu upozornit, že se podle výrobce (tedy známosti značky), může cena u jednoho druhu flash média se stejnou kapacitou různit i o 25 %. V následující tabulce naleznete vedle cen s DPH za 1MB (vycházíme ze 128MB modulů) všech popsaných formátů také odkazy na stránky organizací či výrobců, kteří nad tou kterou pamětí drží jakýsi dohled.

Druh cena za 1 MB  odkaz na stránky
Compact Flash

14,- Kč

www.compactflash.org
Memory Stick

29,- Kč

www.memorystick.org
MultiMedia Card

24,- Kč

www.mmca.org
Secure Digital

25,- Kč

www.sdcard.org
Smart Media

15,- Kč 

www.ssfdc.or.jp/english

 

Rozvoj a budoucnost jednotlivých formátů

Jak jste možná již zjistili z předchozích dílů, ne všechny představené formáty budou nadále vyvíjeny. Konec tak čeká na Smart Media a s největší pravděpodobností i na MMC karty. Naopak budoucnost má poměrně přesně nalinkována karta xD, která má být v budoucnu schopna dosáhnout kapacity až 8 GB a možná i více. Také u Memory Sticků víme, jak se budou minimálně do roku 2005 vyvíjet – tehdy mají dosáhnout kapacity 4 GB. U ostatních formátů bude záležet především na podpoře výrobců zařízení, která budou takové karty potřebovat. Konkurence je totiž veliká a flash paměťová média mohou být jen jednou z technologických epizod, kterých může být nekonečně mnoho.

Paměťová karta Compact Flash Ultra 

Možná i proto se vývoj nesoustřeďuje jen na rozšiřování kapacity, ale například i na rozvoj přenosové rychlosti. Příkladem může být formát Ultra CompactFlash, který byl speciálně vytvořen pro rychlé ukládání dat v profesionálních digitálních fotoaparátech. Dosahuje dvojnásobné rychlosti zápisu než původní CF karta.

Další využití

Nejen paměťové flash karty se nyní vkládají do slotů jim původně určeným. Například přes CF II rozhraní můžete připojit miniaturní disk od společnosti IBM. Jmenuje se Microdrive a rozšíří vám úložnou kapacitu i o 1 GB a to za velice zajímavého poměru kapacita/cena. Budete se však muset smířit s poněkud větší spotřebou a tím pádem kratší dobou provozu na baterie (až o ½). CF slot díky počtu pinů láká mnohé další výrobce. Těm se podařilo vyrobit například miniaturní digitální fotoaparát, MP3 přehrávač, či bezdrátový vysílač a přijímač pro přenos dat ve standardech Bluetooth či Wi-Fi. Tato všechna zařízení – a mnohá další - tak rozšiřují funkce přístrojů (většinou handheldů) vybavených CF slotem.

Microdrive 

Podobně je na tom například i formát Memory Stick, kde nalezneme pro tento slot například snímač otisků prstů či GPS zařízení pro určení polohy.

Do slotu pro Secure Digital paměti zase zanedlouho budete moci vložit Wi-Fi komunikátor.

 

Jedna rada na závěr. Pokud uvažujete o větších kapacitách svých flash karet, zkuste se zamyslet nad tím, zda se vám nevyplatí spíše nakoupit několik méněkapacitních flash pamětí, nebo jednu velkou. Pokud se rozhodnete pro první možnost, rozložíte riziko v případě, že se vám jedna karta pokazí a pak budete moci jednotlivé karty najednou využívat ve více zařízeních, která si možná koupíte až někdy v budoucnu.

<-- Přehled pamětových karet - díl.2