Jedna z antén komunikující se sondou New Horizons je umístěna v Austrálii (Canberra Deep Space Communication Complex).

Jedna z antén komunikující se sondou New Horizons je umístěna v Austrálii (Canberra Deep Space Communication Complex). | foto: NASA

Sonda New Horizons „zavolala“ od Pluta domů. Máme pro vás přepis „hovoru“

  • 43
Zatímco na první fotky z těsného průletu sondy New Horizons kolem Pluta stále čekáme, k dispozici už jsou první krátké ukázky měření. Sonda totiž poprvé „zavolala domů“.

Telemetrie, která ve středu 15. července nad ránem našeho času dorazila od sondy New Horizons, potvrzuje, že sonda je v pořádku - viz následující tweet o „telefonátu domů“.

15.července 2015 v 03:02, příspěvek archivován: 15.července 2015 v 11:03

.@NASANewHorizons “phoned home" & is healthy! Q? Use #askNASA during our 9:30pm ET briefing: http://t.co/eapczW4esv pic.twitter.com/1XNvpHvA9m

Kromě zdravice pro veřejnost však sonda připojila i první krátké informace o vědeckém měření. Toto první spojení bylo nazváno „volání domů“, případně volněji „volám domů“, kdy se sonda měla krátce ohlásit technickému a vědeckému týmu v řídicím středisku.

Ačkoli sonda odeslala jen „suchá“ data s reporty o jednotlivých systémech, hlášení můžeme parafrázovat takto: “Milí rodiče, jsem v pořádku, nic se mi nestalo a při další relaci toho už řeknu víc!“

Přehled antén NASA komunikující s objekty v „hlubokém vesmíru“. Se sondou New Horizons komunikují antény DSS14 a DSS43.

Podle slov jednoho člena vědeckého týmu (jak na svém blogu zjistila vždy výtečně informovaná a především nezištně sdílná Emily Lakdawalla) byly v této první relaci nejen základní informace o provozním stavu sondy New Horizons, ale také stručné údaje o měření energetických částic, tedy malý vzorek z naměřených vědeckých údajů. Podle svého sdělení by měly být pevné disky sondy plné získaných informací a naměřených údajů včetně snímků, které budou v následujících relacích předávány na Zemi. 

Vědci z NASA na středu naplánovali dvě spojení, jedno kratší a jedno delší. Očekávají z nich celkové pohledy z příletu k cíli na Pluto, Charon, Nix a Hydru v různém rozlišení a tři snímky Pluta s vysokým rozlišením, pořízené již krátce před nejbližším přiblížením a průletem. K dispozici by měly být také první vědecké údaje z těchto přístrojů:

  1. 1. SWAP (Solar Wind at Pluto), který zkoumá interakce Pluta se slunečním větrem a jeho součástí je analyzátor plazmatu RPA (Retarding Potential Analyzer) a elektrostatický analyzátor nabitých částic ESA (ElectroStatic Analyzer),
  2. REX (Radio Science Experiment), což je rádiový experiment určený ke studiu vlastností atmosféry Pluta ze změn rádiových vln během rádiového zákrytu sondy za Plutem a jeho atmosférou a k měření rádiového záření Pluta,
  3. Alice, což je vysokorozlišující spektrometr pro extrémní a vzdálenou ultrafialovou oblast.

První snímky by měly být představeny na další tiskové konferenci ohlášené zatím na středu kolem 21:00 našeho času. Přenos tiskové konference bude samozřejmě jako vždy i na NASA TV.

Takhle se v NASA radovali z přiblížení sondy k Plutu:

Vše o expedici New Horizons k Plutu

Schránka s částečkami popela zesnulého Clyda Tombaugha, objevitele planety Pluto

Jedenáctiletá Venetia, která dala jméno planetě Pluto.

Clyde Tombaugh při hledání „deváté planety“