Nikon CoolPix 2000 - tip na cesty za šest tisíc (recenze)

  • 26
Pokud vám ani hromadné testy fotoaparátů z minulého měsíce nenapověděly, jaký přístroj si přibalit na dovolenou, možná vás zaujme CoolPix 2000 od Nikonu. Model s 2mpix CCD čipem a optikou s 3x zoomem se na sklonku své kariéry dostal na zajímavou cenovou hranici.

Když jsme minulý měsíc uvedli hromadný test dvoumegových zoomových fotoaparátů, často jste si stěžovali, že jsme opomněli fotoaparát CoolPix 2000. V době psaní článku bohužel nebyl tento model k dispozici, a tak vám test aktuálně nejlevnějšího digitálu od Nikonu přinášíme alespoň nyní.

Vzhledově
Protože Nikon CoolPix 2000 vypadá na obrázcích z internetových obchodů jako malý cvrček, byli jsme trochu zaskočeni jeho skutečnou velikostí. Není to kabelkový kolibřík, ale klasický plastový kompakt s rozměry 108 x 69 x 38 mm a hmotností 190 gramů. Napájen je čtyřmi tužkovými bateriemi, které mu znatelně přidávají na váze. Plně naládovaný už se stává záležitostí pro silnější kapsáče, díky výstupku vpředu a malé prohlubni pro palec se však dobře drží.

CoolPix 2000 CoolPix 2000

Výbava vnější
Sympatickým designovým prvkem jinak celostříbrného fotoaparátu je světlemodrá část čelní stěny, v níž je zasazen zoomový objektiv Nikkor s 3x přiblížením (ohnisko 5,8-17,4 mm, světelnost f=2,8-4,9). Dále tu najdeme integrovaný blesk s režimem korekce červených očí a pomalou synchronizací, indikátor samospouště a čidlo záblesku. Všimli jste si? Chybí průhledový hledáček... Nahoře je umístěn mechanický vypínač, spoušť a jog-dial kolečko s piktogramy pracovních režimů. Zadní stěnu 'okupuje' 3,8cm TFT displej, kolíbka zoomu, směrový kříž, něco funkčních tlačítek a dioda signalizující přípravenost blesku. Na levoboku nalezneme konektory USB, A/V a zdířku pro externí napájení, opačná strana skrývá paměťovou kartu Compact Flash. Vespod se nachází prostor pro zmiňované čtyři tužkovky a závit pro stativ.

CoolPix 2000 CoolPix 2000

Výbava vnitřní
Uvnitř tluče dvoumegapixelové CCD srdce s automaticky nastavovanou citlivostí 50-100 ISO. Závěrka má interval 1-1/1000 sec. Obrázky můžeme pořizovat v netradičním rozlišení 1632x1224 bodů, a dále ve velikosti 1024x768 a 640x480 bodů. Fotoaparát "umí" kromě jednotlivých snímků sekvenci 8 záběrů při frekvenci přibližně 2,3 snímku/sec, nebo mozaiku složenou ze šestnácti malých fotografií. Po otočení kolečkem můžeme točit videoklipy v rozlišení 320x240, při framerate 15 fps a bez zvuku.

CoolPix 2000

Ovládání
Kolečkem se klasicky volí i expoziční režimy. K dispozici je plný automat, programy party, protislunce, portrét, noční portrét a sníh/moře. Prostřední z tlačítek v řadě nad displejem volí módy krajinky (zaostřeno na nekonečno) a makro, v němž lze snímat předměty již od 4 cm. Krajní čudlíky asistují při aktivaci samospouště (3 nebo 10 sekund) a přepínání režimů blesku. Kolébka zoomu je dobře dostupná, delším podržením 'T' aktivujeme digitální zoom. Škoda, že joypadu nebyla přisouzena také jiná úloha než jen vypínání displeje a rolování. Další funkce tak musíme vylovit v menu.

CoolPix 2000

Hned na úvodní obrazovce nabídky číhá rozcestí, z nějž se cesty ubírají do systémového menu nebo fotografických voleb. Zde můžeme kromě kvality a rozlišení obrázků či režimů snímání narazit na korekci expozice, vyvážení bílé včetně vlastního nastavení, doostřování a způsob měření parametrů expozice. Zvláštností Nikonu je funkce BSS - Best Shot Selector. Ta při stisknuté spoušti plní interní cache záběry (max. 10) téže scény, porovnáním vybere nejpovedenější/nejdetailnější kousek a teprve ten uloží na kartu. V systémové nabídce lze mj. nastavit přenosový protokol Mass Storage nebo PTP, naformátovat kartu nebo modifikovat jas displeje. Ten doporučuji o několik stupňů stáhnout, neboť náhledy jsou hodně přesvícené.

CoolPix 2000

Rychlík
Reakce fotoaparátu jsou překvapivě svižné. Na start mu stačí pouhých 1,6 sekundy, zpoždění spouště bez namáčknutí je slušných 0,7 sekundy. CoolPix se na plný zoom dostane za 1,3 sekundy, obrázek uloží za necelé dvě - přičemž už lze samozřejmě fotit dál.

CoolPix 2000 CoolPix 2000
CoolPix 2000

Zkušební fotografie
V posledních dnech nám nepřálo počasí, a tak jsme rádi využili konečně vykouknuvšího sluníčka. Celkový snímek je vyvážený, dobře dokumentuje atmosféru malostranského rána. Fotografii se zoomem by neškodila větší ostrost, na menším prokreslení detailů se patrně podepsala horší světelnost. Na vině je patrně také automatika, která i při ne zcela ideálním světle drží citlivost 50 ISO, z čehož vyplývá maximálně otevřená clona a dlouhý čas.

Vyšehradský portál vypadal na displeji hodně přepálený, ale ve skutečnosti vyšel velmi dobře a naprosto přesně odpovídá předloze.

Denní snímek Denní snímek - zoom Portál

Makro výjimečně zastupují snímky dva. Kytička představuje nekomplikovanou makrofotografii, mnohem složitější bylo hrubé žulové obložení. Členitost jeho povrchu můžeme lehce pozorovat díky hloubce ostrosti. Noční snímek spotřeboval vteřinovou závěrku, přístroj poté ještě asi 10 sekund stávkoval, kdy byly v akci šumové filtry. Obrázek je pěkně vyleštěný, dojem kazí jen komprese.

Makro - květina Makro - kámen Noční snímek

Shrnutí
Nikon CoolPix 2000 pomalu dosluhuje, a tak jej lze sehnat za velmi příznivou cenu: Kompakt s trojnásobným optickým zoomem stojí kolem šesti tisíc, můžeme tedy říci, že za málo peněz dostanete poměrně hodně muziky. Pro někoho může být překážkou absence optického hledáčku, zpočátku také bude třeba investovat do paměťové karty. Dodávaných 8 MB je žalostně málo, kartu v nejvyšší kvalitě zaplníte již osmi-devíti snímky. CoolPix je nekomplikovaný foťáček se zajímavými funkcemi, který stojí za úvahu.

K testu zapůjčila společnost Alzasoft.