Nikon D800

Nikon D800 | foto: Nikon

Nikon představil revoluční zrcadlovku. U modelu D800 vylepšil, co se dalo

  • 102
Nikon D800 má celokovové tělo odolné vodě a prachu, čip s 36 miliony pixelů a třípalcový displej odolný proti poškrábání. Dokáže natáčet Full HD video s volitelnou snímkovací frekvencí. Zpracování fotek zajišťuje procesor Expeed 3 a 14bitový A/D převodník.

Zrcadlovka D800 přináší mnoho vylepšení, které zkušený fotograf musí ocenit. Jasným marketingovým tahákem je rozlišení FX CMOS čipu 36,3 Mpix. Důležitější je však zkratka FX v názvu, která označuje velikost čipu - 35,9 x 24 mm, tedy téměř full frame (velikost kinofilmového políčka). Hodnotu ISO lze nastavit v rozmezí 100 až 6 400 s možností rozšíření na 50 až 25 600. Snímací čip si navrhla a vyrábí přímo firma sama.

Nikon D800
Nikon D800

Snímky zpracovává procesor Expeed 3  s 12kanálovým čtením signálu za pomoci 14bitového A/D převodníku. Díky nim dokáže Nikon zachytit až 4 snímky za sekundu v plném rozlišení. Při přepnutí do DX lze nasnímat až 5 respektive s battery packem až 6 snímků za sekundu. 

Vylepšen byl i nyní aktivní D-lighting, který umožnuje práci s jasem ve fotografované scéně. Zjednodušeně řečeno, zabrání vzniku přesvícených míst (přepalů) tím, že prosvětlí tmavší části scény. Aktivní funkce by přitom podle tvrzení výrobce neměla mít vliv na rychlost snímání. Stejně tak by ji neměla ovlivnit ani zapnutá redukce šumu při fotografování na vysoké ISO.

Rozpoznávání scény a detekce obličeje je díky RGB snímači s 91 000 pixely (stejného jako u modelu D4) možné už přímo v hledáčku. Správné zaostření (na obličej) je tedy hračkou. Pro zaostření a následnou správnou expozici (zohledňuje se aktivní ostřící bod) je k dispozici 51 bodů, z toho 15 sestavených do základního kříže (křížových senzorů) a 11 aktivních pro clonu f/8.

Nikon D800

Velmi potěšující je, že při pohledu do optického hledáčku fotograf vidí 100 % snímané scény (obvykle je to méně). Zajímavý je přístup Nikonu k teplotě barev. Automatické vyvážení bílé totiž nově zachovává teplejší tóny například žárovkového osvětlení. Ručně lze samozřejmě nastavit technicky dokonalé vyvážení bílé, které sice zobrazí skutečné barvy, ale zničí atmosféru obrazu. Barevná teplota v Kelvinech je nastavitelná po 10 miredech v rozsahu 2 500 až 10 000 K.

Full HD video lze natáčet s nastavitelnou snímkovací frekvencí 24, 25 a 30 snímků za sekundu. Novinkou je samostatná spoušť pro aktivací nahrávání, umístěná kousek od hlavní spouště fotoaparátu. Video má koncovku .MOV, používá však již kodek H.264. Pro rychlou komunikaci s okolím má Nikon na svém těle jako HDMI konektor, tak pro přenos dat USB 3.0.

Nikon D800 využívá dva sloty na paměťové karty. Vložit můžete naráz jak klasickou "zrcadlovkovou" CF kartu, tak "kompaktní" SD (i typ XC) kartu. Snímky lze mezi kartami kopírovat a je dokonce možné nastavit, že na jednu kartu se budou ukládat například pouze videa nebo RAW fotky a na druhou JPEG obrázky.

Zatímco model D800 se na trh dostane již počátkem března, dražší model D800e se objeví až v dubnu. Doporučená koncová cena levnější varianty je 67 990 Kč, dražší model se začne prodávat za 74 990 Kč.

V čem se D800 a D800E liší? Paradoxně tím, že dražšímu modelu něco chybí. Nikon mu totiž odebral takzvaný Anti-alias (low pass) filtr, který má na starosti odstraňování moiré a falešných barev (například u fotografií proužkované košile :-) ), ale na druhou stranu způsobuje úbytek drobných detailů a ostrosti. Fotografové hvězdné oblohy jistě absenci tohoto filtru uvítají. Nikon D800E odebráním filtru pořizuje snímky, které vypadají (podle zkušeností zástupců firmy) prostorověji. K odstranění moiré pak poslouží zdarma přiložený software Capture NX2.