llustrační foto

llustrační foto | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V přímém přenosu z Noci vědců jste viděli český rekord i Stratocaching

  • 20
Co víte o aerologii, vypouštění balonů do stratosféry? V přímém přenosu jste mohli sledovat pokus o český rekord v zavěšení na lidských vlasech a přednášky o geocachingu, designu, Stratocachingu i radioamatérech, kteří vysílají odrazem o Měsíc. Dnes je Noc vědců.

Na desítkách míst v celé zemi v pátek 26. září 2014 proběhla Noc vědců, akce propagující vědu jako fenomén i jednotlivé vědecké instituce. Podívat jste se mohli do zákulisí vědeckých institucí na řadě míst České republiky.

Technet vám přinesl přímý přenos z Gymnázia ve Slaném, kde se tým Laborek pokusil na šedesát sekund zavěsit moderátora Zázraků přírody Vladimíra Kořena na tisíc lidských vlasů. Vše vydrželo (vlasy i Kořen), jak jste mohli vidět v přímém přenosu zde na Technetu nebo v Laborkách v Gymnáziu V.B. Třebízského ve Slaném. Kdo se vydal přímo na místo, mohl si vyzkoušet, kolik unese jeho vlastní vlas.

V přímém přenosu bylo možné dále sledovat sérii přednášek o stratocachingu. Meteorolog Pavel Žárský zase seznámil diváky s vědním oborem zvaným aerologie. Ten zkoumá, jak praví Wikipedia, atmosféru v jejím vertikálním směru.

K tomu používá speciální nosiče meteorologické měřicí techniky: rakety, balóny, letadla. Řeč bude samozřejmě především o balonech. Ty musí cestou nahoru mnohdy překonat například mráz dosahující až -70 stupňů Celsia a větry o rychlosti několik set kilometrů za hodinu. Přesto dokážou odborníci z Meteorologického ústavu pomocí speciálních počítačových modelů předpovědět, kam sonda z balonu po cestě do stratosféry dopadne.

Marian Heczko z Geocaching.cz povídal o stejnojmenném celosvětovém fenoménu, v němž Češi patří k nejaktivnějším. Hledání pokladů podle GPS souřadnic nám prostě jde.

Přihlaste se na Stratocaching

Navrhněte vlastní experiment a jeďte do Las Vegas

Dropion stoupá nad matičku Prahu. Screenshot z nové animace Stratocaching 2014.

David Capoušek z firmy NetRex prozradil, jak složité je uskutečnit přímý videopřenos ze stratosféry, tedy z výšky kolem 40 kilometrů na zemí.

Petr Kospach za Radioamatéry popsal kouzlo tohoto „sportu“, při kterém si můžete vyzkoušet, jaké to je poslouchat signály doslova z druhého konce zeměkoule nebo dokonce z vesmíru. Jeden z radioamatérů také nedávo zachytil SOS volání z Pacifiku.

Designér a konstruktér Petr Bakoš promluvil o krásách a obtížích nejen průmyslového designu. Řeč se dostala i na 3D tisk, s jehož pomocí se vyrábí Dropion pro říjnový Stratocaching 2014. Společnost MCAE Systems pro nás gondolu balonu tiskne ze speciálního materiálu Ultem. Ten se používá například v letectví, protože má vynikající pevnostní charakteristiky, vysokou tepelnou a chemickou odolnost a je samozhášivý (což potřebovat nebudeme, ale v letectví je to nezbytné).

Co dál přinese Noc vědců?

Česká vědecká centra i univerzity se připojují v pátek 26. září k celoevropskému festivalu vědy a techniky. Tématem desáté tuzemské Noci vědců jsou Buňky pro vědu, akce je tak podobně jako v minulých ročnících zaměřena především na vědy přírodní a technické. Některé instituce však lákají i zájemce o vědy humanitní - historii či historii umění.

"Slavíme malé jubileum tím, že jsme se opět rozrostli. V loňském roce měla Noc vědců 14 partnerů, letos jich má 23. Je vidět, že zájem o akci tohoto typu je. Zájem je i ze strany veřejnosti, loni Noc vědců navštívilo 31 tisíc lidí, letos čekáme 35 tisíc návštěvníků," řekla novinářům Markéta Čekanová, mluvčí plzeňského centra Techmania, které je národním koordinátorem akce.

Kam se můžete jít podívat?

Noc vědců se vyhne jen málokterému z českých měst. Na seznamu jsou Praha, Brno, Plzeň, Liberec, České Budějovice, Olomouc, Hradec Králové, Pardubice, Jihlava, Zlín a řada dalších, které vynecháváme jednoduše z nedostatku místa. Třeba seznam hvězdáren, které se do akce zapojují, je prostě příliš dlouhý.

Podrobný (byť bohužel ne vždy zcela aktuální) seznam akcí najdete na stránkách Noci vědců.

Jejím cílem je podle Čekanové přiblížení vědy a techniky široké veřejnosti, ale především dětem a mladým lidem. "Měla by v nich probudit zájem, aby se o vědu, techniku, bádání a vědění nezajímali jen prostřednictvím televize, ale aby sami šli studovat a stali se vědci," uvedla.

Do Noci vědců se v tuzemsku zapojují univerzity, hvězdárny, planetária i výzkumné ústavy. Pro návštěvníky připravily populárně-vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, hudební vystoupení i přístup tam, kde je běžně nepřístupno. Podívat se budete moci na pražský tokamaku v budově Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT či jak se rozsvěcují buňky na Masarykově univerzitě v Brně. Program Noci vědců můžete najít na www.noc-vedcu.cz.

Zapojí se i firma ČEZ, která nechá návštěvníky nahlédnout do vodních elektráren Slapy, Orlík, Lipno I., Dalešice nebo do přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně. Goethův institut představí v Plzni vynálezy, které se dávno staly součástí každodenního života, ale někdo je musel vymyslet - čajový pytlík, džíny, kávový filtr, hmoždinky nebo gumové medvídky.

,