Notebook do nepohody: představujeme „zodolněný” Panasonic Toughbook

Panasonic své notebooky vyrábí již pěknou řádku let, k nám do Česka je však začal oficiálně dovážet až nedávno. Jak vypadají a co umí? Představení modelu CF-W7.

Panasonic Toughbook CF-W7 | foto: Jiří Zahrádka

Toughbooky jsou rozdělené na tři kategorie - Business, Semi a Full Rugged. Kategorie vždy označuje stupeň odolnosti daného notebooku, přičemž Business je nejméně odolná varianta a Full je již připravena na to nejdrsnější zacházení. Výrobce i tak staví Business trochu výš nad konkurenční notebooky a u nás se pro tuto třídu vžilo označení "zodolněný notebook".

Náš testovaný "zodolněný" model je dle výrobce připraven bez újmy přežít pád z výšky až 76 centimetrů, je vybaven ochranou disku před nárazy a má klávesnici odolnou proti polití (týká se i touchpadu). Disk je chráněn nerozbitným pouzdrem z hořčíkové slitiny a pružně uchycen, což ztlumuje nárazy. Klávesnice podle údajů výrobce vydrží až 200 mililitrů vody, která bez šance na proniknutí do šasi odteče pomocí odtokových kanálků na spodní části notebooku.

Displej je chráněn hořčíkovou slitinou, víko je pružného plastu a tlumí tak nárazy. Má být schopno vydržet zátěž až 0,98 kN. Pozor však na jeho pružnost, během testu se nám jej podařilo promáčknout a do původní polohy jej vrátily až přísavky. Do této kategorie u nás patří modely CF-W7 (foto), CF-T7 a CF-Y7.

Panasonic Toughbook CF-W7

Panasonic Toughbook CF-W7


Další kategorie, Semi Rugged, vydrží o něco více, a především má kryty konektory gumovými krytkami. Disk v noteboocích této řady vydrží pád z výšky až 90 cm, samotný notebook pak stejně jako předchozí kategorie 76 cm. Plášť je vyroben ze slitiny hořčíku, takže má vydržet drsnější zacházení bez větších stop nárazů a škrábanců. U nás nalezneme v této kategorii modely CF-52 a CF-74 (foto).

Panasonic Toughbook CF-74

Panasonic Toughbook CF-74


Poslední kategorie Full Rugged se na první pohled od předchozích liší designem. Zatímco první dvě kategorie se snaží vypadat poměrně civilině, extrémně odolné notebooky od Panasonicu již připomínají spíše kufry na nářadí. Dokáží bez poškození přežít pád z výšky 90 cm, jsou chráněny před prachem a vniknutí kapalin podle normy IP54. Podle ní nejsou daná zařízení plně vodotěsná, ale jsou chráněna před stříkající a stékající tekutinou - třeba dešti. Stejnou normu obdržel například outdoorový mobilní telefon Siemens M65. K tomu odpovídají armádnímu standardu MIL-STD 810F, který testuje zařízení na nejrůznější pády nebo například vysoká přetížení. Poslední vlastností těchto notebooků je teplotní rozsah, ve kterém dokáží pracovat. Minus 20 °C až plus 60 °C jsou opravdu extrémí hodnoty. Tyto notebooky jsou už díky ceně přesahující na našem trhu 140 000 Kč k vidění jen sporadicky - jejich služeb využívají především cestovatelé, firmy pracující v drsném terénu a armády. Full Rugged kategorie je u nás zastoupena modely CF-19 a CF-30 (foto).

Panasonic Toughbook CF-30

Panasonic Toughbook CF-30


Pokud se vrátíme zpět k naší malé CF-W7, vypadá najednou jako Woody Allen v posilovně. I tak je na tom v porovnání s přímými konkurenty ostatních výrobců s odolností lépe. Notebook jsme zařadili do Velkého testu ultralehkých notebooků. Jak dopadl, si můžete přečíst ZDE.

Design sází na originalitu
Pokud chcete vyrobit notebook s originálním designem, můžete buď navrhnout líbivý tvar sázící na eleganci, nebo vsadit na tradiční hranatý tvar "pro chlapy". S takovým, pro někoho ošklivým designem se můžeme setkávat u některých korporátních notebooků HP, Lenovo nebo Dell. Panasonic se u Business a Semi kategorie snažil skloubit obě varianty dohromady - kromě oblých křivek s moderní stříbrnou barvou povrchu použil i ostré hrany. Velmi dobře je to vidět po odkrytí víka displeje a pohledu na klávesnici. Zatímco prostor okolo klávesnice je dost strohý bez větších výstřelků, touchpad má nezvyklý kruhový tvar.

Klávesnice Toughbooku

Detail netradičního touchpadu


Rozložení klávesnice není standardní, je si třeba zvyknout na nezvykle umístěný Del nebo Home. Enter je pouze jednořádkový, což je u notebooků jen s 12,1" displejem běžné. Šikovnou vlastností je možnost prohození funkční klávesy Fn za Ctrl tak, jak je uživatel zvyklý (nastavuje se v BIOSu). Prohýbání bílé klávesnice je patrné především ve střední části, kde je nadprůměrně měkká. Touchpad není svým tvarem příliš praktický a je značně malý, při nastavené nejvyšší citlivosti se však dá na ovládání časem zvyknout. Nechybí funkce rolování na stránce, prstem se při tom krouží po celém obvodu touchpadu.

Z hlediska konstrukce je šasi pevné. Plasty na povrchu jsou měkčí, nejspíše kvůli lepšímu tlumení nárazů. Měkké víko displeje jsme již zmiňovali, v batohu navíc pro svůj vystouplý tvar zabírá více místa. Výraznější prohýbání notebooku bylo zaznamenáno jen v pravé části pod klávesnicí, kde je netradičně umístěná optická mechanika.  

Detail otevírání DVD mechaniky

Patentované otevírání optické mechaniky


Ergonomie portů a výbava
K rozložení jednotlivých portů není větších připomínek, vadit mohou pouze audio konektory na přední straně. Všechna USB jsou umístěna na pravém boku, jejich vzdálenost není příliš velká a jednotlivá zařízení si mohou překážet. Ve své třídě je však počtem konektorů a jejich rozmístěním toughbook nadprůměrný.

Pohled na čelní stranu

Pohled na zadní stranu

Pohled na levý bok

Pohled na pravý bok


Notebook disponuje celkem trojicí USB, PC Card slotem typu II, VGA, čtečkou SD/SDHC karet a replikátorem portů. Ve víku displeje navíc nalezneme slot pro SIM kartu, pomocí vestavěného UMTS modulu se tak lze připojovat k internetu. Další zajímavostí je již zmíněná optická mechanika DVD Multi Drive, která má firmou Panasonic patentované otevírání dvířek. Nevýhodou může být zakládání disku, kdy může dojít k poškrábání jeho hrany.

Slot pro SIM kartu

Patentované otevírání optické mechaniky


Hardware a kvalita displeje
V notebooku nenalezneme nic neobvyklého, je založen na platformě Intel Centrino. Procesorem se stal nízkonapěťový Core 2 Duo U7500, který je taktovaný na 1,06 GHz a obsahuje 2 MB L2 cache. Sběrnice je taktována na 533 MHz a všemu velí nejnovější chipset GM965. Notebook je standardně osazován 1GB modulem operační paměti taktované na 533 MHz, rozšířit jde na 2 GB. Data se ukládají na 80GB disk s 5 400 otáčkami za minutu od firmy Toshiba. O grafiku se stará integrovaná GMA X3100. Celkem dosáhl notebook v benchmarku PCMark05 2464 bodů, což je pro daný segment lehce nadprůměrné skóre.

Displej nás příliš nepotěšil a konkurenci svými parametry nestačí. Jako plus bereme poměr stran 4:3, což je pro kancelářskou práci často vhodnější než širokoúhlé displeje 16:10. Rozlišení je však na úhlopříčku 12,1" nízkých 1 024 x 768, takže je obraz poměrně hrubý. Další výtky směřují k nerovnoměrnému podsvícení a nižšímu kontrastu, ten je však způsobem matným provedením displeje. Na slunci je sice o něco lépe čitelný a má dobré náhledové úhly, za cenu notebooku bychom ale čekali lepší vlastnosti.

Postřehy z běžného používání
Notebook je krásně lehký a vydrží dlouho při běhu na baterie. Hmotnost činí 1,35 kg, běžně jsme s notebookem s operačním systémem Windows Vista Business pracovali okolo šesti hodin. V redakčním testu, kdy přehráváme nepřetržitě hudbu ve Windows Media Playeru se zapnutou vizualizací a maximálním jasem displeje, dokázal běžet výborné 4 hodiny a 9 minut. Maximální výdrž, kdy se na notebooku nepracuje a jas displeje je stažen na minimum, dosáhla času 8 hodin a 4 minuty.

Panasonic dodává k počítači mnoho softwaru. Běžné jsou dnes i u levnějších notebooků utility pro kompletní zálohu systému, nechyběl tedy program Backup and Restore Center. Rozlišení displeje příliš zvětšování nepotřebuje, k dispozici je přesto Loupe Utility (lupa). BIOS obsahuje nadstandardní možnosti nastavování, od již zmíněného přepnutí Fn/Ctrl přes nastavení intenzity stavových diod až po zákaz jednotlivých portů a kompletního zabepečení počítače na uživatelské úrovni. Je možné zvolit jak heslo disku, tak heslo pro nabootování a nastavení TPM čipu.

Co potěšilo nejvíce, jsou však programy Economy Mode, který se stará o zdraví baterie, a Fan Control Utility. Při spuštění první utility nedochází ke 100% nabití baterie, hranice je nastavena na 80 %. Tímto krokem se prodlužuje životnost článků, o spuštěném Economy módu následně informuje jedna ze stavových diod na čele notebooku.

Druhý program má pak na starosti hlučnost celého notebooku a také jeho výkon. Díky nastavení otáček větráčku ve třech stupních je možné notebook zcela ztišit a zajistit tak minimální hlučnost (stupeň jedna), nebo natrvalo spustit vyšší otáčky (stupeň tři). Na minimální otáčky je notebook v noci slyšitelný, ale není rušivý. Při běžné činnosti, kdy si chlazení řídí notebook sám (stupeň dva), je většinou notebook značně slyšitelný a v noci rušivý. Při tichých jednáních se tak Fan Control Utility určitě hodí.

Jako většina notebooků této třídy má panasonic jen jeden reproduktor, který se vyplatí použít pro poslech jen v nouzi. Více nás překvapila absence mikrofonu, pro hlasovou komunikaci přes síť je nutné připojit externí.

Závěr
Testovaný panasonic se dobře hodí pro časté přenášení, kdy snese i hrubší zacházení. Nečekejte odolnost vhodnou pro pobyt v přírodě nebo romantický víkend s Chuckem Norrisem. Odolností by se dala Business třída toughbooků přirovnat například k Lenovu ThinkPad, které disponuje rovněž voděodolnou klávesnicí. Měkčí plasty mohou lépe pohltit případné nárazy, rychleji se ale odřou. Nejnižší třída tougbooků si tak i přes "zodolněné" provedení vyžádá přece jenom šetrnější zacházení.

Panasonic Toughbook CF-W7

Specifikace Panasonicu Toughbook CF-W7

Procesor Intel Core 2 Duo U7500 (1,06 GHz, 2 MB cache, FSB 533 MHz, TDP 10 W)
Disk 80 GB (5400 ot/min, MK8037GSX)
Paměť 1 GB (1 x 1 GB), Porty: 3x USB, PC Card type II, VGA, čtečka SD/SDHC karet, replikátor portů
Grafika integrovaná GMA X3100
Displej 12,1", 1 024 x 768, matný
Rozměry 272 x 214 x 25−45 mm
Hmotnost 1,35 kg + 394 g adaptér
Baterie 63 Wh
Pracovní výdrž  4 hodiny a 9 minut
Maximální výdrž 8 hodin a 4 minuty
Operační systém Windows Vista Business
Zabezpečení: TPM, Fingerprint
Cena od 67 000 Kč


  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

v diskusi je 8 příspěvků

21. března 2024

Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 10 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 10 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 12 příspěvků

28. března 2024

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

v diskusi je 30 příspěvků

27. března 2024  17:17

Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

Jarní bouře ničila před 100 lety Prahu. Napáchala obří škody

v diskusi je 10 příspěvků

27. března 2024

Prahou prošla před 100 lety, 27. března 1924, neobvykle silná jarní bouřka. V části hlavního města...

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...