Dostupný notebook Lenovo Z50 s exotickou konfigurací dvou grafik od AMD

Dva grafické čipy dokážou složit síly a jejich společný výkon utáhne i novější hry, což v této kategorii rozhodně není samozřejmostí. Tichý a chladný notebook trochu kazí horší displej a mizerný zvuk. Při výběru notebooku byste však Lenovo Z-50 s exotickou konfigurací od AMD neměli přehlédnout.

Lenovo Z50-75 | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Notebooků osazených procesory od AMD je dnes na českém trhu jako šafránu. Stačí se podívat na nabídky největších e-shopů s elektronikou. Konfigurace s AMD tvoří u jednoho prodejce 6,4 u druhého 6,8 procenta nabízených notebooků. 

Lenovo pod názvem Z50-75 nabízí hodně zajímavý stroj. Za necelých 14 tisíc korun dostanete notebook s 15" displejem s plným HD rozlišením, 1TB hybridním SSHD úložištěm (kombinuje klasický pevný disk a 8GB SSD), 8 GB operační paměti a především procesorem AMD FX-7500. Toto APU se skládá ze čtyřjádrové výpočetní jednotky a grafického čipu Radeon R7. Systém je navíc doplněn druhým, identickým grafickým modulem Radeon R7 M260 s 2 GB videopaměti.

Právě přítomnost dvou stejných grafických čipů, z nichž jeden je integrován v procesoru a druhý je externí, je nezvyklé a rozhodně zajímavé řešení.

Maličko teorie: více grafických čipů v notebooku

Pro vysvětlení: přítomnost více grafických čipů v notebooku je poměrně běžné řešení, zejména u dražších modelů. Zpravidla jsou dva, ten méně výkonný je integrován přímo v procesoru, zatímco ten výkonnější je na samostatné kartě. Integrovaná karta je využita vždy, když není potřeba velký grafický výkon, například při prohlížení internetu nebo práci v kancelářských aplikacích. Šetří se tak životnost akumulátoru. Pokud však spustíte hru s náročnější grafikou nebo například programy s možností GPGPU výpočtů, pak se spustí výkonnější grafická karta. Ta dodá potřebný výkon, ale rychleji spotřebuje baterii.

Nabídkou portů nijak nepřekvapí. Zleva vidíme: VGA pro připojení monitoru, RJ-45 pro ethernetovou síť, HDMI, jedno USB 2.0 a jedno USB 3.0.

U těch nejdražších konfigurací pak můžete najít přídavné karty dvě, v Crossfire, nebo SLI zapojení. Na renderování obrazu pracují dohromady, a disponují tak ještě větším výkonem.

Všechny tyto varianty však mají jedno společné: jakmile se spustí výkonnější karta, ta slabší integrovaná nic nepočítá a zahálí.

AMD Dual Graphics: přídavná grafika pomáhá integrované

Testovaná konfigurace s AMD Dual Graphics je ke zdrojům šetrnější. Integrovaný grafický čip je v provozu vždy a druhý čip Radeon R7 (M260) mu pomáhá ve chvílích, kdy je vyšší výkon potřeba. Jejich přepínání se neřídí automaticky (zde má konkurenční systém NVidia Optimus trochu navrch), ale podle profilů v ovládacím softwaru Catalyst Control Centre. Pro každou hru či grafickou aplikaci můžete přiřadit profil, jakým způsobem mají grafické čipy pracovat. Můžete také aktivovat univerzální volbu, která použije obě grafiky i u aplikací bez přiřazeného profilu, avšak to může zbytečně snižovat výdrž na akumulátor.

Pravá strana je na přípojná místa ještě skoupější. Je tu jen kombinovaný sluchátkový/mikrofonní konektor, jeden USB 2.0 port, čtečka SD karet (a jejích vysokokapacitních následovnic) a vypalovací DVD mechanika.

Drobným výkonovým háčkem je, že integrovaný grafický čip nemá vlastní videopaměť a využívá sdílenou operační paměť. Operační paměť je samozřejmě pomalejší než specializovaná videopaměť, takže tím limituje celkový výkon systému. Lenovo instalovalo dva 4GB moduly od Samsungu v dvoukanálovém zapojení, což rychlostní hendikep trochu mírní.

Přídavná karta Radeon R7 M260 využívá vlastní 2 GB videopaměti.

Chladný tichošlápek. Na baterku na půl plynu

Čtyřjádrová výpočetní jednotka K15 je taktovaná na 2,1 GHz, v režimu turbo dosahuje až 3,3 GHz. Poněkud nestandardní je prudké podtaktování při chodu na akumulátor, pak procesor jede jen na 1,1 GHz, což se sice pozitivně odrazí na spotřebě, ale samozřejmě při tom počítač ztratí výkon. Na kancelářskou činnost, prohlížení internetu a přehrávání videa však i poloviční takt bohatě stačí.

Notebook má sice aktivní chlazení ventilátorem, je však příjemně tiché. V tiché místnosti jej uslyšíte, ale i v plném zatížení (a tedy při vyšších otáčkách ventilátoru) nemůže nikoho rušit. V plném vytížení grafických čipů chladí trochu urputněji, stále však bez větších akustických projevů.

Výkonově se K15 v testovaném notebooku nachází zhruba na úrovni Core i3 od Intelu. Dvojice čipů R7 je v některých testech zhruba na úrovni GTX-720 od NVidie, ale například v DX11 testech ji výkonově výrazněji převyšuje.

Lenovo Z50-75: výkonové testy
PC Mark - Home   1 889 bodů
PC Mark - Home (OpenCL akcelerace)  2 669 bodů
PC Mark - Creative  1 494 bodů
PC Mark - Creative (OpenCL akcelerace)  2 847 bodů
3D Mark - IceStorm38 374 bodů
3D Mark - CloudGate  4 618 bodů
3D Mark - Sky Diver  4 567 bodů
3D Mark - Sky Diver (vypnutý Dual Graphics)  2 936 bodů
3D Mark - Fire Srike  1 244 bodů
Cinebench 11.5 - OpenGL21,64 fps
Cinebench 11.5 - CPU  1,84 bodu
Cinebench 15 - Open GL23,68 fps
Cinebench 15 - CPU  162 bodů
GeekBench 2.43 816 bodů
GeekBench 3.0 (jedno / všechna jádra)1521 / 3792 bodů

Lenovo Z50-75 nabízí solidní výpočetní výkon, který zhruba odpovídá pořizovací ceně a srovnatelné konkurenci. Z hlediska poměru cena/výkon zaujme především grafickým výkonem, se kterým si můžete troufnout i na leckteré novější tituly a který lze v dané cenové kategorii považovat za nadprůměrný.

Plné rozlišení, ale průměrný panel

Pochválit jednoznačně musíme pevné, tuhé a kvalitně působící šasi notebooku, které má jen jednu nepříjemnou vlastnost: jsou na něm okamžitě vidět otisky prstů a dlaní, po chvíli používání vypadá umouněně. Celek váží 2,37 kg.

Na klávesnici se dobře píše, ale je škoda, že není podsvětlená, především při noční práci to bývá skvělý pomocník. Touchpad je vybaven dvojicí samostatných tlačítek a registruje více současných dotyků.

Displej má plné HD rozlišení, což se v této kategorii často nevidí. Oproti Toshibě L50 to však není IPS, ale obyčejné TN. Díky tomu má horší pozorovací úhly, zejména ve vertikálním směru. A také horší podání černé, což je nepříjemné například v tmavých scénách ve filmech. Na druhou stranu, testovaný notebook zase strčí zmíněnou Toshibu do kapsy grafickým výkonem a na něčem se ušetřit muselo.

Dobře fungující klávesnici chybí podsvětlení, které by usnadnilo noční práci.

Vestavěná kamera produkuje měkký a nepříliš ostrý obraz s příjemnými barvami. V šeru zrní, ale elektronicky to maskuje, proto vzniká jakýsi barevný pointilismus. Na komunikaci přes Skype je to dostatečné, ale na vlogování bychom si pořídili jinou kameru.

S reprodukcí zvuku si výrobce hlavu evidentně nelámal, reproduktory hrají pouze středy, nehodí se ani pro kulisní poslech. Vokál je srozumitelný, takže pro poslech mluveného slova nebo komunikaci stačí. Mikrofon příliš nepotěší, dobře odruší okolní ruchy a nešumí, avšak vokál zní poměrně slabě a nevýrazně. Při skypování tak budete muset mluvit hlasitěji, na hraní si raději pořídíte headset.

Při běžné práci s využitím wi-fi, prohlížením internetu a multimedií vydrží akumulátor zhruba 3 hodiny a 3 minuty. To je dnes podprůměrná hodnota. Výsledek však vysvětluje, proč výrobce nechá po přepnutí akumulátor podtaktovat na méně než polovinu běžné hodnoty. Bez toho by akumulátor fungoval spíše jako záložní zdroj při výpadku napájení.

Závěr: ano, pokud si chcete občas zahrát

Lenovo Z-50 nabízí za cenu 13 990 korun zejména zajímavý herní výkon dvou Radeonů R7. Jeho výpočetní výkon vás při běžné práci nebude zdržovat, ale za stejné peníze pořídíte i rychlejší stroje. Mezi plusy patří tichý chod, chladné šasi a celkově bytelné provedení. Mezi minusy patří horší pozorovací úhly displeje a špatný zvuk.

Pokud víte, že hry hrát nebudete a grafický výkon notebooku nevyužijete, pak vám lepší službu odvede například Toshiba L50 B-177 s Core i3 a integrovanou grafikou. Ušetříte skoro dva tisíce a dostanete kvalitnější IPS displej.

Upozornění: Lenovo Z50-75 má aktuálně výpadek v dodávce, další zásilka bude podle českého zastoupení na trhu zrhuba do dvou měsíců.

  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 32 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

v diskusi je 8 příspěvků

21. března 2024

Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi jsou 3 příspěvky

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 32 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

v diskusi je 34 příspěvků

27. března 2024  17:17

Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...