Herní notebook s kapalinovým externím chladičem.

Herní notebook s kapalinovým externím chladičem. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Extrémní řešení: Na notebooku s „vodním chlazením“ si zahrajete cokoli

  • 35
Výkonná grafika GTX980 (bez M) a procesor Core i7 taktovaný až na 4 GHz rozhodně není běžnou výbavou notebooku. Asus GX700 tento výkonný hardware chladí přídavným vodním chlazením a i díky ceně 118 990 Kč je určen jen pro ty nejnáročnější. My jej vnímáme především jako ukázku odvážného řešení.

Jsou články, které nemůžete vydat prvního dubna. Třeba „notebook s kapalinovým chlazením, který dostanete v kufru“ - to prostě zní jako nepovedený apríl. A přitom existuje, jmenuje se Asus GX700 a ve finále to není vůbec špatný nápad.

Asus GX700 dostanete v přepravním kufru. Na snímku testovací předprodukční verze bez grafické úpravy.

Notebook samotný se od těch bez kapalinového chlazení vizuálně odlišuje jen dvojicí nenápadných kovových ventilků na zadní straně. Jsou zapuštěné, ničemu nepřekáží a nic z nich nekape. Pokud notebook využijete samostatně, bez chladicího docku, pak je ztrátové teplo odváděno klasicky, přes chladiče ovívané ventilátory na zadní straně. Díky rozměrným výdechům je i v tomto režimu notebook při zátěži poměrně příjemně tichý.

Po položení na chladicí stanici a sklopení páky, která ze stanice vysune logické napojení k ventilům chladicího okruhu a napájecího portu na zadní straně, se spojí s notebookem a propojí kapalinový chladicí okruh a napájení z velkého zdroje.

Notebook připojený k chladicí stanici

Chladicí médium ohřáté procesorem a grafickou kartou tak proudí z notebooku ven, v mohutném chladiči ovívaném rozměrnými ventilátory se ochladí a pak putuje zpět do notebooku. Vestavěné ventilátory notebooku se nezastaví, ale pracují na tak malé otáčky, že jsou akusticky bezpředmětné. Většinu chladicího účinku převezmou mohutné ventilátory a chladiče v chladicí stanici.

Externí kapalinové chlazení: proč a k čemu?

„Hele a na co to jako je?“ byla nejčastější reakce těch, kteří u mě GX700 zahlédli. K vysvětlení stačí jen maličko teorie.

Umístit výkonné komponenty do stísněného šasi notebooku je problematické z důvodu obtížného odvodu tepla, které výkonné komponenty v zátěži vydávají. Jediný způsob v běžné konstrukci je odvod tepla pomocí heatpipe trubice do chladiče v zadní části notebooku, kterým profukuje vzduch z ventilátorů a vyhřátý je vytlačován ven z notebooku. Hustá žebra chladiče a maličké, vysokou rychlostí se točící ventilátory, pak bývají zdrojem nepříjemného hluku.

Výrobce se tak snaží najít určitý „balanc“ jednotlivých vlastností: nepoužije nejvýkonnější komponenty (například zvolí mobilní GTX980M místo plnotučné GTX980), nebo zvolí vyšší a tedy hůře přenosné šasi. Někdy se snaží přebytek tepla vyřešit intenzivnějším chlazením, což pak ústí v hlučný stroj.

Elegantní tvar, napojení na chladící stanici a výdechy ventilátorů.

Koncepce Asusu GX700 je zajímavá tím, že kombinuje velmi výkonné komponenty a nízkou výšku šasi. Pokud jej použijete samostatně, pak je omezen výkon systému tak, aby integrované chlazení stihlo vznikající teplo odvádět. Díky poměrně velkorysým výdechům na zadní straně se hlučnost i v maximálním (v tomto režimu povoleném) zatížení drží ve velmi rozumných limitech.

Po nasazení na chladicí stanici proudí horké médium z notebooku do mohutných chladičů ovívaných rozměrnými, ale relativně pomalu se točícími ventilátory. Chladicí výkon je tak mnohem vyšší a naopak hladina hluku velmi nízká. Grafická karta GTX980 tak může běžet na plný výkon a procesor Intel Core i7-6820HK může být přetaktován až na 4 GHz, aniž by se tělo notebooku nějak výrazněji zahřívalo.

Chladicí stanice

Ventilátory chladicí stanice pracují většinu času v nižších otáčkách a produkují minimum aerodynamického hluku (i když při ručně nastavených maximálních otáčkách dovedou také zarachotit, ale takové nastavení nebylo po celou dobu potřeba), co je však nepříjemné, je jemný bručivý zvuk, který motorky ventilátorů vytvářejí. Škoda, je to piha na jinak velmi povedeném konceptu.

S přídavným chlazením i bez něj

Koncepce počítá s tím, že chladicí stanici (váží 4,6 kg) s velkým síťovým adaptérem (1,1 kg, odběr až 300 W) necháte doma na stole a chodit budete jen s notebookem (3,9 kg) a malým síťovým adaptérem (540 g, odběr až 175 W). Pokud budete chtít maximální výkon využít jinde, použijete stylový kufr Rimowa s logem a s grafikou Republic of Gamers.

V aplikace Gaming Centre nastavíte vše možné od rychlosti ventilátorů po aktivaci sluchátkového zesilovače. Navíc získáte přehled o aktuálním stavu počítače.

Aplikace MacroKey umožňuje nakonfigurovat pětici funkčních kláves nad klávesnicí. Šestá je zkratkou pro XSplit Gamecaster systém pro záznam a streamovní videí ze hry.

Výkonné chlazení, procesor s odemčeným násobičem a aplikace Intel Extreme Tuning Utility umožňuje pohrát si s přetaktováním procesoru. Samozřejmě na vlastní nebezpečí.

A jaký je rozdíl ve výkonu notebooku s odpojeným a připojeným chlazením? V náročných syntetických testech rozdíl dosahuje 23 %.

test bez chlazenís chlazením
3D Mark - Fire Strike Ultra2 490 b3 130 b
3D Mark - Fire Strike Extreme4 880 b6 013 b
3D Mark - Fire Strike 9 389 b11 627 b
PC Mark - Creative (OCL)7 701 b7 875 b
PC Mark - Creative5 189 b5 542 b
GeekBench 2.413 229 b13 931 b
GeekBench 3.0 - jedno jádro4 116 b4 167 b
GeekBench 3.0 - celé CPU14 878 b16 021 b
Cinebench R11 - OGL74,9 fps70,3 fps
Cinebench R11 - CPU8,7 b9,6 b
Cinebench R15 - OGL69 fps74,7 fps
Cinebench R15 - CPU768 b868 b

A jak jsme již psali, v dokovací stanici je chlazení tiší, ale doprovází jej nepříjemný brukot motorků.

Výkonné vnitřnosti, solidní provedení

Uvnitř notebooku tepe již zmíněný Core i7-6820HK poslední generace Skylake, taktovaný na 2,7 GHz, ve špičkách přetaktovaný až na 4 GHz. Systém má k dispozici 64 GB operační paměti a 512 GB SSD.

17" matný displej má Full HD rozlišení, na trhu je i varianta se 4K rozlišením. Konstrukce působí pevně a robustně, celý notebook má matnou povrchovou úpravu a tak se snadno neopatlá otisky prstů. Klávesnice je podsvětlená, klávesy WASD jsou podsvětlením zvýrazněné.

Zvuk z vestavěných reproduktorů jsme vzhledem k velikosti a ceně čekali lepší, po připojení sluchátek můžete aktivovat sluchátkový zesilovač od ESS Technology - a zvuk se s ním zpevní a zvýrazní. Vestavěná kamera je standardní, v horším světle šumí.

Závěr

Jedním z prvních příspěvků v diskuzi bude jistě „na hry je desktop, herní notebook je nesmysl...“, odpověď však necháme na čtenářích. Asus GX700 nabízí výkon desktopu, ale samozřejmě za vyšší cenu. Zda tuto cenu vyváží možnost relativně snadného převozu a zprovoznění, to je již na každém zájemci.

Každopádně, Asus GX700 nabízí vynikající výkon a vyjma bručících motorků ventilátorů i příjemně tichý chod. A efektní vzhled.