Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Notebooková lahůdka z Ameriky: Dell XPS M1330

  3:00
Pokud si kupujete nový notebook a rozhlížíte se po něčem, co nikdo jiný nemá, máme pro vás tip. Dell XPS je vybaven nejenom extravagantním designem, ale i mnoha originálními funkcemi.
Dell XPS M1330

Dell XPS M1330 | foto: Michal Barák iDNES.cz, Jiří Zahrádka Technet.cz

Uběhlo již několik měsíců od oficiálního uvedení Dellu XPS na trh, do recenze se nám jej však stále nedařilo sehnat. Důvodem byl nedostatek dílů, ze kterých je počítač sestaven, nezbývalo tak nic jiného než čekat a těšit se na něco, co zahraniční servery útržkovitě popisovaly jen v samých superlativech. Ve vyčerpávající fotogalerii se tak již můžete seznámit s jedním z mála notebooků, který předčil naše očekávání.

Dell XPS M1330

Co je na tom Dellu tak zázračného? Bezesporu design, netradiční křivky tedy probereme hned na začátku. S nimi souvisí i velmi zdařilá konstrukce, která se tak stane druhým probíraným tématem. Konkrétní konfiguraci si lze sestavit dle svých představ v dellovském konfigurátoru, hardwaru se tak budeme věnovat jen okrajově na konci článku.

Rozhodující položka při výběru - design

Ačkoli se to nejspíše nebude techničtějším čtenářům líbit, design dokáže při výběru zvítězit nad ostatními kritérii. Výrobci tento fakt včas zaznamenali a rozdělili se na dva tábory - jeden nabízí konzervativní modely a sází na tradici, druhý se snaží odrážet vkus svých zákazníků přívětivějšími tvary a barvami. Notebooky Dell nalezeneme v obou táborech zároveň, řada XPS pak patří k těm nejvíce individuálním modelům, které Dell může nabídnout.

Notebook jsme dostali v barvě karmínová červeň, dostupná je i perleťová bílá nebo smokingová čerň. Na některých našich fotografiích nemusí odstín zcela přesně odpovídat realitě, ve skutečnosti je tmavý a velmi sytý.

Dell XPS M1330

Dell XPS M1330


Kromě barvy upoutá stroze agresivní nápis XPS vyrobený z kovu a nezvyklé okraje víka displeje, které navazují nerušeně na klouby. Materiálem jsou plasty (i když to tak nevypadá), červená plocha je matná a má úpravu připomínající povrch gumy.

Ozdobný nápis

Detail kloubu víka


Po otevření víka displeje se na svět usměje leštěným hliníkem lemovaná klávesnice a černý displej. Opět velmi dobře působí lemy okolo displeje a stříbrné logo výrobce, vše je velmi elegatní a materiály působí hodnotně. Notebook po otevření již nevypadá tak agresivně, případná decentnější barevná kombinace víka udělá z "XPSka" luxusní notebook nejvyšší třídy.

Dell XPS M1330

Detail klávesnice


Detailní pohled na drobnosti odhalí velmi dobré dílenské zpracování a dostatek invence při návrhu. Tu znázorňuje na následujících fotografiích detail mřížky reproduktoru s ozdobným označením notebooku, kvalitní provedení pak ukazuje druhá fotografie touchpadu. Ten je zakomponován s vynikající přesností do hliníkové opěrky pod ruce, je precizně vycentrován a po spárách naznačujících nějakou vůli není ani památka. V podobném duchu se nese i zbytek konstrukce, na M1330 se chyby nehledaly snadno.

Ozdobný nápis a tlačítko Home pro rychlé spuštění Dell Media Direct

Detail touchpadu


Kontrast mezi špičkově zpracovanou klávesnicí a jejím okolím tvořila spodní část notebooku. Složena je z rozsáhlých ploch z černých plastů, které jsou sice pevné a není jim prakticky co vytknout, v kombinaci s červeným povrchem víka však nepůsobí příliš esteticky. Z tohoto důvodu mi přišla hezčí varianta s odstínem smokingová čerň, která bude ke zbytku plochy ladit o něco lépe.

Pohled na spodní část

Pohled na ozdobné nápisy na víku displeje


Konstrukce, ergonomie a zpracování

V této kapitole jsme odhalili několik drobností, celkově je ale Dell XPS nadprůměrný notebook. Při nízké hmotnosti (od 1,79 kg dle konfigurace, my naměřili 1,93 kg) a přívětivých rozměrech (31,8 × 23,8 x 2,2-3,4 cm) nabízí vše potřebné a ještě něco navíc. Pokud se podíváme z hlediska ergonomie na rozmístění portů, vytknout lze pouze umístění audiokonektorů na čelní stranu. Toto umístění je velmi praktické při poslechu ze sluchátek, při zapojení notebooku k externím reproduktorům však neustále překáží jejich kabel. Většinou to uživatelé řeší různou formou deformace kabelu tak, aby držel na "svém" místě, ten se však ničí a časem v něm (popř. v konektoru) dochází ke ztrátě kontaktu.

Pohled na levý bok

Pohled na pravý bok

Pohled na přední část

Pohled na zadní část


Prakticky všechny důležité konektory nalezneme na levé straně, což je dle mého názoru asi nejlepší umístění. Výdech chlazení se pak vejde na zadní stranu (co nejdále od uživatele, opět plus), pravá strana zůstává volná pro mechaniku. Ta je provedena v elegantní bezdvířkové formě, což sice zpevňuje konstrukci, nelze ji ale vyndat a taktéž nepřehraje malé disky s průměrem 8 cm. Hlučností se bohužel řadí k nadprůměru.

Notebook je vybaven pouze dvojicí portů USB, jedním konektorem Firewire, ethernetovým portem RJ-45 (pouze 10/100), VGA (analogovým výstupem pro externí monitor), HDMI (digitálním audio-video rozhraním), 54mm slotem pro ExpressCard a čtečkou multimediálních karet 8 v 1. Mezi zápory tedy patří malý počet USB, absence gigabitového ethernetu a audiokonektory na čele notebooku, chválíme za čtečku karet a HDMI pro připojení například k plazmové televizi.

Detail bezdvířkové optické mechaniky

Detail portů na levé straně


Praktickým ovladačem je tzv. WiFi Catcher, který má za úkol spravovat bezdrátové sítě ve svém okolí. Při vypnutém notebooku jej stačí několik sekund podržet a vestavěná dioda dá svým blikáním (a barvou) vědět, je-li v dosahu nějaká bezdrátová síť. Funkce se v Praze špatně testovala, protože je prakticky na každém rohu dostupný signál z nějakého AP, po několika zkouškách lze ale konstatovat, že je na ní spoleh. Při zapnutém notebooku tlačítko spouští utilitu pro měření síly dostupných signálů.

Tlačítka pro ovládání rádiové části


Skvělou "hračkou" je dálkové ovládání ukryté ve slotu ExpressCard. Spolupracuje s utilitou Dell MediaDirect (rozšířené MediaCentrum), umí ovládat hlasitost a s Windows Media Playerem se domluví i na pauze, přeskakování skladeb apod. Funguje podobně jako dálkové ovládání u televize díky infračervené diodě, na notebook tedy musí být přímá viditelnost (tzn. nesmí být zakrytý, signál z ovladače však v pokoji může využít odrazů od překážek). Ovladač nemá vlastní akumulátor, který by si dobíjel ze slotu ExpressCard, využívá výměnnou knoflíkovou baterii (více snímků je ve fotogalerii).

Dálkové ovládání ukryté ve slotu ExpressCard

Dálkové ovládání


Od drobností se dostáváme k tomu nejpodstatnějšímu, a to je klávesnice. Zde nemá cenu šetřit chválou - dobrá velikost tlačítek díky velké šířce klávesnice umožňuje pohodlné psaní bez většího uskromňování. Levá strana je velmi pevná, pravá se mírně prohýbá. Klávesky mají tichý a příjemný zvuk, uživatelé plnohodnotných kláves si budou muset zvykat na jednořádkový Enter. Klávesa pro ovládání druhé funkce tlačítek (Fn) je umístěna napravo od Ctrl - tedy tam, kde jsme zvyklí. Potěšil i dobrý touchpad (menší, ale dostatečný) s rolovacími plochami a velmi tichým zvukem při využívání levého a pravého tlačítka. Praktické a zároveň elegantní jsou pak multimediální dotykové ovladače nad klávesnicí, kterou jsou modře podsvíceny a dobře reagují při stisku.

Detail pravé strany klávesnice. Na černá liště nad ní jsou pak vidět dotykové multimediální ovladače

Pohled na klávesnici


Původní obavy z rožhaveného hliníkového plechu se nakonec nepotvrdily, chlazení v testovaném kusu fungovalo spolehlivě a plocha pro oporu zápěstí byla vždy jen lehce zahřátá. Chlazení se dále chovalo velmi tiše a větráček o sobě dával vědět až při vyšší zátěži. S výdechem horkého vzduchu je však jedna potíž - displej se může rozevřít až do úhlu 130°, v takovém případě však chladič lehce zastíní a začne se postupně zahřívat. V praxi asi moc často k maximálnímu rozevření docházet nebude a i tak vyšší teplota displeji vadit nemusí, konstrukčně to však domyšlené není.

Výdech chlazení

Výdechu chlazení překáží displej při velkém úhlu rozevření víka


Poslední výtka směřuje k horní části víka displeje - doléhá bez přítomnosti jakýchkoli dorazů přímo na hliníkovou desku okolo touchpadu. I když byl náš kus teprve několik týdnů starý, byly již na něm patrné odřeniny.

Webová kamerka s rozlišením 0,3 Mpix


Při příčném kroucení se Dell ani nepohne, nikde nevrže a je mimořádně pevný (snad i díky pevnému lemování klávesnice). Celkově lze za robustnost a kvalitu zpracování jen chválit. I když se našlo několik vad, jde spíše o detaily.

Hardware a praxe

Náš "stroj" byl osazen jinou výbavou, než která je aktuálně dostupná v konfigurátoru. Procesor byl zvolen dvoujádrový Intel Core 2 Duo T7100 (1,8 GHz, 2 MB L2 cache, 800 MHz FSB), dvojicí 512MB modulů operační paměti (667 MHz, celkově tedy 1 GB RAM), grafickou kartou Intel GMA X3100 a chipsetem Intel GM965. Pevný disk byl zvolen ten nejmenší - 120 GB při rychlosti otáčení ploten 5400 ot/min. V této konfiguraci dosáhlo testované XPS těchto hodnot:

 Benchmark Skóre 
3DMark05  874
3DMark06  499
 PCMark05   3775 

Výsledek je poměrně slušný, v praxi nebyl problém zahrát si méně náročnou hru (např. populární fotbalou hru FIFA08). V případě, že požadujete vyšší výkon, lze volit procesor až Intel Core 2 Duo T7500 (2,2 GHz, 4 MB L2 cache, 800 MHz FSB) a grafickou kartu NVIDIA GeForce 8400M GS (128 MB). Maximum operační paměti jsou 4 GB, největší disk má kapacitu 320 GB (v nabídce i menší se 7200 ot/min). Pro notebook v nejvyšší konfiguraci bych doporučoval 64GB Solid State Drive uložiště za 27 450 Kč (bez daně).

Kapitola sama pro sebe jsou baterie, na výběr jsou hned tři kapacity (37, 56 a 85 Wh). Vzhledem k minimálním cenovým rozestupům (pár set korun) se určitě vyplatí dokoupit si vyšší kapacitu - pozor však na 85Wh baterii, která díky své velikosti přesahuje ze zadní části notebooku. Spodní strana baterií je vybavena pěticí zelených diod, které informují po stisku tlačítka o zbývajícím množství energie i při vypnutém notebooku. My jsme měli k dispozici 56Wh baterii, která v našem redakčním testu (přehrávání hudby v programu Windows Media Player se zapnutou vizualizací a maximálním nastaveným jasem displeje) vydržela pohánět notebook vynikající 3 hodiny a 11 minut. V praxi nebyl problém překračovat časy přes 4 hodiny i se zapnutým bezdrátovým adaptérem.

Důvodem je displej. Má totiž LED podsvětlení, které je úspornější (+ má vyšší životnost) než klasické zářivky používané zatím v levnějších modelech. 13,3" vysoce kontrastní panel o rozlišení 1280 x 800 má dále poměrně rovnoměrné podsvětlení a náhledové úhly patří k nadprůměru (především ty boční, spodní a horní tak dobré nejsou). Jediným záporem je tak leštěný povrch, který ochotně odráží okolní zdroje světla, což komplikuje jeho čitelnost především venku. Tento displej je za příplatek 1490 Kč bez DPH.

Poslední postřeh z praxe bude patřit multimédiím - notebook je po této stránce velmi dobře vybaven a kromě obligátní webové kamery (rozlišení jen 0,3 Mpix) disponuje i stereo mikrofony s velmi dobrou citlivostí. V notebooku je instalován ovladač s utilitou umožňující jednoduchou editaci fotografií i dalších záznamů, navzdory nízkému rozlišení je webkamera dobře použitelná. Zvuk integrovaných stereo reproduktorů je čistý a bez basů, mřížka reproduktorů nerezonuje ani při nejvyšší hlasitosti, a ač tak Dell zvukem neoslní, svůj účel splní. Za zmínku stojí i tlačítko se symbolem domečku, které umožňuje spuštění již zmíněné aplikace Dell MediaDirect, přes kterou lze přistupovat k videu, fotografiím, a dokonce i některým součástem sady Office bez spuštěných Windows. 

Foto z webové kamery


Závěr

Ačkoli může vypadat recenze kriticky, Dell XPS M1330 je skvělým přenosným počítačem. Od Dellu jsme nečekali špatný notebook a zápory vyhledávali kde se jen dalo, i tak se neobjevilo žádné větší negativum. Konstrukčně je "XPSko" velmi dobře navržené a věřím, že vydrží několik let bezproblémového používání. Po stránce výbavy a konektivity jsou větším problémem dva USB porty a 100Mbit ethernet, výrobce zde mohl přidat. Ubrat mohl naopak na přední straně, audiokonektorům by bylo lépe na boku notebooku. Pokud však k designu a dobrému provedení přičteme záruku NBD (Next Business Day - oprava do druhého pracovního dne u zákazníka), příliš mnoho konkurentů testovanému modelu nezbyde. Podle informací českého zastoupení Dellu již není s dodávkou komponent pro tento notebook problém a standardní doba dodání se pohybuje okolo 16 dní.

Dell XPS M1330



 Specifikace Dell XPS M1330
  • Procesor T5250, T5450, T7250 nebo T7500
  • Paměť až 4 GB
  • Disk 120 - 320 GB (5400 ot/min), 160 - 200 GB (7200 ot/min), SSD 64 GB
  • Grafika GMA X3100 nebo NVIDIA GF 8400M GS (128 MB)
  • Rozhraní: 2x USB, Firewire, ethernet 10/100, VGA, HDMI, ExpressCard/54, čtečka karet 8 v 1
  • Další komunikace: Bezdrátový adaptér 802.11 a/b/g, Bluetooth
  • Zabezpečení: Čtečka otisků prstů
  • OS Windows Vista
  • Záruka: 2 roky NBD (až 4 roky)
  • Ceny od 42 500 Kč s DPH

  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 12 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 19 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi nejsou příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 6 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 12 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...