Acer Aspire Timeline U M3

Acer Aspire Timeline U M3 | foto: Roman Všetečka, Technet.cz

Ultrabook Acer M3 se nebojí ani 3D her. Má 15" displej, DVD a super zvuk

  • 63
Jako první na světě dostal do vínku výkonnou a úspornou grafiku Nvidia GeForce GT 640M s jádrem Kepler, která zvládá i graficky poměrně náročné hry. Do "ultra" tenkého těla se vešla i DVD mechanika. Potěšil nás i perfektní zvuk.

Jsou moc malé a na hry nepoužitelné. To je nejčastější uživatelská kritika běžných ultrabooků s úhlopříčkou 13,3" a integrovanou grafikou Intel HD 3000. Nový ultrabook Aspire Timeline U M3 potěší ty, kterým nevadí nějaké to deko navíc, ale ocení velký displej a silnou grafiku.

Pod pokličkou: silná grafika, rychlý disk

Uvnitř tenkého těla najdeme procesor Intel Core i7-2637M (Sandy Bridge) na frekvenci 1,7 GHz a 4 GB operační paměti DDR3. Grafiku počítá integrovaná HD3000 od Intelu a v případě, že je to potřeba, přepne na Nvidia GeForce GT 640M s 1 GB vlastní paměti. Monitor je LCD displej s LED podsvětlením AU Optronics s rozlišením 1366 x 768 obrazových bodů.

U toho se zastavíme. Uvedené rozlišení běžně vidíme na 13,3" displejích, kde je obecně přijímáno jako "tak akorát". Patnáctipalcovému displeji, jako má testovaný Acer, by pro běžnou práci slušelo rozlišení větší, například 1600 x 900 pixelů. Ale. Při takovém rozlišení by zase klesal výkon grafické karty a hráč by tak pro plynulý pohyb (vyšší počet snímků za sekundu) musel přepínat do nižšího rozlišení, což je u LCD samozřejmě výrazně na úkor kvality zobrazení. Takto může hrát v "plném" rozlišení, na střední detaily. Podle nás rozumný kompromis. Pokud budete trávit většinu času v kancelářských aplikacích a máte dobré oko, chce to notebook s jiným displejem. A nebo externí monitor.

Klouby spojující tělo Aceru M3 a displejovou část přístroje jsou pevné a drží ve všech dostupných polohách.

Výrobce notebook osadil SSD úložištěm LiteOn s kapacitou 256 GB. Ten se při testech ukázal jako velmi rychlý, při přenosu 32 MB souborů dosahoval rychlosti zápisu 334 MB/s a rychlosti čtení 360 MB/s. Zatímco rychlost čtení patří spíše k (výbornému) průměru, rychlost zápisu je nadprůměrná.

Vzhledem k ultrabookovému formátu je netradiční osazení optickou mechanikou, konkrétně DVD-RAM vypalovačkou od LG. O spojení se světem se stará gigabitový ethernet a "Nková" wi-fi karta.

Napájení zajišťuje li-ion akumulátor s kapacitou 55 Wh. Notebook nám na ní při běžné práci s wi-fi vydržel 4 hodiny a 56 minut, což je velmi dobrý výsledek.

Poklička: slabší matované plasty, všechny porty vzadu

Pokud někde výrobce šetřil tak, že je to patrné, pak je to konstrukce notebooku. Plastové tělo sice nevrže, ale při uchopení za roh se nebezpečně prohne. Není to žádné drama, notebook je relativně robustní, ale s pevností hořčíkových a hliníkových slitin ostatních ultrabooků se nedá srovnávat.

Kryt displeje je průměrně tuhý, při větším tlaku se prohne a "šťouchne" do podsvětlovacího panelu. Takže v "našťouchnutém" batohu dejte pozor.

S povděkem musíme kvitovat matnou povrchovou úpravu plastů, na které nejsou tolik vidět otisky prstů a notebook tak ani při práci nevypadá opatlaně. Horší je to s krytem displeje, který má navíc jemně pískovou strukturu. To vypadá pěkně, ale například nehty na něm zanechávají světlé stopy, takže po chvíli nošení a manipulace také čistě nevypadá.

Sluchátkový Jack 3,5mm, 3× USB, HDMI, síť a napájení jsou umístěny na zadní straně.

Acer M3 má z našeho pohledu poněkud nešťastně rozdělené tlačítko Enter.

Na klávesnici se píše dobře, ale není podsvětlená. To považujeme za velké minus. Velký touchpad podporuje ovládání více prsty (multi-touch).

Prakticky veškerá přípojná místa jsou na zadní stěně. V případě síťového LAN portu nebo HDMI konektoru je to praktické, v případě dvou USB 2.0 a jednoho USB 3.0 portů středně praktické a v případě sluchátkového výstupu zcela nepraktické. Sluchátkový výstup navíc intenzivně vysokofrekvenčně píská (elektromagnetické rušení uvnitř notebooku), takže je s kvalitními sluchátky prakticky nepoužitelný.

Na čelní stěně je pouze slot čtečky SD karet, na boční straně pak šuplík DVD mechaniky.

V provozu: docela tichý, docela chladný... a bezva hraje

Acer M3 je rychlý. Vzhledem ke konfiguraci to není překvapení. 

V benchmarkovém testu PC Mark 07, který simuluje běžné kancelářské a multimediální využití, dosáhl 3 472 bodů. K tomu dopomohla nejen rychlá grafika a procesor, ale ve velké míře i svižný SSD disk. V testu 3D Mark 06, který počítač prověří výkon stroje při hraní her, pak 11 144 bodů. V lidské řeči to znamená, že starší tituly si zahrajete bez problémů na plné detaily a leckterou novou herní pecku zvládne také.  

Cinebench R11.5 počítač prověří při práci s grafikou - animací a renderování 3D scény ve vysokém rozlišení. Výborně si vedla grafická karta, 33.8 fps je výborný výsledek. Standardní výsledek má v tomto testu procesor, 2.2 bodu s procesorem i7 dosáhl i stájový kolega S3. Novější bratříček s novými čipy Ivy Bridge měl přitom 2.7 bodu (více o prvním notebooku s Ivy Bridge zde).

Jeden z reproduktorů se ukrývá na spodní části Aceru Aspire M3

Palmresty jsou i během testů chladné, notebook topí především ve spodu, u střední části. Výdech ventilace je na zadní straně, při běžné práci je notebook zcela tichý, v zátěži trochu sviští (aerodynamický hluk), ale patří k těm tišším.

Webová kamera s rozlišením 1,3 Mpix nabízí průměrný obraz, který není moc ostrý a ve světlých partiích trpí přepaly. Na komunikaci po Skype stačí, ale erotický chat bychom raději rozjížděli s externí kamerou. Vestavěný mikrofon odvádí dobrou práci, hlas je srozumitelný a má i svoji přirozenou barvu.

Velmi pochválit musíme integrované reproduktory, zvuk notebooku je opravdu nadstandardní. Reprodukce je živá, poměrně plná, středy a výšky jsou zahrané opravdu hezky. Samozřejmě nesmíte očekávat zvuk jako z domácí hi-fi soustavy, ale při sledování filmu máte pocit, že jsou k notebooku připojeny alespoň malé externí reproduktory.

Závěrem

Grafické jádro Kepler se ukázalo jako velmi schopné. Pokud chcete lehký notebook (hmotnost 2,04 kg) s velkou 15" obrazovkou, s dlouhou výdrží na akumulátor (4 hodiny 56 minut) a vysokým výpočetním a grafickým výkonem, je Acer Aspire Timeline U M3 velmi dobrou volbou. Pokud chcete lehký herní notebook, pak jinou volbu nemáte. Škoda pružnějších plastů a mizerného sluchátkového výstupu.

Cena testované verze je 32 490 Kč včetně DPH. Verzi se slabším procesorem Core i5, 500 GB pevným diskem (s 20GB vyrovnávacím SSD) pořídíte za 
19 990 Kč.