Asus Zenbook Prime UX31

Asus Zenbook Prime UX31 | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Podsvětlená klávesnice a matný IPS displej. Test nejlepšího ultrabooku

  • 156
Asus ZenBook Prime UX 31 je v současné době nejlepším ultrabookem na českém trhu. Tedy, pokud máte výborný zrak. Plné HD rozlišení na 13" displeji není pro každého. Ale jinak jsme na něm nenašli mnoho chyb.

Nejprve si řekněme, v čem se ZenBook Prime liší od ostatních ultrabooků na trhu.

Zaprvé je to displej s vysokým rozlišením 1 920 x 1 080 obrazových bodů. To je na 13" zobrazovač velmi nadstandardní rozlišení, obvyklé je 1 366 x 768 bodů. Výsledkem je jednak precizně vykreslený obraz, jednak hodně místa na ploše. Vše je drobnější, takže i na 13" displeji můžete mít vedle sebe otevřeno okno s textovým editorem a ve druhém okně třeba on-line slovník.

Má to ale jednu podmínku: dobrý zrak. Písmena a grafické prvky jsou malé. Není to proto notebook vhodný pro lidi staršího data narození. Samozřejmě, grafické prvky lze podle potřeby zvětšovat, ale pak zase mizí kouzlo použitého displeje.

Precizně zpracované tělo a povedená klávesnice. Nepříjemné je jen zapínací tlačítko na místě klávesy delete. Naštěstí je jej potřeba déle podržet, krátkým stiskem notebook nevypnete.

Zadruhé je to lepší technologie LCD panelu. Zatímco všechny dosavadní ultrabooky byly osazeny klasickým TN panelem, ZenBook dostal kvalitnější IPS panel s přepracovanou strukturou krystalů i elektrod. IPS panel nabízí oproti TN širší pozorovací úhly a lepší podání barev, včetně černé. IPS panely se montují do vyšších tříd LCD monitorů, high-endových notebooků a některých tabletů (pokud nemají OLED). V ultrabooku se IPS objevilo poprvé.

Asus Zenbook Prime - zespodu
Asus Zenbook Prime UX31

Zatřetí, displej má matnou povrchovou úpravu. To znamená, že s ním můžete pracovat i v divočejších světelných podmínkách a displej neodráží vše ve svém okolí. Můžete s ním tedy pracovat i venku nebo naproti oknu. Některé displeje odráží ještě méně, ale i tak je výsledek Asusu slušný. Podle informace výrobců lidé zpravidla chtěj lesklé displeje, kvůli atraktivnějšímu podání barev. Že se na něm kvůli odleskům špatně pracuje, zřejmě není podstatné.

Začtvrté, má podsvětlenou klávesnici. Pro toho, kdo pracuje v noci a nechce rozsvěcet, je to naprosto ideální. Jednotlivá tlačítka jsou jemně bíle podsvětlena, a tak na ně dobře vidíte.

Jako první ultrabook má ZenBook Prime podsvětlenou klávesnici.

Silná konfigurace s Ivy Bridge

Uvnitř najdeme nový Ivy Bridge procesor Intel Core i7-3517U na frekvenci 1,9 GHz a grafický čip HD4000. Systém má k dispozici 4 GB operační paměti, jako datové uložiště slouží 256GB SSD od SanDisku. Displej pochází od taiwanské společnosti Chimei, baterie má kapacitu 48 Wh.

Na pravé straně: USB 3.0, micro HDMI, micro VGA

Na levé straně: USB 3.0, sluchátka, čtečka SD

Výbava konektory není nijak bohatá. K dispozici jsou dva USB 3.0 porty, mini HDMI výstup, mini VGA výstup a čtečka SD karet. Výrobce k notebooku přibalil LAN adaptér do USB, který však dosahuje přenosové rychlosti pouze kolem 10 MB/s. Což je hodně málo.

Benchmarky: jak si Zenbook Prime vedl v syntetických testech?
PC Mark 075 110 bodů
3D Mark 065 156 bodů
3D Mark Vantage3 252 bodů
Cinebench - Open GL16,4 fps
Cinebench - CPU2,81 bodu
ATTO (32MB soubory) - čtení331 MB/s
ATTO (32MB soubory) - zápis192 MB/s
výdrž na baterie5 hodin 10 minut

Již na první pohled je patrné, že jsou to na ultrabook výtečné výsledky. Srovnat jej můžeme jen s Acer S3, prvním ultrabookem s novou čipovou sadou Ivy Bridge. To byl v době testu nejrychlejší ultrabook na trhu. Již tomu tak není, ZenBook Prime jej převálcoval na celé čáře. Na výsledky prvního testu ultrabooku s Ivy Bridge se můžete podívat (a naměřené hodnoty srovnat) zde.

V provozu

Práce na ZenBooku je svižná, díky vysokému rozlišení můžete i na malém displeji šikovně pracovat s více okny nebo ve velkých tabulkách. Počítač je při běžné práci prakticky neslyšitelný, poměrně tichý je i v zátěži. Kovové tělo výborně odvádí teplo. Palmresty jsou chladné v jakékoli situaci, po dlouhé zátěži se ohřeje spodní stěna ultrabooku. I tak se dá snadno udržet na klíně, při hmotnosti 1,31 kg navíc ani po delší době netlačí.

Kombinace matného displeje se širokými pozorovacími úhly zpříjemňuje použití ve dne, podsvětlená klávesnice v noci. Kamera je spíše průměrná, mikrofon odvádí dobrou práci. Reproduktory s ICE Power technologií od Bang&Olufsen hrají slušně, ale nijak nadstandardně. Zcela chybí hloubky, středy a výšky jsou poněkud ostřejší.

Cena 33 990 Kč opravdu není malá. Dostanete za ní ale výborně vyrobený a nadprůměrně výkonný ultrabook se špičkovým displejem.