Nová ruská vesmírná loď nespoléhá na padák. Podívejte se na ni

  • 51
Moskva, od zvláštního zpravodaje Technet.cz - Už se ví, jak budou ruští kosmonauti i kosmičtí turisté za deset let létat do vesmíru. Na výstavě MAKS 2011 v Moskvě se poprvé ukázala maketa připravované kosmické lodi ve skutečné velikosti.

Návratová kapsle připravované ruské lodě známé zatím pod názvem Rus. Všimněte si uvnitř "ležících" osob. Muž vpravo má ruku na páce řízení, která je nad místem kapitána (a pilota) lodi.

Lodě Sojuz jsou v tuto chvíli jediným pravidelně fungujícím dopravním prostředkem do vesmíru. Pomalu, ale jistě ovšem zastarávají, proto se již několik let připravuje jejich náhrada. Měla by být výkonnější a nepoužívat se jen jednorázově.

Její podobu ve skutečném měřítku odhalila konstrukční a výrobní společnost Energia poprvé na probíhajícím aerosalonu MAKS v Moskvě. Maketa zachycuje variantu určenou pro odvoz šesti lidí na nízkou oběžnou dráhu Země. V plánu je kromě toho ještě nákladní typ a loď pro dopravu čtyř pasažérů až k Měsíci. Podrobněji jsme o nich psali v tomto článku.

Stejně jako zrušený (a v jiné podobě znovu obnovený) americký Orion má ruská kapsle na Zemi přistávat bez padáku. K dobrždění budou sloužit raketové motory, které se zažehnou přibližně kilometr nad povrchem. Přistání by díky nim mělo být přesnější, tedy méně závislé na rozmarech počasí a také šetrnější. Spolu s novými materiály by to mělo zajistit, že kapsli bude možné využít několikrát. Konstruktéři tvrdí, že by mohla spolehlivě vynést až deset nákladů.

Ovládací páka řízení používaná například při přiblížení lodi k vesmírné stanici. Na obrazovce nahoře běží záznam z přiblížení lodi Sojuz k ISS.

První exemplář nové lodě by prý mohl vystartovat v roce 2015. První ostrý start s posádkou by měl následovat o tři roky později. Samozřejmě dodržení těchto termínů je doslova ve hvězdách. Neoficiálně si nejen představitelé Energie stěžovali, že v poslední době je v ruském kosmickém programu větší než obvyklý nedostatek peněz.

Jasno také stále není kolem názvu lodě. U stánku ji hostesky doslova představovaly jako kosmickou loď, o jejímž názvu nebylo ještě rozhodnuto. Zástupci konstrukční kanceláře používali název Rus, který ve výše citovaném červencovém prohlášení použila i agentura Interkosmos. Ale také si nebyli jisti, zda je opravdu definitivní.

Srovnání dvou generací. Vepředu je skutečný návratový modul Sojuzu, vzadu je maketa jeho nástupce. Kapsle pochází ze stroje Sojuz TMA-13, který byl ve vesmíru od října 2008 do dubna 2009.