Nové AVG s firewallem zajistí vaše soukromí a ochranu dat před zneužitím

  • 74
Brněnská společnost Grisoft výrazným způsobem inovovala svůj antivirový produkt AVG. Přidala k němu totiž firewall, čímž se pustila do nové oblasti. I přesto, že se zatím balíček nachází v beta stádiu, již nyní se svou konkurencí může směle poměřovat. Chcete být pod kompletní ochranou AVG?

Článek si můžete přečíst i v anglickém jazyce a to na stránkách Grisoft.com.

Minulý pátek česká společnost Grisoft, vyrábějící antivirový produkt AVG, oznámila vypuštění nové aplikace s názvem AVG Anti-Virus plus Firewall. Ta se však zatím nachází v beta stadiu a jde o antivirový program s firewallem. Zatím je sice určena k testování, pokud po ní však toužíte, můžete ji bezplatně, na vlastní riziko vyzkoušet. My jsme se jí podívali na zoubek a můžeme říci, že již testovací verze je plně funkční.

Dokonalá dvojice

Společnost Grisoft si je dobře vědoma, že hrozbou pro PC již delší dobu nejsou pouze PC viry a červy. Stále více se uživatelé operačních systémů setkávají s hackery, různými útoky přes síť apod. Počítače, jenž nejsou chráněny firewallem, také podstupují riziko napadení neoprávněnými osobami a stávají se snadným cílem pro zloděje dat. A právě jejich kombinované řešení (tedy antivir + jednoduchý firewall) slibuje uživatelům zajištění ochrany počítačů.

Doposud AVG nabízelo „pouze“ antivirovou ochranu dat na různých úrovních práce se soubory a elektronickou poštou a detekci virů a aktualizace. Avšak s příchodem AVG Firewallu je v systému kompletně hlídána komunikace mezi počítačem a sítí (např. internet, intranet). Mezi hlavní znaky patří - skrytí počítače před slídily z internetu, automatické nastavení pravidel firewallu pomocí konfiguračního průvodce (k dispozici je samozřejmě i ruční konfigurace firewallu s pokročilým nastavením), snadné a intuitivní ovládání a automatické aktualizace. Produkt je určen opračním systémům Windows 98, ME, NT, 2000 a XP.

Instalace je bezproblémová

Po stažení a instalaci produktu - AVG Anti-Virus plus Firewall (16 MB), je zapotřebí potvrdit předdefinované (v instalátoru již vložené) licenční číslo. Licenční číslo beta verze je platné do 15. června 2005. Máte-li však v systému již instalovaný produkt AVG Anti-virus, je zapotřebí zadat nové licenční číslo ručně - 70BETA-TH0QL3-IP-PK-C01-S3-63L-P734. Jinak vám nebude nabídnuta možnost instalace firewallu. Používáte-li aktuálně firewall vestavěný ve Windows XP, budete upozornění, že ho instalátor vypne. Konkurenční firewall je dobré před instalací firewallu od AVG nejprve odebrat. V instalačním průvodci potom nezapomeňte zatrhnout volbu AVG Firewall. Po dokončení instalace je zapotřebí Windows restartovat. Ještě před tím se však zapne Průvodce automatickým nastavením AVG Firewallu.

AVG Anti-Virus plus Firewall

První konfigurace firewallu

V první fázi si průvodce musí „osahat“ váš systém, to znamená detekovat služby a programy v PC. Předdefinovaný režim se od toho ručního liší pouze v tom, že lze zvolit, jaké disky mají být proskenovány. Bohužel si však nemůžete vybrat pouze některé adresáře či soubory v PC.

V dalším kroku vám průvodce na základě prohledání disku nabídne seznam systémových služeb a protokolů v PC. Pro vybrané položky v seznamu bude vytvořeno pravidlo, které definuje způsob komunikace se sítí. Pokud nevíte, pro jaké služby mají být vytvořena pravidla, pokračujte dále. Průvodce totiž zvolí ty, co jsou zapotřebí. V opačném případě, si lze podle názvu služby a jejího popisu definovat vlastní seznam. Doporučujeme ze seznamu vybrat a ponechat označené pouze ty služby a protokoly, které skutečně používáte.

Nyní se přesuňte k dalšímu kroku a definujte, které aplikace potřebují přistupovat na síť. Seznam je opět předvyplněn a jsou v něm zahrnuty takové programy, které AVG zná, považuje za neškodlivé a ví o nich, že pro jejich chod je zapotřebí komunikace se sítí.

Nyní opět klikněte na Další a poté tlačítkem Dokončit nastavení potvrdíte. Nyní se systém automaticky restartuje.

AVG Anti-Virus plus Firewall

Jaké aplikace mají komunikovat se sítí a jaké ne

Po novém startu se zobrazí okno (pokud pouze nedeinstalujete AVG) první spuštění, které vás provede konečnou fázi usazení produktu do systému (nezapomeňte provést aktualizaci dat).

Nyní může některé uživatele překvapit, že aplikace, které dříve pracovaly, aktuálně pracovat nemusí. To se vám však stane v případě, že to ihned půjdete zkoušet. Nám nepracoval např. Maxthon, Opera, Outlook atd (zmíněné programy nebyly AVGéčkem vyvolené). Jakmile však tyto aplikace spustíte, otevře se okno AVG Firewall, jenž vás informuje, že ta a ta aplikace se pokusila o komunikaci se sítí a zda tuto komunikaci chcete povolit. Pokud ji povolíte a budete chtít, aby se vás na to firewall příště již nedotazoval, musíte ještě potvrdit volbu Uložit volbu jako pravidlo a příště se již neptat. Tlačítkem Zobrazit detaily, si navíc lze nechat vypsat doplňující informace o produktu. Zde naleznete údaje, jako je - na jakou vzdálenou adresu se pokouší navázat spojení, typ spojení či směr. Mezi tím se na pozadí systému otevřelo hlavní okno AVG, kde s nachází i firewall.

AVG Anti-Virus plus Firewall

Pokročilá konfigurace firewallu

K firewallu se můžete dostat i prostřednictvím volby Control Center, po pokliku na ikonku AVG v systémové liště Windows. U volby firewall máte k dispozici tři tlačítka. První okamžitě vyřadí komunikaci PC se sítí. Druhé slouží k jeho nastavení a třetí zobrazuje vlastnosti, respektive stav AVG Firewallu. Nejdůležitější nastavení se nachází pod druhým tlačítkem. Zde se totiž konfigurují pravidla. Ta jsou rozebrána velmi podrobně, takže pro každou aplikaci si lze nastavit opravdu přesně to, jak má se sítí komunikovat, a jaké má používat protokoly. To jistě uvítají pokročilí uživatelé a především administrátoři systémů.

Pomoci může i služba Protokolování, která ukládá informace a události AVG Firewallu. Přesně řekne, jaké aplikace byly zablokovány a jaké povoleny. Méně zkušení uživatelé by měli vědět, že v záložce Aplikace mohou zakázat komunikaci některé, dříve povolené aplikaci. Stačí si ji vyhledat v seznamu, poklikat na ni a v menu Akce definovat Blokovat.

AVG Anti-Virus plus Firewall

AVG Anti-Virus plus Firewall

Jaké tedy nové AVG vlastně je?

I přesto, že je produkt ve stádiu beta testingu, již dnes můžeme směle hovořit o zdařilém ochranném systému nejen před viry a hackery. Několik připomínek by se však jistě dalo najít. Firewall by měl být maximálně jednoduchý pro uživatele, kteří problematice komunikace PC se sítí nerozumí a ani rozumět nechtějí. To se do jisté míry podařilo splnit (díky průvodci pravidly), ale někteří uživatelé mohou mít přece jen problémy při rozhodování, zda ta či ona aplikace má se sítí komunikovat či nikoliv. A to už vůbec nemluvíme o tom, kdy je zapotřebí otevřít určitý port, na kterém konkrétní program komunikuje. Neznalí uživatelé se potom omezí pouze na bezhlavé povolování komunikace a v tu chvíli firewall svou funkci přestává plnit. Proto by možná nebylo od věci vytvořit jakýsi seznam nejpoužívanějších „bezpečných“ aplikací - toto je však problém většiny osobních firewallů, nikoliv pouze AVG - či do produktu doplnit podrobnou dokumentaci (k dispozici je pouze strohá nápověda).

Při testu se nám stalo, že Outlook odmítl komunikovat s Microsoft Exchange serverem. Problém jsme vyřešili až přesným nastavením pravidel komunikace firewallu s firemní sítí. Grisoft jde však správnou cestou a jejich firewall svoji úlohu plní, což je podstatné. Plusem je jistě i to, že jde o balíček distribuovaný společně s antivirovým systémem. Jste-li tedy spokojení uživatelé antiviru od AVG, potom by pro vás finální verze AVG Firewallu mohla být zajímavá. Otázkou však zatím zůstává, jaká bude licenční politika nového produktu...