Pioneer XW-NAC3 - 2 iPody, internetové rádio, DLNA, Bluetooth

Pioneer XW-NAC3 - 2 iPody, internetové rádio, DLNA, Bluetooth | foto: Pioneer

Novinky Pioneer: kino ovládané iPhonem a kvalitnější zvuk Bluetooth

  • 39
Novinky společnosti Pioneer potěší zejména uživatele iPodů a iPhonů. Hudbu z nich můžete nejen v relativně vysoké kvalitě přehrávat po drátu i bezdrátově, ale poslouží i k ovládání a nastavení celého kina.

Nové AV receivery, Blu-ray přehrávače, domácí kina a aktivní reprosoustavy pro iPod/iPhone představila v Bratislavě společnost Pioneer. U tradičně konzervativnějšího výrobce překvapil velký krok směrem k internetu a multimediálním zařízením.

S iPhonem na AV receiver

Všechny nové funkce pohromadě naleznete v novém AV receiveru SC-LX 53. Začněme ovládáním. Pomocí aplikace iControl App (zdarma ke stažení v iTunes Store) lze mnoho funkcí a nastavení AV receiveru (a Blu-ray přehrávače) ovládat ze svého iPodu Touch a iPhone.

Pioneer - control app

iControl App - ovládání hlasitosti

Běžné funkce jako hlasitost či volbu vstupů takto můžete řídit i u některých konkurenčních zařízení, iControl App ale šikovně využívá vestavěného akcelerometru, který vnímá otáčení a naklánění iPhonu. S jeho pomocí tak můžete měnit vyvážení hlasitosti v multikanálové konfigurace - náklony "honíte" virtuální kuličku po displeji přístroje a AV receiver dle toho v reálném čase mění nastavení reprosoustav.

Pioneer - control app

iControl App - základní menu

Pioneer - control app

iControl App - výběr zdroje

Podobným způsobem můžete nastavit zdůraznění dialogů a nízkých frekvencí ze subwooferu. Ve druhém případě jste graficky upozorněni, že jste zdůraznění "přepískli", nebudete tak u první filmové exploze nepříjemně překvapeni destrukcí subwooferu. Bezpečnostní omezení je i u regulace hlasitosti, zde to ale výrobce trochu přehnal - při častějších změnách z tichého poslechu na hlasitý si nejspíše probrousíte displej (a vzpomenete si na "vařila myšička kašičku...").

Pioneer - control app

iControl App - vyvážení zvukového prostoru

Pioneer - control app

iControl App - nastavení subwooferu, varování před přílišným zdůrazněním nízkých frekvencí

Ke komunikaci přístrojů je využívána domácí počítačová síť, do které by měla být obě zařízení připojená.

Z iPhonu do AV receiveru

Že by se kapesní přehrávač stal hlavním zdrojem muziky u kvalitní domácí sestavy, zřejmě nikdo nepředpokládá, ale i tak je zde vidět snaha o to "vydojit" z přehrávačů maximum.

Pro iPod je tak připraven speciální vstup a kabel, díky kterému má AV receiver přístup k syrovým digitálním hudebním datům. Jejich převod do analogové podoby tak řeší nesrovnatelně kvalitnější převodníky AV receiveru a v případě kvalitních nahrávek s vysokým datovým tokem (a nejlépe bezztrátovou kompresí) může být výsledný zvuk opravdu výborný.

Potěšitelné je, že receiver bere z přehrávače i "album art" grafiku a dokáže vytvořit obrázkový přehled alb. Na připojené obrazovce tak zobrazí obdobu "cover flow". Případný videosignál je do receiveru veden v analogové podobě, bohužel kompozitním kabelem, což je nejméně vhodná varianta.

Pioneer SC-LX73

AV receiver Pioneer SC-LX53. Mezi již zmíněné novinky patří i Dolby ProLogic IIz procesing, který dokáže virtuálně "zvednout do výšky" čelní reproduktory. Zvukové efekty pak mohou přicházet i z míst, kde má soused nad vámi konferenční stolek.

Zvuk z přehrávačů či telefonů můžete přehrávat i bezdrátově, AV receiver je možné doplnit Bluetooth přijímačem. I v tomto případě lze iPod/iPhone kompletně ovládat dálkovým ovladačem receiveru.

Protože Bluetooth přenos nebyl navržen pro kvalitní poslech hudby a přenos je zatížen silnou kompresí (navíc prováděnou v reálném čase) představil Pioneer funkci Sound Retriever Air (SRA). Ta má alespoň částečně rekonstruovat zvukové informace, které byly při přenosu ztraceny.

Po živé demonstraci se střídavým poslechem s a bez SRA bylo slyšet překvapivé zlepšení reprodukce. Prokoukly jak původně zdecimované vysoké kmitočty, tak se prohloubila prostorová scéna, zlepšila lokalizace nástrojů a byly slyšet detaily, které bez ní nebyly patrné. Trochu alchymie, nicméně s velmi dobrým výsledkem.

Z internetu do AV receiveru

Mimo vestavěného FM a AM tuneru su receiver poradí i s příjmem internetových rádií. Probírat se můžete nabídkou portálu vTuner, případně zadat URL adresy vlastnoručně vybraných (případně i vytvořených) streamů. Přehrávač si poradí s MP3 a WMA streamy, případně *.pls playlisty.

Pioneer - screen shot nastevní SC-LX53

Takhle jednoduše nastavíte seznam vlastních internetových streamů přes webové rozhraní receiveru SC-LX53.

Zejména při jejich zadávání oceníte webové rozhraní receiveru, ke kterému se lze v rámci domácí sítě připojit. Zde snadno zadáte adresy streamů a provedete i různá další nastavení. Konfiguraci přístroje to nepochybně zpříjemní, povzdechnout si však zatím musím nad tím, že součástí rozhraní zdaleka nepokrývá všechny konfigurační potřeby přístroje. Spoustu věcí tak vyřešíte pouze přes grafické rozhraní na obrazovce připojeného televizoru.

HDMI 1.4 pro 3D i zpětný zvukový kanál

Nové receivery jsou vybaveny HDMI 1.4 vstupy a výstupy. Díky tomu si v budoucnu poradí se stereoskopickým obrazem v plném vysokém rozlišení a také podporuje takzvaný "zpětný zvukový kanál".

Jakmile AV receiver připojíte ke kompatibilnímu televizoru, půjde do něj HDMI kabelem (v protisměru) zvuk televizního přijímače. Nemusíte tedy zvuk televizoru připojovat zvlášť, nebo televizní vysílání poslouchat z vestavěných reproduktorů.

A co bylo dál?

Mezi dalšími novinkami nás zaujala domácí kina s Blu-ray přehrávačem. Příkladem budiž BCS-303, který si poradí i s MKV videosoubory, prostřednictvím DLNA přehraje filmy i muziku z počítače a síťových uložišť, kabelem či Bluetooth připojí iPod a iPhone ... a muziku z vloženého CD dokáže převést do MP3 na připojenou USB paměť.

Pioneer iPod repro

Domácí kino s Blu-ray přehrávačem, reprodukcí MKV souborů a připojením k počítačové síti.

Produkty pro iPod/iPhone rozšiřuje trojice aktivních reproduktorových systému. Pozornost si zaslouží XV-NAC3, který umožňuje připojit dva iPody najednou a míchat (i shuffle) muziku z obou najednou. Na párty ideální.

Libovolný kapesní přehrávač připojíte Bluetooth rozhraním, díky SAR i zde dochází k napravování chyb vzniklých kompresí při přenosu.

Lahůdkou je připojení do domácí počítačové sítě, poslouchat tak můžete internetová rádia přes službu vTuner. Díky DLNA zase připojíte veškerou MP3 muziku z počítače, nebo síťového uložiště.

Pioneer XW-NAC3

Pioneer XW-NAC3 smíchá muziku ze dvou iPodů, připojí se k internetovému rádiu, koukne na harddisk ve vašem počítači a snadno bezdrátově připojí třeba telefon.

XV-NAV1 sice nemá Bluetooth a připojení k počítačové síti, ale ukrývá v sobě plnohodnotný DVD přehrávač s HDMI výstupem. Šikovný doplněk televizoru například v ložnici.

A ceny? Ty jsou zatím pouze předpokládané. AV receiver SC-LX53 by měl být za 34 990 Kč, domácí kino BCS-303 za 13 990 Kč a iPod reprosystém XW-NAC3 za 9 990 Kč. Vše včetně DPH.