Steve Ballmer a jeho vize

Steve Ballmer a jeho vize | foto: Roman Všetečka, Technet.cz

Noviny a časopisy do deseti let končí, tvrdí šéf Microsoftu

  • 91
Šéf Microsoftu Steve Ballmer přišel s odvážnou předpovědí. Za deset let již budou podle něho všechna média pouze v elektronické formě, éra potištěného papíru skončí. Řekl to v rozhovoru pro deník Washington Post.

"V příštích deseti letech se celý svět médií, komunikace a reklamy otočí úplně naruby - to je můj názor," uvedl svoji vizi o budoucnosti médií Steve Ballmer. "Za deset let zde nebudou žádná jiná média než ta distribuovaná po internetové síti. Nebudou žádné noviny a časopisy v papírové podobě, vše bude v elektronické formě."

Změny v komunikaci, a v médiích obecně, vidí Ballmer i ve zvýšení interaktivity. "Zatímco můj syn při hraní na XBoxu komunikuje se spoluhráči z celého světa, já si při sledování baseballu v televizi s přáteli online pokecat nemohu," zalitoval Ballmer. Televzní přenos totiž není postaven na IP technologii. Šéf Microsoftu také předpovídá, že v budoucnosti rapidně vzroste počet poskytovatelů obsahu - díky levným a vyspělým technologiím se jím bude moci stát prakticky každý.

Možná ano, možná ne ...
Ačkoli nelze exaktně odhadnout, jak bude mediální scéna vypadat za deset let, je těžké uvěřit, že by se Ballmerova předpověď mohla stoprocentně vyplnit. Konec tištěných médií byl už předpovídán mnohokrát: s příchodem rozhlasu, televize i internetu. Ale tištěná média zatím pokaždé tyto změny ustála. Samozřejmě, musela se proměnit. Když rozhlas připravil noviny o titul nejrychlejšího média, posílil denní tisk svou interpretační roli.

Na druhou stanu je nesporné, že v současné době zažíváme v odvětví komunikačních technologií (kterými jsou média do značně míry podmíněna) éru revolučních i evolučních proměn. Proto je těžké usuzovat, jakým směrem se vývoj vydá. Záležet to bude především na uživatelích, na čtenářích.

Konec papírových médií nenastane, dokud po nich bude poptávka. A je obtížné představit si, že ta by klesla na nulu. Vyžadovalo by to technologii, která by nabízela mobilitu, rychlost, snadnost, přímočarost a láci, kterou potištěný papír nabízí. Něco natolik revolučního, jako byl například stolní počítač (PC) oproti sálovým počítačům.

Amazon již dnes s poměrně značným úspěchem nabízí digitální čtečku elektronických knih. Přestože je zájem obrovský a zařízení bývá vyprodané, poptávku po tištěných titulech zatím neohrožuje. Do hry totiž opět vstupuje cena, která ani na USA není nízká. Navíc například fotografické publikace si lze asi jen stěží na podobném zařízení představit. Více si přečtěte v článku Amazon chce rozjet epochu digitálních čteček elektronických knih. Podobné zařízení si můžete pořídit i v Česku - více v článku Celá knihovna v kapse: test první čtečky elektronických knih v Česku.

Nemožné se stalo skutečností
Přes všechny rozumné argumenty, které stojí proti Ballmerově tvrzení, není od věci brát jej v potaz. Byl to totiž právě Microsoft, který před třiceti lety přišel s tím, že počítač patří do každé rodiny. "Microsoft už před třiceti lety šel za vizí počítač na každém stole, a jak je vidět, vyplatilo se nám to, jsme dnes nejspíš největší softwarová firma na světě," vysvětluje Ballmer, že jedna taková nepředstavitelná revoluce už proběhla.

A není to tak dávno, kdy ojetá "Dva osm šestka AT" s 20 MB harddiskem koupená od překupníka z Německa stála přes 40 000 korun.

Nejspíše má tedy Ballmer pravdu minimálně v tom, že během následující dekády uvidíme nové mediální formáty a jejich kombinace. Bude to ale stačit na pohřbení pěti staletí vlády tisku?


Co si myslíte vy? Napište nám do diskuze.

.

  • Skončí tištěné noviny a časopisy?
  • Budeme si na záchod nosit něco jako elektronické noviny?
  • Co se bude prodávat v trafikách za deset let?

, ,