Meave Leakeyová pečlivě odkrývá novou lebku s označením KNM-ER 62000 u Koobi...

Meave Leakeyová pečlivě odkrývá novou lebku s označením KNM-ER 62000 u Koobi Fora v severní Keni. | foto: National Geographic

Historie člověka se změní. Na začátku bylo více větví

  • 147
Ve vědeckém světě převládá názor, že první rod, který se mohl pyšnit označením Homo, člověk, byl Homo habilis. Nyní se zdá, že byla potvrzena dlouho neuznávaná teorie o dalším druhu Homo, který tu s prvním byl zhruba ve stejnou dobu. Mohou za to nálezy, popsané v prestižním časopise Nature.

Nové poznatky, zveřejněné ve čtvrtek, podle všeho potvrzují teorii o dalším druhu člověka, který byl na světě v době kolem dvou milionů let před naším letopočtem. Doplňuje tak dosud známé druhy Homo habilis (člověk zručný) a pozdější Homo erectus (člověk vzpřímený) a někdy uváděný Homo ergaster (člověk dělný).

První lidé

Homo habilis 
Východní a jižní Afrika (Keňa, Tanzanie, JAR), před 2,7-1,5 mil. let 

Homo rudolfensis 
Východní Afrika, před 2,4-1,8 mil. let 

Homo ergaster 
Východní a jižní Afrika, před  1,8-1,4 mil. let 

Homo erectus 
Afrika, Asie, před 1,8-0,5 mil. let 

Zdroj: Wikipedia

Vědci vycházejí z nálezů obličejových částí z let 2007 až 2009, objevených výzkumníky z Koobi Fora Research Project. Nové kosti byly objeveny asi šest kilometrů od nálezu části lebky z roku 1972, která dala vzniknout teorii o druhu Homo rudolfensis (podle původního názvu jezera, u nějž byla fosilie objevena). Ten by se tak mohl zařadit po bok Homo habilis a erectus mezi první obyvatele naší planety druhu Homo.

Zpráva ve vědeckém časopisu Nature chce dokázat teorii, že lidská rasa mohla mít základ i v další větvi sahající téměř dva miliony let do minulosti.

Proslulá Leakeyova rodina paleontologů tak usuzuje na základě testů pomocí počítačové tomografie na vzorcích lebky objevené v roce 1972 v kombinaci s nově objevenou dolní čelistí (označována jako KNM-ER 60000).

Záhadná tvář

Antropologům dosud již více než čtvrt století nedával spát nález části lebky z roku 1972 u keňského jezera Turkana (dříve Rudolfovo), označovaný kódem KNM-ER 1470. Ta nebyla dost veliká, aby bylo možné říci, že spolu s Homo habilis a později erectus obýval zemi ještě jiný druh Homo, ale časování a některé znaky napovídaly, že by tomu tak mohlo být.

Vědce zarážel především talířovitý obličej a také větší mozek. Chyběly však další důležité části, jako je třeba čelist, které by hypotézu potvrdily, a tak byl nález spíše řazen k mutaci Homo erectus. To se nyní patrně změní.

Podle šéfky výzkumného týmu v Keni Meave Leakeyové nálezy ukazují, že tu kdysi vedle větve, která nakonec vedla k moderním lidem, byly ještě dva další druhy lidí. Jeden z výzkumníků řekl, to nebyli naši přímí předkové, které nazýváme Homo erectus, ale spíše jejich velmi vzdálení bratranci.

"Nové objevy slavných paleontologů jsou důkazem, že dříve 'záhadná tvář' představovala samostatný druh," říká na serveru Bend Bulletin spoluautor studie Fred Spoor z Institutu Maxe Plancka v Německu. Zanikl však před více než milionem let ve slepé evoluční uličce.

Leakeyovi přitom již mají v ruce další fosilii, která by mohla ukazovat, že zde v té době existoval ještě další druh Homo.