iPad by mohl v budoucnu ukázat tělo z tekutého kovu

iPad by mohl v budoucnu ukázat tělo z tekutého kovu | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Nový iPad by mohl být z tekutého kovu a přibrat OLED displej

  • 173
Již necelý rok má Apple exkluzivní přístup k materiálu, který se nazývá tekutý kov. Má velice zajímavé vlastnosti, které umožní zlehčit a zodolnit přístroje u kterých je použit. Spekuluje se také, že Apple v iPadu 3 využije OLED displeje od Samsungu.

Plná zajímavých a nejmodernějších technologií by mohla být další generace tabletu iPad, pokud Apple využije možnosti, které má.

V létě minulého roku podepsal exkluzivní smlouvu se společností Liquidmetal Technologies, která vynalezla speciální materiál. Jeho výrobce jej nazývá tekutý kov a zatím jste je mohli najít ve věcech, jako jsou golfové hole, tenisové rakety nebo hodinky Omega. NASA jej využila pro projekt Genesis. Apple, který je nyní spoluvlastníkem firmy, má výhradní právo pro jeho využití ve spotřební elektronice.

A čím je tento materiál zajímavý?

Tekutý kov má dvojnásobnou tvrdost v porovnání s Titanem a přitom je při stejném objemu zhruba na polovině hmotnosti oceli. Je tedy i o něco lehčí než Titan.

Amorfní struktura kovových slitin, které jsou souhrnně označovány jako tekutá či kovová skla (a mezi ně patří i zmiňovaný Liquidmetal), propůjčuje těmto slitinám ještě další unikátní vlastnosti.

Například je s nimi možné pracovat jako s plasty, protože mají nízký bod tání. To umožní jednodušší tvarování a tím pádem i tenčí pouzdra či šasi přístrojů. U klasických kov, které mají krystalickou strukturu, toto samozřejmě možné není.

Téměř zázračně pak zní i další přednosti materiálu, jako je odolnost vůči korozi. Díky již zmíněné tvrdosti, vyplývající z jeho struktury, je tekutý kov těžké poškrábat. Je také dobrým vodičem elektřiny i tepla.

Zásadní nevýhodou však může být cena, neboť slitina využívá některé drahé materiály.

Displej z organických diod

Další zajímavou novinkou v budoucím iPadu by mohl být displej s technologií AMOLED (active-matrix organic light-emitting diode). Využívá organických diod, které nepotřebují podsvícení, neboť si světlo vytvářejí sami.

AMOLED se již zabydlel v řadě mobilních telefonů a MP4 přehrávačů. Ty však mají displeje pouze s úhlopříčkou několik málo palců. V případě iPadu by šlo o minimálně dvojnásobné rozměry. A to opět znamená výrazně vyšší cenu.

Podle deníku Korea Herald bude nový displej pro Apple vyrábět Samsung.

Doposud iPad využívá klasické LCD displeje s technologií IPS, která mimo jiné umožňuje široké úhly pohledu bez změny kontrastu a barevnosti.