Nikon S10

Nikon S10

Nový Nikon fotí i z úhlů, kam se jiné foťáky ani nepodívají

  • 6
Na Nikonu S10 je zajímavá především jeho netradiční konstrukce. Díky ní lze s tímto kompaktem fotit z žabí perspektivy stejně dobře jako z pozice nad hlavou. Jaký je nový Nikon s desetinásobným zoomem?

Silné optické přiblížení (řádově až desetinásobné) se nám pomalu přesouvá z velkých EVF ultrazoomů do kategorie téměř kapesních modelů. Tento trend odstartoval Panasonic TZ1 a na tuzemský trh uvedl zajímavý model i Nikon, a to s označením Coolpix S10. Jaké tento expoziční automat poskytoval snímky?

Nikonu se podařilo poslat na trh zajímavou kombinaci téměř kapesního modelu a ultrazoomu. Novinka Coolpix S10 je sice skutečně relativně malá, ovšem jenom málokterá kapsa by udržela její váhu (hmotnost modelu je celých 280 gramů…).

Jinak se model vrací svým designem k originálním „přepůleným“ modelům, se kterými byl na trhu Nikon poprvé úspěšný již na konci minulého století. Dnes již sice tento design nepůsobí tak neobvykle a spíše bude pro některé uživatele znamenat složitější manipulaci při fotografování – na druhou stranu některé výhody tento systém otočného kloubu přibližně ve třetině délky modelu jistě má. Samotné tělo a objektivová část se navzájem vůči sobě otočí až o 270 stupňů, takže fotografování i hůře dostupných objektů nebo snímání z ruky nad hlavou třeba při koncertě vám nebude dělat žádný problém.

Silný Nikkor

Nejdříve se podíváme na část, která je na S10-ce určitě nejzajímavější, a to na objektiv Nikkor. Ten totiž nabízí nejenom veliké optické přiblížení (až 10x optický zoom), ale především zdobí tuto na první pohled nenápadnou optickou soustavu vynikající světelnost. V celém rozsahu zoomu má světelnost hodnotu F3,5, což oceníte především na nejdelším ohnisku, kdy je tato hodnota skutečně špičková.

Expoziční automat

Tento šestimegapixelový model je pouze expozičním automatem, což se nebude pravděpodobně líbit kreativnějším fotografům, na druhou stranu najdete v Menu celou řadu přednastavených scén (například portrét, krajina, sport, ohňostroj nebo noční krajina), které vás dovedou přesně ke správné expozici. Potěšila nás možnost manuálně kalibrovat teplotu bílé, a to přestože ji Nikon trefoval dobře i v automatickém režimu. Z dalších funkcí určitě nepřehlédněte režim panoramatického snímání, kdy máte neustále přehled, jak bude vypadat výsledná „sešitá“ fotografie.

Rozsah expozičních časů je dostatečný: od 1/1000 do dvou sekund (v některých režimech automatika nastaví i čtyřsekundovou expozici). Nechybí ani sekvenční snímání a praktické funkce BSS (Best Shot Selector, kdy fotoaparát sám vybere nejlepší fotografii z řady snímků) a D-lighting (prosvětlení tmavších částí snímků). Zejména druhá funkce často umožní vyhnout se použití blesku, který někdy objekty spíš "vypálí", než osvětlí.

Malý joystick

Na kovovém těle modelu najdete pouze několik tlačítek, jak to bývá u expozičních automatů zvykem. Ocenili jsme přímé tlačítko pro portrétní ostření (Face Priority), nacházející se na otočné části se zabudovaným objektivem hned vedle tlačítka aktivujícího stabilizaci obrazu. Prvním uvedeným tlačítkem zaktivujete v režimu prohlížení i zmíněnou funkci D-lighting. Centrum ovládání (kromě spouště, tlačítka vypnutí/zapnutí modelu a ovládání zoomu) je umístěno nad LCD displejem. Postupně pomocí čtveřice tlačítek mažete snímky, vstoupíte do Menu, do nabídky přednastavených scén a nakonec přepínáte mezi režimy fotografování a prohlížení.

Na zadní straně také najdete relativně mrňavý joystick, který vám umožní rychle procházet přehledným, do češtiny lokalizovaným Menu a nastavovat režimy blesku a ovládat samospoušť i makro režim. Bohužel je ovládání joystickem trochu nepřesné a obáváme se, že častým používáním se jeho funkcionalita ještě zhorší.

Rychlost modelu

V následující tabulce máte přehledně uspořádané údaje o rychlosti jednotlivých přístrojů. Startem je myšlena rychlost pořízení prvního snímku po zapnutí přístroje. Druhé foto označuje čas, za který je přístroj schopen vytvořit druhou fotografii. Sekvenční foto testuje údaj o rychlosti snímání v rámci kontinuálního fotografování sekvence snímků. Zoom udává rychlost, za jakou je schopen aparát přejít z nejmenší do největší ohniskové vzdálenosti. Údaje jsou v sekundách nebo snímcích za sekundu (fps).

Start Druhé foto Sekvenční snímání Zoom
2,7 s

3,9 s

1,3 fps

1,6 s

Kvalita snímků

Na následující dvojici snímků si můžete názorně prohlédnout sílu desetinásobného optického zoomu. Objektiv Nikkor s přehledem "překonal" délku Václavského náměstí v Praze. Navíc je vidět na druhém snímku, že je dostatečně jasný, a to především díky výborné světelnosti na nejdelším ohnisku. Oba záběry jsme pořídili s aktivovanou stabilizací obrazu.

Širokoúhlý záběr (Nikon S10)

Nejkratší ohnisko (38 mm)

Teleobjektiv (Nikon S10)

Nejdelší ohnisko (380 mm)

Co se týká kvality snímků, tak měl tento Nikon největší problémy se šumem. Ten jsme totiž objevili již při hodnotě 200 ISO, hodnoty 400 a 800 ISO bychom ani nedoporučovali příliš využívat, protože při této citlivosti je již zrnitost snímků značná (klikněte si na ukázku snímku v originálním rozlišení, kde je zrnitost dobře pozorovatelná).

ISO 50 (Nikon S10)

ISO 50

ISO 400 (Nikon S10)

ISO 400

ISO 800 (Nikon S10)

ISO 800

Další ilustrační fotografie:

Na snímku pořízeném v noci je opět pozorovatelná silná zrnitost, na další fotografii "Protisvětlo" nelze zase přehlédnout fialové kontury na okrajích věže, což znamená, že chromatická aberace byla na snímcích v menší míře přítomna.

Noční snímek

Noční snímek

Protisvětlo

Protisvětlo

Turisté

Turisté

Proč ho koupit?
otočný objektiv, kvalitní optická soustava, stabilizace obrazu
Proč ho nekoupit?
šum od 200 ISO, pomalejší AF, ergonomie
Kdy?
v prodeji
Za kolik?
9 400 Kč

Závěr

Model Nikon Coolpix S10 představuje zajímavou kombinaci kvalitní optiky a (téměř) kapesního automatu. Přestože bychom mohli fotoaparátu vytknout například pomalejší autofocus nebo ne zcela ideální ergonomii, tak S10 poskytuje velice solidní obrazové výsledky (vytknout lze výrazněji především šum od 200 ISO) a snad kromě nočního snímání jsme byli se získanými fotografiemi spokojeni.

Vyzkoušejte si katalog digitálních fotoaparátů.


Témata: teleobjektiv