Logo programu Mystic z prezentace, kterou Washington Post předal Edward Snowden

Logo programu Mystic z prezentace, kterou Washington Post předal Edward Snowden | foto: NSA via Washington Post

NSA archivuje hovory celé jedné země. A neplatí za autorská práva

  • 12
Americká špionážní služba NSA používá systém, který nahrává všechny telefonické hovory v jedné blíže neupřesněné cizí zemi a uchovává je pak 30 dní. Existují i plány rozšířit systém na další země, tvrdí materiály uvolněné Edwardem Snowdenem. A také ukazují, že tajný program má "ukradené" logo.

NSA a Snowden

První únik informací svědčící o masivním sledování lidí z celého světa vynesl Edward Snowden začátkem června. Zatímco americká vláda usiluje o vydání Snowdena ukrývajícího se na moskevském letišti, na jeho podporu vystoupila řada odborníků. Sledování se pod záminkou lepší ochrany proti terorismu zcela vymklo kontrole, domnívají se.

Mezitím vyšlo najevo, že NSA  v rámci programu XKeyscore sleduje na internetu prakticky vše, i když data o této aktivitě si uchovává obvykle jen omezenou dobu.

Edward Snowden rozvířil debatu o sledování NSA.

Americká špionážní agentura NSA se nebojí velkých úkolů. Už před třemi lety uvedla do provozu systém, který dokáže uložit a po omezenou dobu uchovávat všechny telefonní hovory jednoho nejmenovaného státu, uvádí list Washington Post.

Pracoval jako obvykle v podobných případech s údaji, které mu předal v Rusku se skrývající Edward Snowden, bývalý zaměstnanec firmy pracující pro NSA. Pravost informací se pak redakci podařilo ověřit i z jiných zdrojů.

Podle nich se zdá, že program nazvaný MYSTIC už je nyní patrně v provozu v ještě větším měřítku. Podle rozpočtových zpráv totiž NSA požádala o jeho rozšíření na dalších několik zemí, zřejmě celkem šest. List na přání amerických představitelů vypustil ze svého článku podrobnosti, podle nichž by bylo možné určit, o kterou zemi se jedná a ve kterých dalších státech se nasazení systému zvažuje.

Systém nahrává "úplně každý hovor" v dané zemi a uchovává je 30 dní. Ve chvíli, kdy se tak podaří odhalit "předmět zájmu", agenti mají okamžitě k dispozici úplnou historii kontaktů a pohybu daného člověka či telefonu.

Této vlastnosti si tajné služby z pochopitelných důvodů velmi cení, a proto také dochází k rozšiřování tohoto původně prý jen ojedinělého projektu i na další země. Vysoký manažer programu jej pro Washington Post přirovnal ke stroji času, který umožňuje zpětně přehrávat jakékoli hovory, aniž by bylo potřeba identifikovat cíl sledování předem.

Datové centrum pro miliony a miliony hovorů

"Zprávy v médiích o našich legitimních technikách poškozují americké zájmy!"

mluvčí NSA

Jen zlomek procenta zachycených a nahraných telefonátů projde nějakou analýzou, přesto jde v absolutních číslech o značné objemy. Každý měsíc posílají k analýze a k dlouhodobé úschově miliony sestřihů telefonátů, dodal list. Rozsah operace je jedním z hlavních důvodů, proč NSA v Utahu staví nové datové centrum.

Mluvčí NSA Vanee Vinesová řekla The Washington Post, že "pokračující a selektivní články o konkrétních technikách používaných pro legitimní americké zahraniční zpravodajské aktivity velmi poškozují národní bezpečnost USA a našich spojenců". Podle jiných pracovníků agentury budou náklady na odstranění Snowdenem způsobených škod řádově v miliardách dolarů.

Porušení autorských práv jako třešnička na dortu

Do škod bude možná muset započítat i náklady na vyrovnání s výtvarníkem Donem Maitzem. Jak zjistilo rychlé internetové pátrání několika zvědavců, jako logo programu MYSTIC (viz záhlaví článku) podle uniklých materiálů NSA použila jeho obrázek čaroděje, jemuž jen na konec hole nasadila mobilní telefon.

Manželka autora na Twitteru pak napsala, že obrázek rozhodně není volně použitelný a je chráněn autorským právem. Použití a úprava snímku je samozřejmě v tomto kontextu zanedbatelná záležitost, ale je to bezesporu přestupek. Pod politiku "férového užití" ("fair use") se použití fantasy snímku jako loga tajného programu na odposlouchávání celé jedné země schová těžko.

,