NSA měla v plánu infikovat aplikace v Google Play a skrze ně pak sledovat...

NSA měla v plánu infikovat aplikace v Google Play a skrze ně pak sledovat uživatele | foto: thedailysheeple.com

Špionážní výměna: Němci sdílí informace s NSA výměnou za šmírovací program

  • 13
Podle deníku Die Zeit se německá zpravodajská agentura BfV zavázala sdílet svá data s americkou NSA. Výměnou za to obdrží licence na software XKeyscore. Sdílená data mohou zahrnovat i informace o německých občanech.

XKeyscore

Program americké tajné služby NSA ke sledování aktivit na interentu

Více informací v prezentaci, kterou vynesl Edward Snowden v roce 2013 a reportéři ji publikovali o rok později.

Přísně tajná prezentace o programu XKEYSCORE měla být odtajněna až v roce 2032.

V původně přísně tajných dokumentech, vynesených Edwardem Snowdenem a publikovaných v The Guardian, byl popsán i program XKeyscore. Ten jednak sbírá a ukládá obrovské množství dat o veškeré komunikaci na internetu, a zároveň umožňuje tato metadata analyzovat a prohledávat. Právě o tuto funkcionalitu zřejmě měla velký zájem právě BfV, německá kontrarozvědka, a po dohodě z dubna 2013 se jí dočkala.

Tato agentura sama o sobě nesmí využívat hromadného sběru dat (na rozdíl například od německé rozvědky BND) a zaměřuje se na sledování jednotlivých podezřelých pouze na území Německa, k čemuž potřebuje souhlas speciální komise parlamentu. Výsledkem takových operací jsou však kromě konkrétních dat – obsahu vybrané emailové komunikace nebo telefonních hovorů, jako vedlejší produkt i rozsáhlá metadata, údaje o tom s jakými telefonními čísly dotyčný komunikoval a podobně. Analýzou těchto hromadných údajů se následně dá získat spousta dalších užitečných informací. 

Takto funguje XKeyscore

Bez speciálního softwaru to ale představuje náročnou činnost, které se proto BfV do roku 2013 vyhýbala. XKeyscore zřejmě pomohl problém úspěšně vyřešit a značně rozšířil možnosti agentury – z původně tajných údajů o rozpočtu BfV pro rok 2013 vyplývá, že pro účely nové divize mělo být nabráno 75 nových zaměstnanců pro „masovou analýzu internetového obsahu“.

Za software informace o občanech

NSA však tento nástroj zjevně neposkytla „zadarmo“. V nyní publikovaném dokumentu, podepsaným zástupci NSA, BND a BfV, je napsáno, že německá služba bude výměnou za poskytnutí softwaru „do maximálního možného rozsahu sdílet s NSA všechna data, která jsou relevantní k jejímu poslání“. Ačkoli je tato věta velmi vágní, nemusí nutně znamenat nic děsivého – Die Zeit jako příklad možné praxe uvádí časté příchozí hovory z čísla v Afghánistánu u Islamisty, žijícího v Německu – toto telefonní číslo by pak agentura předala NSA. 

BfV: Spolkový úřad na ochranu ústavy (Bundesamt für Verfassungsschutz), má za úkol bránit zemi proti hrozbám vůči demokracii a bezpečnosti státu. Zajišťuje kontrarozvědnou činnost, sledování osob podezřelých z terorismu a další.

BND: Spolková zpravodajská služba (Bundesnachrichtendienst), německá zpravodajská služba s vnějším polem působnosti (rozvědka). Brání zemi před zahraničními hrozbami. Na rozdíl od BfV provádí hromadné sledování a sbírá obrovské množství metadat. Podle Die Zeit je pak předává v rámci spolupráce NSA.

Velkým problémem je ale to, že nikdo kromě BfV samotné zřejmě netuší a nemá dohled nad tím, jaké konkrétní informace v rámci této dohody americké agentuře poskytla a poskytuje. Tehdejší spolkový komisař pro ochranu dat Peter Schaar, stejně jako člen zmíněné parlamentní komise si postěžovali, že o využívání XKeyscore se dozvěděli až když se BfV sami dotázali – poté, co se o samotné existenci programu dočetli v médiích díky Snowdenovi. Vzhledem k zaměření agentury je navíc možné, že se jedná i o informace o německých občanech. Tento zmatek je podle Die Zeit způsoben i nejasnými zákony

Rozporuplné je prý třeba i to, zda má BfV vůbec pravomoc sbírat a ukládat dodatečná metadata, stejně tak zda měl být komisař Schaar zasvěcen do tajné dohody. BfV trvá na tom, že jednala plně v souladu s německými zákony a sama má být kontrolována jen pověřenou parlamentní komisí, proti čemuž se Schaar ohrazuje i kvůli tomu, že při testování XKeyscore byla použita reálná data z operací BfV. V rámci zhodnocení možností programu byla přitom nutná přítomnost zaměstnanců, kteří neměli dostatečnou bezpečností prověrku k přístupu k takovým informacím.

Podle Die Zeit přitom i interní komunikace BfV poukazuje na to, že lidé uvnitř agentury si uvědomovali, že tyto testy mohou mít „dalekosáhlé právní následky“. Poznámky z vyjednávání s NSA pak zmiňují, že „některým požadavkům NSA není možno vyjít vstříc, protože tomu brání německé zákony“, ale že americká agentura chce, aby byl jejich software „využíván produktivně“ a požadují po Němcích jasné výsledky.

Aktualizace: Do článku jsme doplnili informace o programu XKeyscore.