Na herní supernotebooku Eurocom X7 si zahrajete vše, stojí však jako sbírka...

Na herní supernotebooku Eurocom X7 si zahrajete vše, stojí však jako sbírka herních konzolí. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Hráčův sen: dvě grafické karty GTX980M v jednom supernotebooku

  • 69
NVidia GTX980M je nejvýkonnější mobilní grafická karta současnosti. Podle výrobce přináší špičkový desktopový výkon do mobilního prostředí. Jako první v Česku jsme vyzkoušeli supernotebook Eurocom, do kterého výrobce tyto karty instaloval rovnou dvě. Ve SLI zapojení dávají doslova ďábelský výkon.

Herní notebooky vždy hrály z hlediska výkonu až druhou ligu po herních desktopech. Mobilní čipy nedosahovaly výkonů těch „plnohodnotných“ a ty „plnohodnotné“ by se pro změnu ve stísněných prostorech přenosného stroje rychle přehřály. Kdo chtěl opravdu výkonný herní stroj, musel si koupit desktop.

Náskok desktopových grafik se postupně snižuje a zatímco v roce 2010 dosahovala GTX480M zhruba 40 % výkonu GTX480, v roce 2012 dosahovala mobilní grafika GTX680M již 60 % výkonu GTX680. Když Nvidia v říjnu letošního roku představila nový čip GTX980M, potěšila informací, že má dosahovat až 75 % výkonu desktopového GTX980. Pro představu: mezi loňskou mobilní GTX880M a letošní GTX980M je nárůst výkonu zhruba 40 %. Toť oficiální informace výrobce.

Co je to SLI?

Ve dvou se to lépe vykresluje

Scalable Link Interface (SLI) je technologie, kdy si dvě (výjimečně více) grafické karty rozdělí práci při renderování jedné grafické scény. Podřízený čip (slave) odešle hotovou svoji polovinu práce nadřízenému čipu (master) a ten obě části spojí do jednoho obrazového snímku a pošle na displej nebo externí zobrazovač. Nadřízený čip zpravidla počítá horní polovinu obrazu, podřízený dolní polovinu.

Jako první v Česku jsme vyzkoušeli notebook Eurocom X7 s dvojicí nových GTX980M ve SLI zapojení. Je to herní notebook pro nejnáročnější hráče. Pro ty, kteří jezdí hrát na turnaje nebo se schází na herní víkendy s kamarády a nechce se jim převážet velký herní počítač.

Pod pokličkou Eurocom X7

Výkonné grafické čipy samozřejmě musí mít odpovídající zázemí. V případě testovaného notebooku je to procesor Intel Core i7-4810 MQ (Haswell) na 2,8 GHz. Osazeny byly dva 8GB DDR3 moduly operační paměti Crucial, systém Windows 8.1 běžel na 240GB SSD disku Crucial a jako datový sklad slouží 1TB pevný disk Samsung SpinPoint s 5 400 ot./m.

Zobrazení má na starosti 17" matný LCD displej s LED podsvětlením a rozlišením 1 920 × 1 080 obrazových bodů z produkce LG/Philips Display. Konektivitu zajišťuje 1GBit LAN a wi-fi standardu 802.11n. Škoda, že není osazen kartou s nejrychlejším standardem 802.11ac, takovýto stroj by si ji zasloužil.

Akumulátor má solidní kapacitu 89 Wh, notebook však utáhl v běžném provozu jen necelé dvě hodiny. Výkonné komponenty mají z logiky věci vyšší spotřebu, úsporná integrovaná grafika procesoru byla zamčená a tak nešlo využít systém Optimus pro přepínání do úsporného režimu. Čas měření navíc zkresluje fakt, že v době testu byl k dispozici pouze vzorek s předprodukční verzí BIOSu, který zapříčinil, že nešel ztlumit jas displeje a stále zářil na 100 %, což se na spotřebě negativně odrazilo. Zkoušet funkčnost technologie Nvidia Battery Boost, která má dobu hraní na akumulátor prodloužit, tak ani nemělo smysl. Při SLI zapojení jdou energetické úspory stranou.

Porty na zadní stěně se dnes často nevidí, i když je to praktické umístění. Zde HDMI a 2 USB 3.0 porty. škoda, že chybí DVI výstup. Povšimněte si mohutných výdechů vzduchu z chladičů.

A když jsme u spotřeby, bez zátěže si notebook řekl zhruba o 95 - 120 W, při plném zatížení spotřeba vyrostla na 260 - 285 W. Největší podíl na ní má dvojice grafických čipů, jejichž projektovaný ztrátový tepelný výkon může být až 122 W (pro jeden čip). Teplota grafických čipů se při dlouhodobém vytížení pohybovala mezi 79 a 84 °C, procesor pak mezi 86 a 98 °C (maximální povolená provozní teplota tohoto procesoru je 100 °C).

Palmresty přitom mají příjemných 25 - 33 °C, klávesnice 32 - 37 °C a teprve prostor nad klávesnicí se rozehřívá až ke 44 °C. X7 rozhodně nepatří mezi tiché notebooky, i bez zátěže jsou ventilátory v provozu, ale vydávají akceptovatelný hluk. Při vysokých zátěžích již chladí hlasitě a z mohutných chladičů vane opravdu horký vzduch. V rachotu akčních her nebo se sluchátky na hlavě však hluk rušit nebude.

Skvělé výsledky výkonových testů

Nebudeme to oddalovat, grafický výkon je to, co nás zajímalo nejvíce. Výsledky testů shrnujeme v tabulce. Nutno podotknout, že je to poprvé, co jsme na notebooku viděli plynulé renderování testu Firestrike.

Výkonové testy GPU
3D Mark - Firestrike  8 278 bodů
3D Mark - Firestrike Extreme  4 282 bodů
3D Mark - Sky Diver21 720 bodů
3D Mark - Cloud Gate23 200 bodů
3D Mark 1111 130 bodů
3D Mark 11 (Full HD)  4 175 bodů
Cinebench 11R - OpenGL  67,76 fps
Cinebench 15 - Open GL109,88 fps

Naměřený výkon je pro přenosný počítač opravdu nevídaný. Zahrát si na něm můžete jakýkoli nejnovější herní titul a ještě se budete moci rozmazlovat vyššími kvalitativními nastaveními.

Porovnání výsledků v testu Cinebench R15. Oranžový výsledek mí na svědomí testovaná sestava.

Samozřejmě, v desktopovém světě se ke stejnému výkonu dostanete za menší peníze, ale pokud oceníte mobilitu, je to jedna z mála cest.

Benchmarkovými testy jsme samozřejmě prověřili i zbytek systému.

Výkonové testy - celý systém
PC Mark 08 - Home4 140 bodů
PC Mark 08 - Home (Open CL)4 931 bodů
PC Mark 08 - Creative4 406 bodů
PC Mark 08 - Creative (Open CL)6 007 bodů
PC Mark 08 - Work3 571 bodů
PC Mark 08 - Work (Open CL)5 139 bodů
Cinebench 11R - CPU test  7,58 bodů
Cinebench 15 - CPU test   698 bodů
GeekBench 2.411 610 bodů
GeekBench 3 - jedno jádro  3 429 bodů
GeekBench 3 - všechna jádra13 003 bodů

Výsledky odpovídají výkonnému procesoru, dostatku rychlé paměti a SSD úložišti, ale ty naleznete i u dostupnějších modelů. Hlavní síla testovaného stroje je právě v grafickém výkonu.

Barevná klávesnice, zvuk od Onkya a Thunderbolt

Eurocom X7 není žádný drobeček, ve svém „nejtlustším“ místě má 5,5 centimetru a váží 4,43 kg. K tomu je třeba ještě připočíst více než kilogram na napájecí adaptér.

Podsvětlení klávesnice lze měnit ve třech pásech, na výběr je celá barevná paleta.

Rozhodně to však není žádná krabicoidní obluda. Sestřižené rohy, červené LED osvětlení zadních rohů (lze vypnout) a plnobarevně podsvětlená klávesnice z něj činí vzhledově příjemné zařízení. Na omak hebký plast kryjící displej se pod tlakem prohýbá, povrchová úprava úprava okolí klávesnice je příjemně hrubá, nevznikají tak na něm otisky prstů. Ty však díky čtečce můžete použít pro přihlašování do systému.

Na prvé straně je umístěna DVD mechanika (Blu-ray jen za významný příplatek), dva USB 3.0 porty, kombinovaný e-SATA/USB port a ThunderBolt pro extrémně rychlé připojení periferií, včetně monitorů.

Displej je výborný, díky matné povrchové úpravě divák netrpí odlesky okolních světel, příjemně široké jsou i pozorovací úhly. Zvukovou číst dodala společnost Onkyo a příjemně nás překvapila. Nesnaží se tlačit na pilu v oblasti basů, ale nabízí živý, plný, barevný a dynamický projev s výrazným vokálem. Seriózní posluchači připojí lepší externí reproduktory nebo sluchátka, ale jinak je zvuk v rámci rozměrových možností velmi zdařilý.

Na levé straně naleznete zvukové vstupy a výstupy, slot pro SDHC karty, 1GBit ethernet a očko pro zámek Kensington.

Menší kritiku si zaslouží vestavěné kamery. Ano, jsou dvě - jedna míří na uživatele a druhá opačným směrem. Obě však výrazně šumí a zrní, obraz je sytě barevný, ale snahou o elektronické čištění a doostřování trochu působí jak malovaný pastely.

Závěr: hodně výkonu za hodně peněz

Nové nejvýkonnější grafické čipy si u nás v X7 odbyly českou testovací premiéru. Bylo nám ctí. Ve SLI zapojení předvedly v mobilním stroji zcela bezprecedentní grafický výkon.

Eurocom X7 je poctivý kus železa, u kterého nám, mimo vyššího hluku chlazení, vadil snad jen hůře fungující touchpad, který je však u takového stroje jen nouzovým a minimálně používaným řešením. Námi testovaná konfigurace přijde na zhruba 95 000 Kč, vše si však můžete v konfigurátoru společnosti Goldmax.cz zvolit dle úvahy (základní konfigurace začíná na 38 995 Kč).

Otázkou jen zůstává, zda se nakonec za takové peníze nevyplatí koupit PS4, Xbox One, spoustu příslušenství a hromadu her. To však za vás nikdo nerozhodne.