Kočka vs. Internet - jeden z populárních komiksů The Oatmeal

Kočka vs. Internet - jeden z populárních komiksů The Oatmeal

Absurdní bitvu o komiksy, charitu a medvěda právník vzdal, web se baví

  • 32
"Napodobujete charitu!" "Vaše matka spí s medvědy." V jedné z nejabsurdnějších bitev současného internetu bojuje kreslíř populární webového komiksu The Oatmeal s právníkem specializujícím se na internetové právo. Každým dalším krokem právníka dostávala tato taškařice obrátky. Zároveň ukazuje na mnohé absurdity týkající se autorského práva a dynamiky internetu.

Humor je vážná věc. V zábavných obrázcích se točí nemalé peníze a servery nabízející lačným čtenářům každodenní dávku rozptýlení si dávají záležet na tom, aby u nich bylo vždy dostatek obsahu. Někdy i za cenu toho, že dovolí uživatelům nahrávat obsah cizí, bez odkazu či uvedení původního tvůrce.

Matthew Inman se nebojí stát si za svým názorem - svůj názor, že Tesla je největší vynálezce a Edison mu nesahá ani po kotníky, si hájil způsobem jemu blízkým - ostře ironickým a svérázně vtipným komiksem nevyhýbajícím se konfrontačním hyperbolám

Kočka vs. Internet - jeden z populárních komiksů The Oatmeal

Matthew Inman, autor populárního komiksu The Oatmeal, byl dlouhodobým porušování autorských práv ze strany jednoho takového serveru - FunnyJunk otrávený již v minulosti. Postěžoval si tedy na blogu svým fanouškům: FunnJunk stahuje moje obrázky, přidá k nim svoje reklamy a když je na to upozorním, dělá, že za nic nemůže, účtuje si ale statisíce dolarů za reklamy.

FunnyJunk na toto (podle názoru redakce podložené) nařčení reagoval dvěma způsoby:

  • rozeslal všem svým uživatelům upozornění, že autor The Oatmeal chce "zažalovat a zavřít FunnyJunk" a přímo je žádá, aby jej "kontaktovali jakýmkoli způsobem"
  • odstranil některé z neodkázaných komiksů, na které The Oatmeal upozorňoval

Nutno říci, že do této chvíle šlo jen o celkem standardní "výměnu názorů", která pouze eskalovala k explicitním výrazům, protože na jedné straně stál svérázný kreslíř komiksů, na druhé straně administrátor zřejmě bez zkušeností se žádostí o stažení copyrightovaného materiálu (Cease and Desist). Ale ve chvíli, kdy si FunnyJunk přizval Charlese Carreona, "zkušeného právníka specializující se na internet", věci nabraly nečekaný spád.

Žaloba pro poškození dobrého jména

Charles Carreon se v minulosti proslavil například sporem o doménu sex.com. Do sporu vstoupil velmi sebevědomě. Inmanovi napsal dopis, ve kterém jej obvinil z "křivého obvinění". Jeho argumentace je ovšem velice zavádějící - vyčítá Inmanovi neaktuální screenshoty (FunnyJunk už mezitím věci opravil) a dále jej viní z úmyslného lákání vyhledávačů tím, že na svých stránkách The Oatmeal odkazuje na případy, kdy FunnyJunk bez povolení používá jeho komiks, čímž "způsobil, že The Oatmeal se objeví ve vyhledávači při hledání spojení funnyjunk". Jako odškodné žádá celých 20 tisíc dolarů (téměř půl milionu korun).

Dopis právníka Charlese Carreona zastupujícího server FunnyJunk

"To, že opravíte, co jste zanedbali, vám nedává právo mne žalovat za to, že informace o vašem zanedbání archivuji," mohl by Inman reagovat, kdyby patřil k nudným, rozumným a mírumilovných blogerům. Místo toho se Carreon ocitl v rukou kreslíře komiksů, který nejenže umí velmi dobře argumentovat, ale navíc nešetří velmi ostrou hyperbolou a sprostými slovy (jak je ostatně u jeho komiksů zvykem). Inman reaguje na každý hlavní bod obvinění, u posledního odstavce ("doručte 20 tisíc dolarů ve formě šeku na adresu...") už se neudržel.

Inmanova karikatura, údajně znázorňující matku právníka Carreona. Inman tuto ilustraci použil pro sbírku na charitu a také jako protest proti požadavkům serveru FunnyJunk na finanční odškodnění.

"To je vtip, že? Vy chcete, abych já zaplatil vám za to, že vy vystavujete bez povolení moje komiksy na vaší z***ané stránce už tři roky?" A hned nabízí protinávrh: "Ne, mám lepší nápad. Vyberu 20 tisíc dolarů formou příspěvků od čtenářů. Vybrané peníze vyfotím. Fotku vám pošlu, spolu s touto kresbou vaší matky, jak si to rozdává s medvědem. Výtěžek charity daruji na National Wildlife Federation a American Cancer Society."

Inman svou reakcí na Carreonův požadavek získal na svou stranu obrovské množství fanoušků i dosud nezainteresovaných čtenářů. Charita byla neuvěřitelně úspěšná a vybraná částka překročila 200 tisíc dolarů. Kauza získala ohromnou mediální popularitu a Carreon musel čelit ohromnému množství uštěpačných poznámek a nenávistných e-mailů (sluší se podotknout, že Inman čtenáře vyzval, aby právníkovi nepsali a nechali jej i jeho rodinu na pokoji).

Absurdity až do samého konce

Není snadné pochopit následující kroky právníka Carreona. Částečný vhled může nabídnout třeba rozhovor, ve kterém se dušuje, že se nátlaku nepodvolí, nebo o trochu hysteričtější rozhovor s jeho ženou. Pochopitelné je také to, že se jej dotkly nemístné až nechutné poznámky, kterými Inman nešetří nikdy, a nešetřil jimi ani v případě jeho, jeho rodiny a především jeho matky.

Právník Charles Carreon

Autor komiksů a designér, Matthew Inman

Jisté je, že v tuto chvíli už Carreon musel vědět, že veřejné mínění není na jeho straně. Jako právník se ale o veřejné mínění nezajímal - věděl, že důležité je to, jak rozhodne soud, a ten může rozhodnout i proti selskému rozumu.

Tak lze vysvětlit Carreonův následující krok - zažaloval Inmana za to, že se "vydává za charitu". To, že si peníze Inman vyzvedne a poté daruje na charitu, znamená, že připravil všechny individuální přispěvatele o možnost odečíst si příspěvek z daní, zatímco on si z daní bude moci odečíst ohromnou částku. Carreon u soudu skutečně dosáhl toho, že peníze byly dočasně zmrazeny. Pokud byl ještě někdo na jeho straně, tímto krokem jej zřejmě odradil - bránit charitám, aby se dostaly k penězům, které jim lidé poslali, těžko najde pochopení.

Inman reagoval tím, že si vyzvedl z vlastního účtu tolik peněz, kolik se vybralo mezi čtenáři, tedy více než 211 tisíc dolarů (je evidentní, že webový komiks grafikovi zřejmě vynáší...) a slíbenou fotku udělal s vlastními penězi.

Carreon následně od žaloby upustil (ovšem s možností ji opět obnovit). Celou kauzu, navzdory vlně negativní publicity, vnímá jako svoje vítězství: "Mise splněna."

Zdroje

Požadavek FunnyJunk na uhrazení škod - 20 tisíc dolarů (Charles Carreon, anglicky)

Inmanova odpověď - The Oatmeal a FunnyJunk, vyhlášení sbírky (The Oatmeal, anglicky)

Předchozí spor s FunnyJunk (The Oatmeal, anglicky)

Žaloba (Charles Carreon, anglicky)

Osobní dopis - odpověď na žalobu právníka Carreona (The Oatmeal, anglicky)

Rozhovor s právníkem Cahrlesem Carreonem (Forbes, anglicky)

Carreon nařkl The Oatmeal z "napodobování charity" (TechCrunch, anglicky)

Právník Carreon odložil žalobu a považuje to za své vítězství (TechCrunch, anglicky)

Rychlé shrnutí kauzy (Gizmodo, anglicky)

Právníkova žena se pustila do kreslíře komiksů (Ars Technica, anglicky)

Více o nyní extrémně nepopulárním právníkovi Carreonovi (Ars Technica, anglicky)

Přehled celé kauzy Inman vs. Carreon (Wikipedia, anglicky)

Stránka s příspěvky na charity (Indiegogo, anglicky, již uzavřeno)

Nezbývá než doufat, že se tato kauza nestane návodem pro ostatní právníky, kteří využijí každé absurdní možnosti pro zvýšení své známosti. Je samozřejmě otázkou, zda i v této oblasti platí známé rčení "negativní publicita, také publicita."

Kočka vs. Internet - jeden z populárních komiksů The Oatmeal

The Oatmeal si v tomto případě získal na svou stranu snad všechna média, která se kauze věnovala. A to i navzdory urážkám a Inmanově konfrontační rétorice, která pro uklidnění situace moc neudělala. Příspěvek na charitu je nicméně trvalým výsledkem této absurdní právní bitvy, ve které zloděj křičel, že zloděj křičí chyťte zloděje.