Barack Obama

Barack Obama | foto: AP

Obama v Číně kritizoval internetovou cenzuru. Čína kritiku zcenzurovala

  • 41
Americký prezident ve svém projevu k čínským studentům zdůraznil důležitou roli necenzurovaného internetu pro demokracii, občanskou politiku, vzdělávání i ekonomiku. Jeho slova se ovšem k většině Číňanů nedostanou, cenzura zapracovala i tentokrát.

Cenzura internetu je významným tématem zejména pro mladé lidi v Číně. Když tedy americký prezident Barack Obama mluvil o důležitých přínosech svobodného internetu na besedě se studenty v Šanghaji, překvapivé byly především dva paradoxní rysy. Za prvé, otázka ohledně internetové cenzury byla položena přes internet. Za druhé, Obamova řeč, vyzdvihující moc a důležitost internetové svobody, se k mnoha Číňanům nedostala - čínské autority použily svých nástrojů k zablokování Obamovy kritiky, na veřejnost se dostala jen samá chvála.

Transkript Obamovy kritiky byl údajně stažen za necelou půlhodinu, a diskuzi nepřenášela celostátní televize. Jedním z mála kanálů, kterým by se k němu čínští uživatelé mohli dostat, jsou oficiální stránky Bílého domu, ty se však v Číně podle BBC načítají velice pomalu a sledování videa je tak téměř znemožněno. Tisk o Obamově návštěvě informuje rovněž nevyváženě - zvýrazňuje chválu a pozitivní výroky, kritika režimu nebo cenzury mizí.

"Volný tok informací znamená silnější společnost"

Otázka, kterou prezidentovi Obamovi přečetl jeho velvyslanec, zněla: "V zemi, která má 350 milionů uživatelů internetu a 60 milionů bloggerů, víte o 'čínském firewallu'? A za druhé, myslíte si, že by Číňané měli mít možnost používat svobodně Twitter?" (pozn. red. - různé statistiky uvádějí číslo mezi 250 miliony a 350 miliony, například Světová banka uvádí 22,5 % čínské populace)

Obama začal s humorem: "Twitter jsem nikdy nepoužil. Vím, že zejména mladí do telefonu něco datlují v jednom kuse, ale na to jsou moje palce moc neohrabané." (Zde si prezident, známý uživatel BlackBerry, trochu zapřeháněl.) Pak ale, asi jen trochu opatrněji, než kdyby byl na univerzitě v USA, přistoupil ke kritice internetové cenzury.

"Čím svobodnější je tok informací, tím silnější společnost bude. Pak totiž mohou lidé ze všech zemí hnát jejich vládu k zodpovědnosti. Mohou myslet sami za sebe, což povzbuzuje nové myšlenky a kreativitu," pronesl Obama v úvodu bezmála pětiminutové filipiky za necenzurovaný internet.

Právě svobodný tok informací posiluje naši demokracii a dělá mne lepším prezidentem.

"Vždy jsem byl silným zastáncem necenzurovaného internetu. Je to součástí tradice Spojených států. Je mi jasné, že různé státy mají různé tradice. Za USA mohu říci, že tato svoboda je pro nás zdrojem síly," zdůraznil Obama. Vzápětí připustil, že ne vždy je ze všech svobodně šířených informací nadšen: "Jako prezident si občas přeji, aby informace nebyly tak volně šiřitelné, nemusel bych pak pořád poslouchat kritiku mojí osoby." Nicméně právě to je podle něj důležité a upevňuje to americkou demokracii. "Dělá to ze mne lepšího prezidenta - nutí mne to poslouchat i to, co bych poslouchat nechtěl."

Zapojení občanů do politiky

Barack Obama pochopitelně připomněl i vliv internetu na zapojení občanů do politických procesů. Ostatně právě tento původně podceňovaný demokratický kandidát vytěžil během své kampaně z možností internetu maximum. Internet podle Obamy umožňuje organizaci "zdola".

Neplatí to pak jen o politice, ale i o podnikání a ekonomice. Obama uvedl jako příklad společnost Google, ještě před 12 lety (prezident mylně použil 20 let, poté se opravil) studentský projekt, který postupně způsobil revoluci ve způsobu komunikace a užívání internetu všude po světě (Google má významnou pozici Číně).

Otevřené komunikační kanály také podle Obamy mohou sblížit svět. "Moje dcery mohou ze svého pokoje díky internetu 'cestovat' po celém světě a učit se nové věci."

V závěru Obama připustil i významná negativa nových ICT: "Teroristé a extremisté se mohou díky internetu lépe organizovat. To je cena za svobodu, to nikdo nepopírá. Ale myslím, že přínosy převažují nad nedostatky tak výrazně, že je lepší usilovat o otevřenost. Jsem proto opravdu rád, že tato otázka zazněla."

Zazněla, nezazněla

Během své řeči ovšem americký prezident ještě nevěděl, že většina jeho projevu o internetové svobodě se k Číňanům vůbec nedostane. Komunistická strana má v Číně dlouhou tradici pečlivé cenzury, a ani Obamova návštěva jí nezůstala ušetřena.

Podle čínského bloggera Hecaitou byl transkript stažen z čínského internetu po 27 minutách. Při informování o události v médiích se pak Obamova kritika z textů téměř vytratila. Video ovšem bylo dostupné z některých streamovacích služeb, například i ze stránek Bílého domu, ovšem podle Číňanů je přístup na tento server z Číny nesmírně pomalý.

Zdroje: