OBRAZEM: To nejlepší z pardubické pouti báječných létajících strojů

  • 16
Nad Pardubicemi se během víkendu mihlo celých sto let letectví v českých zemích. Aviatická pouť ukázala jedny z prvních letadel i gripeny ze současné armádní výzbroje. Mezitím zajímavé stroje z války horké i studené včetně bojových ukázek s pozemní technikou. Podívejte se na to nejlepší.

Aviatickou pouť letos podle organizátorů navštívilo kolem 35 tisíc lidí. Je to sice o tři tisíce méně než loni, ale pořadatelé byli spokojeni.

"Vše bylo bez problémů. V sobotu třeba v Pardubicích docela silně pršelo, ale na letišti spadly všeho všudy čtyři kapky. Za 21 let pořádání akce jsme neměli žádnou havárii nebo vážný úraz, to je unikát," řekl ČTK jeden z organizátorů Josef Hadinec.

Red Bull akrobatický tým na Aviatické pouti v Pardubicích

Program byl koncipovaný jako divadelní představení na ploše kolem středu ranveje a proti řídící věži pardubického letiště, do obou stran pak byly rozesety jednak vystavené exponáty letecké, ale také historické automobily nebo hasičská technika.

Organizátoři letos lákali zejména na účast členů britské historické královské letky se stroji Spitfire a Huricane včetně dopravní Dakoty. Velký ohlas sklidilo také vystoupení týmu Flying Bulls s prezidentským speciálem Douglas DC-6B a pověstnou akrobatickou skupinou na sportovních letadlech.

Letecký pohled na Aviatickou pouť

Bojová ukázka

Letoun Wright Flyer III

Počasí, které provázela výstraha před bouřkami, nakonec nepřálo jen nadšencům ze sdružení Aeropark. Chtěli z Aviatické pouti odstartovat k přeletu do Prahy s letounem Blériot, s nímž před sto lety absolvoval cestu Jan Kašpar. Kvůli silnému větru se to ale opět nezdařilo, stejně jako 13. května v den výročí.

Pilot Petr Mára tak na letišti předvedl alespoň stroj Wright Flyer III považovaný za první letadlo schopné delšího letu než v řádu pár desítek sekund. K vidění byl i Blériot reprezentovaný více exponáty.