Společnost Virgin Galactic už prodala pět stovek letenek do vesmíru.

Společnost Virgin Galactic už prodala pět stovek letenek do vesmíru. | foto: AP

Letenku za miliony korun si koupilo už 500 zájemců o let do vesmíru

  • 14
Už pět stovek lidí si od společnosti Virgin Galactic koupilo letenku na cestu za hranice atmosféry. Pětistým kupcem lístku se stal americký herec Ashton Kutcher. Firma se chytá zahájit lety do vesmíru po několika odkladech v příštím roce. Stejné plány má o řád dražší konkurence, která ale slibuje návštěvu ISS.

Zakladatel firmy, britský podnikatel Richard Branson, na svém blogu uvedl, že jubilejnímu pasažérovi osobně blahopřál.

SpaceShipTwo

Raketoplán je 18 metrů dlouhý a pojme šest pasažérů a dva piloty.

Model cestovního raketoplánu SpaceShipTwo americké společnosti Virgin Galactic

Kabina pro cestující má pro lepší výhled na všech stranách okénka o průměru 45 centimetrů. 

Nosný letoun Eve je dvoutrupý s rozpětím křídel téměř 43 metrů.

Zkonstruován je z plastů vyztužených uhlíkatými vlákny. Stroj ponese raketoplán SpaceShipTwo mezi svými trupy v podvěsu, což umožňuje snadné odpoutání modulu po dosažení výšky 15 000 metrů.

"(Kutcher) je stejně jako my nadšený z vyhlídky na to, že bude jedním z prvních lidí, kteří překonají poslední hranici a na vlastní kůži poznají vesmír," napsal Branson. Zájem o let mají i čtyři lidé z Česka a Slovenska (více v rozhovoru s Carolyn Wincer, šéfkou prodejů vesmírných letů Virgin Galactic).

Cena za jeden let do vesmíru je stanovena na 200 000 dolarů (cca 3,7 milionu korun).

Virgin Galactic vyvíjí pro lety k hranici mezi zemí a vesmírem kosmickou loď SpaceShipTwo.

Lety Virgin Galactic budou startovat ze střediska v Novém Mexiku. Kosmickou loď vynese do 15 kilometrů nosný letoun se dvěma trupy. Pak se zažehnou raketové motory a plavidlo vystoupá nad uznávanou hranici s vesmírem (ve výšce 100 kilometrů nad Zemí).

Cestující uvidí naši planetu tak, jak ji dosud mohli spatřit jen astronauti. Ve stavu beztíže stráví pět až deset minut. Let potrvá přes dvě hodiny. SpaceShipTwo nedosáhne oběžné dráhy kolem Země, ale její let se bude podobat "vesmírným skokům" prvních amerických astronautů.

Virgin Galactic - odpojení rakety od nosného letounu

Účastníky čeká před startem suborbitálního letu do vesmíru dvoudenní trénink.

Plavidlo už absolvovalo desítky zkušebních letů a letos by mělo poprvé, zatím bez posádky, vyzkoušet svůj raketový pohon, který ho dopraví mimo atmosféru.

První se do vesmíru vydá Branson s rodinou

První let s posádkou plánuje Virgin Galactic na příští rok. V šestimístné vesmírné lodi by měl při první cestě sedět i Branson a členové jeho rodiny.

První start se ale výrazně zpozdil, neboť původně ho Bransonova firma plánovala už na rok 2007.

Virgin Galactic je jen jedním z mnoha účastníků závodů o prvenství v komerčním létání do vesmíru. První místo v tomto slibně se rozvíjejícím podnikání patří firmě Space Adventures, která v roce 2001 posadila amerického podnikatele Dennise Tita do ruské rakety Sojuz, mířící na Mezinárodní vesmírnou stanici.

Možnost stát se prvním komerčním kosmonautem na světě přišla Tita na 20 milionů dolarů (371 milionů korun). Od té doby vyslala společnost stejným způsobem do vesmíru další čtyři platící cestující. Po několikaleté přestávce hodlá vyslat další kosmonauty do vesmíru již příští rok.

Podle podepsaných dohod by měly od roku 2013 z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) shlížet na Zem z výšky 350 kilometrů tři zájemci ročně. K tomu na rok 2016 připravuje Eněrgija projekt hotelového modulu s kapacitou až sedmi lidí. Zájemci by v něm mohli strávit až 6 měsíců.

,