Oblečení, které se nemusí prát, má odolat kečupu i zápachu

  • 44
Nebudou zapáchat ani po dlouhém nošení a nezůstanou na nich skvrny, takže je nebudete muset prát. To slibují autoři projektu, na který vybrali dostatečné prostředky v komunitním financování na Kickstarteru.

Polijete je vínem, kečupem, kávou a časem je určitě propotíte. Ani jedna z těchto věcí prý nemá džínám od ODO uškodit a vy je tak nemusíte nikdy prát. Před skvrnami je má ochránit speciální povrch a před pachem, za který jsou zodpovědné bakterie hodující na vašem potu, zase stříbro.

Skupina, která za projektem stojí, již v době psaní článku získala mnohonásobně větší investici, než prostřednictvím Kickstarteru požadovala. Téměř 1 900 podporovatelů přitom vložilo peníze na podporu projektu, který má teprve zažádáno o patent, ale to se většinou v rámci komunitního financování neřeší ani u jiných projektů.

Firma zdůrazňuje, že to jsou první džíny, které nemusíte prát, protože se na nich nedrží skvrny. To však není ta pravá inovace, se kterou ODO přichází. Tou je využití stříbra jako součásti materiálu, z níž je látka vyrobena.

Na scéně jsou nanomateriály

Odolnost proti zanechaným skvrnám z různých látek zajišťuje speciální impregnace, kterou vyvinula firma Schoeller Technologies a nabízí ji řadě textilních výrobců pod názvem NanoSphere.

Funkce úpravy povrchu látky NanoSphere. Jeho zdrsněním na úrovni nanometrů (vpravo) vznikne vodoodpudivý efekt.

Technologie využívá toho, že na hladkém povrchu jsou pravidelně opakující prostory s velikostí do desítek nanometrů. Kapka vody tak nemůže ulpět na povrchu a tím pádem klesá vzájemná přilnavost. Kapka má tendenci přirozeně zaujímat kulový tvar a jiná síla, třeba gravitační, ji pak snadno z povrchu materiálu odstraní.

Textilie si přitom má udržet prodyšnost a tento způsob impregnace má do určité míry odolat i namáhání, praní a dalším věcem, které s nošením oblečení souvisí. Ve výsledku je oblečení vodoodpudivé a na jejich povrchu se nečistoty a tím pádem skvrny uchytí jen těžko a většinu z nich lze snadno z povrchu jednoduše opláchnout.

Kapičky vody na látce s úpravou povrchu NanoSphere.

Takto ošetřené tkaniny není třeba tak často prát, (ODO slibuje, že vůbec). Praní takto upravenému povrchu sice vadí, ale na druhé straně můžeme prát v šetrnějších prášcích a při nižších teplotách, neboť špína na povrchu drží méně než na neupraveném textilu.

Stříbrná nit

Zatímco první tvrzení o odolnosti proti skvrnám již je ověřeno v praxi, to o stříbře v materiálu zatím testují sami tvůrci ODO. Technologii si nechali patentovat (na udělení čekají) a prý již byla klinicky zkoušená v Švýcarsku a USA, což ale firma nijak nedokládá.

Využití stříbra v látce firmy ODO.

Hlavním smyslem zabudování stříbra do látky je tvorba iontů stříbra, které mají dezinfekční účinek. To znamená, že tyto ionty zabíjejí bakterie, včetně těch, které rozkládají náš pot a vytvářejí tak typický odpudivý zápach. Tyto účinky jsou známě již dlouho a využívají se v řadě odvětví. Můžete je třeba najít i v ledničkách.

Stříbro v látce v reakci s potem a kyslíkem vytváří kladné ionty Ag+. Není jasné, jak bude takový materiál odolávat praní a dalšímu namáhání. Stejně jako nebylo zatím zveřejněno, jak dlouho budou ony dezinfekční účinky trvat.

ODO tvrdí, že právě kombinací impregnace a stříbra vytvořila materiál, který se nezašpiní a nebude ani zapáchat. Přesvědčila o tom již řadu lidí, kteří si na Kickstarteru její produkty objednali a budou tak první testeři.

Pokud tedy celý projekt nedopadne tak jako řada zde zafinancovaných nápadů. Podle nedávno zveřejněných infomací, totiž necelých deset procent úspěšných kickstartrových projektů nedodalo slíbené odměny.