Americké tajné služby mají rozpočet jako celá ČR. Snowden vynesl čísla

  15:09aktualizováno  15:22
Spojené státy vynakládají na své tajné služby asi 53 miliard dolarů, tedy přes bilion korun ročně. Největší část připadá překvapivě na CIA. Napsal to americký list The Washington Post s odvoláním na materiály Edwarda Snowdena, který vynesl utajované informace, aby upozornil na praktiky tajných organizací.
Oficiální vlajka CIA, tedy v překladu Ústřední zpravodajské služby USA

Oficiální vlajka CIA, tedy v překladu Ústřední zpravodajské služby USA | foto: CIA

Spojené státy vybudovaly po teroristických útocích z 11. září 2001 "zpravodajský kolos", na který vynaložily přes 500 miliard dolarů (9,7 bilionu korun). Teprve tento týden však veřejnost získala představu o skutečném rozpočtu tajných služeb. Podrobný přehled přinesl The Washington Post  jeden z deníků, který s Edwardem Snowdenem od počátku spolupracuje.

Infografika

Vůbec poprvé je k dispozici takto podrobný rozpočet tajných služeb USA.

Infografika The Washington Post ukazuje podrobnější rozpis jednotlivých nákladů.

Takto detailní informace se na veřejnost dosud nikdy nedostaly. "Bylo neuvěřitelně těžké získat z oficiálních míst alespoň celkovou sumu," říká Steven Aftergood, specialista z Federace amerických vědců, která dlouhodobě analyzuje otázky spojené s národní bezpečností. "Skutečné porozumění tomu, jaká je struktura fungování zpravodajských služeb, bylo vždy mimo dosah veřejnosti. Takovýto dokument jsme nikdy neměli, a to ani zpětně." Od roku 2007 nicméně americká vláda zveřejňuje celkovou sumu vynaloženou na tajné operace.

Více peněz než za studené války

Přestože je k dispozici jen málo historických dat o rozpočtech tajných služeb, experti oslovení The Washington Post odhadují, že nejvyšší rozpočet si tajné služby užívaly v 80. letech před koncem studené války - dosahoval tehdy 71 miliard současných dolarů. To znamená, že současný rozpočet tajných služeb tuto částku přesáhl - k 53 miliardám je nutno připočíst i asi 23 miliard dolarů na zpravodajské programy zahrnuté do rozpočtu armády.

Srovnání údajného rozpočtu tajných služeb USA na rok 2013 (56 miliard dolarů, tedy přes bilión korun) s dalšími rozpočty. Částky jsou přepočítány a slouží pouze k orientčnímu srovnání.

Priority tajných služeb

  1. boj s terorismem
  2. zabránit šíření nukleárních a nekonvenčních zbraní
  3. včas varovat představitele USA před kritickými událostmi v zahraničí
  4. bránit se špionáži
  5. kybernetické operace

Z informací je dále patrné, že rozpočet narůstal od roku 2001. Teprve v posledním roce (rozpočet se týká současného období, tedy fiskálního roku 2013) je naplánován mírný pokles výdajů. Nejvýznamnějším úkolem tajných služeb, a to jak co do vynaložených financí i co se týče zapojeného personálu, je boj s terorismem. Je mu věnována asi třetina rozpočtu všech tajných služeb. Dokument uvádí, že USA "uspěly ve svém hlavním cíli - zabránily, aby se na půdě USA stal další významný teroristický útok."

Naopak jinde tajné služby přiznávají výrazné neúspěchy či "mezery": vědí toho velmi málo o severokorejských záměrech nebo jaderném programu, pákistánském nukleárním programu nebo "způsobu, jakým by Moskva reagovala na případné destabilizační momenty". Je tedy vidět, že špionáž se soustředí nejen na nepřátelské, ale i přátelské státy, například Pákistán nebo Izrael.

V rozpočtu se také píše o snaze zabránit úniku informací z tajných agentur. NSA tak prý letos plánovala vyšetřování 4 000 případů, kdy mohlo dojít k vyzrazení citlivých informací vlastními zaměstnanci. To se jí nepovedlo přinejmenším v případě Edwarda Snowdena, který právě pro tuto bezpečnostní agenturu jako externista pracoval a vynesl z ní informace, které poskytl novinářům

CIA a kyberoperace na vzestupu

Rozpočet CIA vytrvale stoupal minimálně od roku 2004. Teprve v posledním roce mírně poklesl.

Experty překvapilo, že rozpočet CIA je výrazně vyšší, než rozpočet NSA. Právě NSA (Národní bezpečnostní agentura) byla totiž považována za hlavního finančního "otesánka". CIA má ale rozpočet na rok 2013 téměř o polovinu vyšší. Je to výrazný nárůst od roku 1994. Tehdejší čísla nedopatřením zveřejnil podvýbor Kongresu. V polovině 90. let se na zpravodajské služby vydávala částka odpovídající 43,4 miliardy dnešních dolarů. Z toho "jen" 4,8 miliardy dostávala CIA. Dnes má samotná CIA v rozpočtu vyhrazeno 14,7 miliardy dolarů.

Z dokumentu také vyplývá, že CIA i NSA výrazně posilují své aktivity na poli kybernetické války. Pracují na aktivitách jako je "hackování cizích počítačových sítí, krádež informací, sabotáž nepřátelských systémů a další útočné kyberoperace," uvedl Washington Times. 

Více než 60 % personálu je v civilu, téměř pětinu tvoří externisté a smluvní dodavatelé (contractors).

Výdaje podle cílů: třetinu zabírá boj s terorismem, téměř 40% podíl má podpora zpravodajských služeb.

Důraz na kybernetické operace ostatně přiznal i James Clapper, který reagoval na úmysl The Washington Post informace o rozpočtu zveřejnit: "Spojené státy investují do zpravodajské komunity významné částky od teroristických útoků 11. září 2001. V tomto čase jsme zažili války v Iráku a Afghánistánu, arabské jaro, šíření zbraní hromadného ničení a objevily se asymetrické hrozby v oblastech jako je kyberválka."

Co víme díky Edwardu Snowdenovi?

Bývalý pracovník vynesl z NSA řadu tajných dokumentů, které předal novinářům The Washington Post a The Guardian. Díky těmto únikům se svět dozvěděl podrobnosti o programech Prism nebo X-KeyScore.

Edward Snowden vynesl informace z NSA, protože nechtěl žít ve světě, kde nikdo nemá žádné soukromí. Snowden se od května 2013 skrývá před autoritami USA, naposledy na moskevském letišti.

Program PRISM slouží k snadnému získávání dat přímo od poskytovatelů služeb (např. Facebook, Google nebo Microsoft). Tyto služby oponují, že vláda nemá "neomezený" přístup k jejich datům, jak některé interpretace tvrdí.

Přísně tajná prezentace o programu XKEYSCORE měla být odtajněna až v roce 2032, Snowden ji vynesl letos. XKEYSCORE umožňuje vyšetřovatelům přístup k informacím o jednotlivcích na internetu z celého světa.

Chybí transparentní kontrola

Clapper také zdůvodnil, proč jsou tento a podobné rozpočty neveřejné. "Náš rozpočet je utajen, protože jsou v něm informace, které by mohly zahraničním zpravodajským službám odhalit naše priority, schopnosti, slabiny, metody a zdroje, které nám umožňují získávat informace a bránit se hrozbám."

Novináři z The Washington Post odtajnili pouze malý výběr z tajného dokumentu, který má celkem 178 stránek. Nechtěli vyzradit informace, které by mohly vést k ohrožení národní bezpečnosti.

S tím ale nesouhlasí kritici, kteří volají po vyšší transparentnosti fungování tajných služeb. Ti získali širší podporu i díky informacím, které vynesl Edward Snowden. "Velká část toho, co tajné organizace dělají, má dopad na běžný život Američanů," říká například Lee Hamilton, bývalý předseda kongresového výboru vyšetřující činnost zpravodajských služeb. Domnívá se, že přístup k rozpočtu konečně umožní debatu nad činností tajných služeb, které sbírají údaje i o životě Američanů.

"Nikdo neříká, že by měl být celý rozpočet dostupný v takové podobě, že by ohrozil naši zemi," uznává Hamilton. Dodává ale, že nelze nechat tajné služby, aby regulovaly a auditovaly samy sebe. "Jdou s tím do extrému a už desítky let se brání transparentní kontrole."

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Polopás není polovičaté řešení. Třetí říše byla mistrem v oboru

v diskusi je 9 příspěvků

18. března 2024

Druhá světová válka byla zlatým věkem polopásových vozidel. Vyráběli je především Němci a...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

v diskusi je 5 příspěvků

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 7 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Apple přidá do svých zařízení generativní AI, využije k tomu Google

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  13:34

Apple jako jedna z mála technologických společností nezachytil příchod vlny generativní umělé...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...