OEM software je znatelně levnější. Ovšem za jakých podmínek?

  • 33
Ze všech stran slyšíme nářky, že software je drahý. Proč však platit za originální kopie horentní sumy, když existuje levnější alternativa? Při koupi OEM modifikací programů lze ušetřit výrazné finanční prostředky - a ušetřit lze i na hardwaru.

Zatímco počítačové komponenty zlevňují, software má spíše opačný trend. Ne každý si může dovolit drahý operační systém, který může stát totéž, co obyčejná kancelářská sestava vhodná k brouzdání internetem a psaní dopisů. Není pochyb o tom, že se vysoké ceny programů odrážejí na vysoké hladině softwarového pirátství. Mnohé aplikace je však možné získat zcela legálně za zlomek jejich původní hodnoty.

V cenících počítačových firem často nacházíme u vypsaných produktů tajemnou zkratku OEM. Znamená to Original Equipment Manufacture - lze volně přeložit jako "původní příslušenství". Výrobky s tímto označením jsou plně funkční, od klasických obchodních artiklů se většinou liší jen v drobných detailech. Jak je ale možné, že je cena prakticky totožného výrobku diametrálně odlišná?

Licenční podmínky neumožňují prodávat OEM produkty samostatně; jsou určeny výhradně jako doplněk k dalšímu zboží. Výrobce je nabízí distributorům za zvýhodněnou cenu. Například si tak zajistí, že si zákazník k novému počítači koupí právě jeho klávesnici či myš. Lacinější OEM CD-ROM mechaniky rozhodně nenajdeme na pultě v pestrobarevné krabici, přicházejí ve velkých baleních a montují se do PC sestav. Mnohdy nejsou vybaveny ani datovým kabelem.

Obdobná situace je u software. OEM verzi vypalovacího programu Nero těžko obdržíme ke grafické kartě, nýbrž pouze k CD/DVD mechanice. K novému "železu" můžete získat mnoho aplikací za zlomek ceny, počínaje operačním systémem Windows a Office konče. Při bundlování OEM aplikací se výrobci PC těší veliké podpoře např. ze strany Microsoftu. Proč? Zájmem obou stran je, aby všechen předinstalovaný software byl plně funkční a především stabilní. Microsoft poskytuje výrobcům plnou podporu, včetně tipů a triků při instalaci, automaticky dodávané nejnovější verze, bezpečnostní záplaty apod.

Ačkoliv oficiálně by se měly OEM Windows přímo předinstalovávat na nové počítače, v praxi je to trochu jinak. V podstatě záleží také na interních pravidlech firem a domluvě s obchodníkem, k jakému zboží vám software nechá. Rozhodně však neočekávejte Windows k nové myši. "Pokud se nezmění licenční podmínky, jsme oprávněni prodávat operační systémy v OEM verzích nejen k celým sestavám, ale také při zakoupení některé zásadní počítačové komponenty, např. základní desky či harddisku," sdělil nám manažer jednoho pražského velkoobchodu s počítači.

Pokud kupujete nový počítač s předinstalovaným OEM operačním systémem a dalšími softwarem, nespokojte se s tím, že jej dostanete jen ve funkční podobě na harddisku. Jedná-li se o legální kopii, v každém případě musíte spolu s počítačem obdržet také "Certificate of Authenticity" (osvědčení o pravosti). Pokud kupujete OEM Winrows na CD, musí balení obsahovat kromě certifikátu také manuál, licenční ujednání a registrační kartu.

Koupí OEM aplikací můžeme naší peněžence notně ulehčit. V případě operačního systému Windows je to až polovina pultové ceny. Není proto divu, že je o tento druh distribucí velký zájem.