Ogg Vorbis - zdatný konkurent formátu MP3 přichází

  • 1
Pozicí MP3 jako jasné jedničky mezi kompresními audio formáty neotřásl ani formát WMA tlačený firmou Microsoft. Nyní přichází další velmi nadějný konkurent, který si klade za cíl nahradit formát MP3 a podle dosavadních ohlasů by se mu to mohlo podařit.
O obavách spojených s rostoucími licenčními poplatky za používání formátu MP3 jsme již na našich stránkách informovali. Řešením by mohlo být zavedení a prosazení nového "open source" kompresního formátu, který by neobsahoval patentovanou technologii a za jehož používání by nebylo nutné platit licenční poplatky. A právě takový formát, respektive jeho první beta verzi, představila v úterý tento týden na summitu MP3.com pořádaném v San Diegu firma iCast, která celý projekt financuje.

Ogg Vorbis Logo

Nový formát nese poněkud netradiční jméno Ogg Vorbis (Vorbis je jméno použité kompresní technologie a Ogg je jméno hlavního projektu, pod který formát spadá). Soubory komprimované v tomto formátu mají koncovku .ogg a po technické stránce snadno snesou srovnání s komerčními kompresními formáty jako například MP3, VQF a AAC. Základní výhodou open source formátu OggVorbis je především skutečnost, že veškerá specifikace je veřejně a bezplatně k dispozici a za používání tohoto formátu pro libovolné účely (komerční i nekomerční) není třeba platit licenční poplatky, tak jako je tomu například u formátu MP3.

Přestože je formát Ogg Vorbis stále ve stádiu beta testování, lze podle poslechových testů konstatovat, že při stejné rychlosti datového toku dosahuje Ogg Vorbis srovnatelné kvality s nejrozšířenějším formátem MP3. Vzhledem k tomu, že Ogg Vorbis je technologicky novějším formátem, obsahuje některá vylepšení, o kterých se může formátu MP3 pouze zdát. Stávající specifikace podporuje tzv. bitrate scaling, díky kterému je možné libovolně měnit rychlost datového toku bez potřeby dekódování a zpětného kódování Ogg Vorbis souborů. Formát podporuje více audio kanálů, bude jej tedy možné použít pro komprimaci surround nahrávek a zvukových efektů. Jeho součástí je rovněž dobře navržený a rozšířitelný "header" pro uložení informací popisujících komprimovaný soubor.

Firma iCast neponechává nic náhodě a pro co nejrychlejší prosazení tohoto zajímavého formátu učinila naprosto vše. Podpora ve stávajících verzích nejrozšířenějších přehrávačů digitálních audio nahrávek je zajištěna prostřednictvím plug-inů, které lze stáhnout z internetu. V následujících verzích přehrávačů Winamp, Sonique, FreeAmp a XMMs bude již nativní podpora Ogg Vorbisu přímo součástí zdrojového kódu. Kromě vlastního kodeku bude možné vytvářet Ogg Vorbis soubory i freewarovými kodeky BladeEnc a LAME. Jednání o podporu formátu mezi výrobci hardwarových přehrávačů stále probíhají.

Nejvíce si však firma iCast slibuje od prosazení formátu mezi firmami nabízejícími komerčně hudební nahrávky ke stažení (eMusic.com a další), které u nahrávek ve formátu Ogg Vorbis nemusí platit nezanedbatelné licenční poplatky za použití komerčního kompresního formátu a v praxi by to mohlo znamenat dokonce pokles cen a následné zvýšení prodeje komprimovaných hudebních souborů.

Budoucnost formátu OggVorbis vypadá také velmi dobře. Díky veřejně dostupným vývojovým prostředkům, dokumentaci a pružně navržené architektuře se předpokládá, že kvalita formátu se bude s postupem času vylepšovat. Nezbývá než vyčkat, zda se firmě iCast podaří v relativně velké konkurenci vlastní formát prosadit. Možnosti formátu nasvědčují tomu, že by se to mohlo podařit.