Opera Face Gestures - takhle se ukládá stránka do záložek

Opera Face Gestures - takhle se ukládá stránka do záložek

Olizovací prohlížeč a přemnožení krvelační vlkolubové. 10 nejlepších aprílů 2009

  • 27
Ovládat Operu obličejem, zaletět si na Mars za 99 dolarů, brouzdat internet ve 3D a pokrýt města Wi-Fi signálem vysílaným nebezpečnými mutanty. To vše, i mnohem víc, slibovaly články 1. dubna. Naletěli jste?

První duben patří každoročně novinářským i komerčním kachnám. Zprávám, které mají čtenáře zmást, rozesmát a přivést k zamyšlení. Technologické apríly jsou obzvláště pikantní. Jak pravil A.C. Clarke: "Dostatečně vyspělou technologii nelze rozeznat od magie." Překotný pokrok v oblasti ICT tak dává prostor povedeným vtípkům.

Apríl

"Prvního apríla je den, kdy si uvědomíme, co jsme zač těch zbývajících 364 dní v roce." (Mark Twain)

Vybrali jsme pro vás deset nejlepších technologických aprílů roku 2009.

10. Cesta na Mars za 99 dolarů

"Ušetříte tři biliony! Leťte s námi na Mars bez galaktických poplatků!" Není to sice dvakrát originální apríl, ale od proslulé Expedie jsme ho nečekali. S rezervací letenek bychom ale byli opatrní, co kdyby po vás pak ve vesmíru chtěli miliardové příplatky za kyslík do skafandrů?

Mars

9. Jódlování na XBoxu

Omrzel vás GuitarHero, SingStar a RockBand? Co takhle si na svém XBoxu zkusit zajódlovat. Hráči z celého světa se k vám rádi připojí...

Myslím, že před šesti lety by stejně směšně působil koncept her jako je GuitarHero a podobných "instrumentálních simulací", takže kdo Wii...

Alpine Legend
  • AlpineLegend od Microsoftu

8. Warner Brothers koupil PirateBay

Pirátská zátoka, proslulá svými odkazy na torrenty a právnickými bitvami s distribučními společnostmi, si dovolila sympatické rýpnutí. Tiskovou zprávu o tom, že ji kupuje Warner Bros, vydali správci stylově. Torrentem.

Torrent

7-5. Umělá inteligence, automatické odpovídání a scan mozku od Google

Společnost Google je apríly pověstná a také letos jich připravila velké množství. Přehledně je shrnuje Phillip Lenssen. Mně se líbil automatický odpovídač na e-maily, umělá inteligence CADIE a skenování mozku (na které jsem se mimochodem ptal tehdejšího viceprezidenta už více než před rokem).

CADIE

CADIE je roztomilá umělá inteligence, která se učí z toho, co na internetu najde. A takhle vypadá její domovská stránka. Zvládnout HAL9000 je proti tomu hračka.

Autopilot

Autopilot na Gmailu - dokáže automaticky odpovídat na zprávy, které do své schránky dostanete. Problém může nastat, když si začnou mailovat dva autopiloti mezi sebou...

Za zmínku stojí také otočený YouTube. A zajímavým aprílem byl 3D browser, o kterém doteď nevím, jestli to náhodou není skutečný produkt, po víkendu se na něj podívám podrobněji.

4. Vlkolubové, žralosokolové a krokorlové

Jak elegantně zajistit pokrytí bezdrátovým připojením v obydlených i méně obydlených oblastech? Vědci z Qualcomm pro nás mají řešení. Jejich genetici zkřížili vlky s holuby a implantovali jim malé bezdrátové přijímače. Kvalitní signál zaručen, protože vlkolubové se sami množí...

Možná až příliš rychle. Pro kontrolu jejich populace jsou tady žralosokolové, kteří je udrží na uzdě. Kdo ale ohlídá tyto krvelačníky? O přežití lidstva se postarají krokorlové... Slovo konvergence dostává v tomto aprílu nový význam.

WolfpigeonWolfpigeon Qualcomm

3. Fotoaparátové brýle od Kodaku

Že by takhle borgovsky vypadali fotografové budoucnosti? Nápad dává nový význam systému TTL (Through The Lens) a spolu s externím bleskem (integrovaným v náušnicích) to vypadá na skutečně zajímavou reportážní mašinku. Jen půjčování tohoto fotoaparátu bude poněkud komplikovanější.

Kodak eyeCamera

2. Hotelikoptéra

Mezi apríly náročné na přípravu patřila jistě i Hotelikoptéra - luxusní hotel umístěný ve čtyřpatrovém vrtulníku. Několik médií se na precizně připravený vtípek nachytalo. I když později možná budou tvrdit, že jenom spolupracovali...

  • Hotelikoptéra

1. Ovládání prohlížeče obličejem

Jakožto autor aprílového článku pro Technet jsem byl 1. dubna obezřetným čtenářem. Apríly jsem obvykle rozpoznal a ukládal si je pro pozdější použití. Maximálně jsem se nad nimi pousmál. Ale nová funkce Opery 10 mne opravdu rozsekala. Zásluhu na tom má i herec, který jednotlivá gesta předváděl. Když si ukládal stránku mezi oblíbené, málem jsem spadl pod stůl...

Na apríl se, pokud vím, nachytalo docela dost lidí. Jednou z nápověd bylo třeba varování "Pokud prohlížíte stránky pro dospělé, raději funkci obličejového ovládání vypněte, můžete totiž vysílat příkazy neúmyslně..."

Opera Face Gestures přehled

Zopakuji, co už jsem psal minulý rok. Myslím, že uvěřitelnost mnohých aprílů ukazuje, v jak neuvěřitelném světě žijeme...

Jaké vtípky zaujaly letošního 1. dubna vás?

Bonus: Guardian přechází z papíru na Twitter

Minulý víkend jsem si koupil britský deník The Guardian a žasnul jsem nad tím, jakých rozměrů víkendové vydání dosahuje. Asi kilový štos deníku a různých suplementů, doplněný CD s audioknihou Medvídek Pú, mi poskytl čtení jistě na týden. Proto mne pobavila zpráva, že Guardian bude do budoucna vycházet pouze na Twitteru.

Podle autorů aprílu lze každý příběh zkrátit na 140 znaků. Uvádějí i příklady z minulosti, kdy shrnují slavné historické články do tweetů:

  • 1927: "OMG first successful transatlantic air flight wow, pretty cool! Boring day otherwise *sigh*"
  • 1939: "OMG Hitler invades Poland, allies declare war see tinyurl.com/b5x6e for more"
  • 1989: "Berlin Wall falls! Majority view of Twitterers = it's a historic moment! What do you think??? Have your say"

A zase je za banální, vtipnou zprávou skrytá zajímavá úvaha o důsledcích, které nové trendy mohou přinést do denodenní mediální praxe. Není aprílu, aby na něm nebylo pravdy trochu...