Zvlněný profil, gravírování laserem, recyklovaná elektronika - medaile ZOH 2010

Zvlněný profil, gravírování laserem, recyklovaná elektronika - medaile ZOH 2010 | foto: ZOH Vancouver

Olympijské medaile jsou ze starých počítačů a televizí. Úlomky si můžete koupit

  • 77
Olympijské medaile letos nejsou jen zlaté, stříbrné a bronzové, ale také zelené. Samozřejmě to není žádná ekologická směs brokolice a kapusty. Vyskytují se v nich už použité drahé kovy vytěžené z vyřazené elektroniky. Úlomky medailí jsou na prodej společně s pamětními mincemi.

Sportovci si z olympijských her ve Vancouveru odnesou celkem 1 014 medailí (615 olympijských a 399 paralympijských). Při hmotnosti 500 až 576 gramů je to dohromady zhruba 500 kg drahých kovů. Kvůli speciálnímu a komplikovanému způsobu ražby medailí však bylo potřeba dodat drahých kovů mnohem více.

zlatá medaile

Každá zlatá medaile na ZOH 2010 je pokovena 6 gramy zlata.

Výhradním dodavatelem materiálů pro medaile je kanadská společnost Teck Resources Ltd..

Její zástupce redakci Technet.cz potvrdil, že Kanadské královské mincovně dodala firma k vyražení medailí celkem 2,05 kilogramu zlata (z nichž 1,52 % pochází z elektroodpadu), 1 950 kilogramů stříbra (0,122 % recyklovaného) a 903 kilogramů mědi (1,11 % z elektroodpadu). Měď je součástí bronzových medailí, bronz je slitinou mědi a cínu.

Uvedená procentní část každého kovu byla vytěžena z elektronického odpadu. Tím se myslí rozemleté a roztavené tištěné spoje vysloužilé elektroniky, především počítačů, monitorů, televizorů a mobilních telefonů. Celkem bylo zpracováno 6,8 tuny odpadu. 

I naši čtenáři nás však v diskusi upozornili, že množství kovu, které jsme uvedli, a které uvádí oficiální materiály, nesouhlasí s celkovou hmotností medailí.

Podrobné zpravodajství z Vancouveru 2010

Vše o zimních olympijských hrách

Kam se poděla všechna měď a stříbro?

"Medaile se razí takzvanou Splash striking metodou, při které dochází k nezanedbatelným ztrátám kovu," vysvětlil redakci Technet.cz Alex Reeves z Kanadské královské mincovny.

Ražení probíhá mimo nádobu, která by jinak bránila roztečení kovu. Přebytečná směs tekutého kovu tedy "přituhne" k okrajům medaile, odkud je potřeba ji odříznout.

"Tyto odříznuté zbytky naše firma přidává jako bonus k pamětním mincím, které jsou během olympiády emitovány," vysvětluje Reeves. Jako příklad uvedl pamětní minci u příležitosti první olympijské medaile získané na kanadské půdě kanadským sportovcem (jízda v boulích - Alexandre Bilodeau). "To je samozřejmě pro Kanadu velký svátek, který si vydání speciální mince zaslouží," dodává Reeves. Zákazníci tak kromě mince získají i originální část kovu, ze které jsou medaile vyraženy.

Mince a úlomky medailí si můžete koupit přímo v Kanadské královské mincovně.

Více informací: speciál dodavatele materiálu medailí Teck (anglicky)

, , ,